Posłowie chcą zmian: zamiast trawników łąki na autostradach. Ponad 90 posłów podpisało interpelację dotyczących zmiany wystroju naszych dróg...

Ponad 90 posłów z praktycznie wszystkich partii podpisało interpelację  dotyczącą zmian wystroju naszych autostrad. Ich zdaniem łąki powinny wyprzeć trawniki. Skąd ten pomysł?

Okazuje się, że stosowana dotychczas trawa wymaga intensywnej opieki: częstego podlewania i strzyżenia.  To generuje spore koszty. Jest także kiepskim siedliskiem dla owadów i wielu innych, cennych roślin.

Zmiana trawy w kwiecistą łąkę poza obniżeniem kosztów utrzymania ma także doskonałe, ekologiczne atuty: pomoże w egzystowaniu pszczół, które są kluczowe z punktu widzenia istnienia świata roślin i zwierząt. Zwiększona bioróżnorodność otoczenia drogi pomoże także łagodzić skutki zmian klimatu.

Takie rozwiązanie jest już testowane na autostradzie A1. Co ciekawe w marcu b.r. GDDKiA odniosło się do pomysłu, ogłaszając, że sianie łąk kwietnych może spowodować ryzyko przedarcia się zwierząt przez ogrodzenia tras. Jest to bowiem to atrakcyjna baza pokarmowa. Nam taka idea podoba się zarówno ze względów ekonomicznych jak i ekologicznych. A Wy, co o tym sądzicie?


Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany