Łaskawiec Rally Team przed rajdem Dakar - Motogen.pl

Trwają ostatnie przygotowania do rajdu Dakar, który w roku 2013 będzie trwał od 5 do 20 stycznia. Jego trasa o długości 8000 km przebiegnie przez Peru, Argentynę i Chile. To już piąta edycja rozgrywana w Ameryce Południowej i trzydziesta piąta od początku istnienia imprezy. Tym razem zawodnicy wystartują z Limy (Peru), by po niemal dwóch tygodniach zjawić się na mecie w Santiago de Chile. Warto przypomnieć, że Łukasz Łaskawiec podczas swojego debiutu w rajdzie Dakar 2011 wywalczył trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej.

Łukasz Łaskawiec: „Przed wyjazdem do Francji dokonaliśmy ostatnich poprawek i ustawień zawieszenia w naszym nowym quadzie – Yamaha Raptor 700. Mam nadzieję, że uda mi się w tym roku wywalczyć czołowe miejsce w klasyfikacji generalnej Dakaru, choć zdaję sobie sprawę, że nie będzie to łatwe.  Cieszę się, że do grona naszych sponsorów i partnerów dołączyła Yamaha Motor Polska.

Edycja 2013 będzie jeszcze trudniejsza niż poprzednie ze względu na zmianę przepisów i możliwość używania silników jednocylindrowych. Ważący 240 kg quad dysponuje mocą 50 KM i zbiornikami paliwa o łącznej pojemności 47 litrów. Do dyspozycji jest też 5-litrowy pojemnik na wodę. Zawieszenie oparto na amortyzatorach Ohlinsa i poszerzono z przodu o 2 cale. Yamaha jest wyposażona w dodatkowe urządzenia nawigacyjne: dwa metromierze, GPS oraz iritrack. Moim zdaniem jazda w Dakarze quadem jest nieco trudniejsza niż motocyklem. Dlatego cały czas dbam o formę. Podczas rajdu, który trwa ponad dwa tygodnie i wymaga  od zawodnika przejechania 8000 kilometrów, przygotowanie fizyczne będzie miało bardzo duże znaczenie. Trenuję codziennie, 2-3 razy w tygodniu ćwiczę pod okiem trenera na siłowni, w pozostałe dni biegam albo pływam na basenie”.

Łukasz Łaskawiec to jeden z najbardziej utytułowanych quadowców, a tegoroczny sezon jest jednym z najlepszych w jego karierze. Po raz trzeci został mistrzem Europy w rajdach Baja (był nim również w latach 2010-2011) oraz zdobył Puchar Świata. Wywalczył też tytuł mistrza Polski.

Sponsorami zespołu Łaskawiec Rally Team są: Yamaha Motor Polska, CTC Dealer Iveco, Olek Motocykle, firmy Nika II, Meteor oraz Yamaha Motorrad i Motul Kraków.

Więcej o motocyklach Yamaha