Nowa generacja skóry syntetycznej ma być równie wytrzymała jak naturalna, ale znacznie lżejsza i poręczniejsza. Czy wkraczamy w nową erę odzieży motocyklowej?

Odzież motocyklową zazwyczaj dzielimy na tekstylną lub skórzaną. Skóry zapewniają wyższy poziom bezpieczeństwa, a najczęściej dzielą się na skórę kozią i bydlęcą, a czasem także kangurzą. Nigdy jednak nie słyszeliśmy o motocyklowej odzieży ze skóry sztucznej / syntetycznej… A Wy?

Odzież motocyklowa ze sztucznej skóry

Być może na rynek wkracza właśnie zupełnie nowe rozwiązanie na temat sztucznej skóry. Ale bynajmniej nie mamy tu na myśli eko-skóry, która niszczy się od samego patrzenia.

Skóra syntetyczna AX Laredo.
Skóra syntetyczna AX Laredo.

Chodzi o skórę syntetyczną wyprodukowaną przez AX Materials. Bazuje na włóknach poliestrowych i kilku innych technologiach, na których niezbyt się znamy. AX Materials proponuje kilka różnych wykończeń swojej skóry, które przypominają: zamsz, typową skórę, skórę do zastosowań warsztatowych z lepszą przyczepnością.

Amerykańska firma wyprodukowała swoją syntetyczną skórę z myślą o zastosowaniu rękawicach. No i rzeczywiście z tej technologii korzysta już wiele znanych marek, jak: Mechanix, Lacrosse, Fox, Dakine, Decathlon, czy Alpinestars oraz Icon. Rękawice te nadają się do warsztatu, do sportów letnich i zimowych, do motorsportu. Podobno oferują niezrównaną precyzję ruchów połączoną z bezpieczeństwem.

Główne zalety syntetycznej skóry AX, to
– wysoka wytrzymałość, podobno wyższa niż przy skórze naturalnej;
– wysoka miękkość;
– dopasowanie i giętkość;
– niska waga;
– jednorodna budowa.

Przy okazji skóry AX są wegańskie, co z pewnością spodoba się motocyklistom (i innym sportowcom), którzy chcieliby połączyć maksymalne bezpieczeństwo (np. na torze), wraz z niekrzywdzeniem zwierząt.

Logo na nowej kurtce z materiału AX Laredo (skóra syntetyczna o wykończeniu klasycznym).
Logo na nowej kurtce z materiału AX Laredo (skóra syntetyczna o wykończeniu klasycznym).

Cała kurtka ze skóry syntetycznej!

Do niedawna skóry AX wykorzystywane były wyłącznie do rękawic. Ale ostatnio marka Icon stworzyła całą kurtkę z syntetycznej skóry AX Laredo, o wykończeniu przypominającym skórę naturalną.

Icon Synthhawk z materiału AX Laredo.
Icon Synthhawk z materiału AX Laredo.

Jak reklamuje Icon, ta kurtka nowej generacji ma wszelkie “osiągi” zwyczajnej kurtki skórzanej, ale przy tym waży o połowę mniej. Jest wodoodporna, ma ochraniacze D3O, ma wydajną wentylację. Posiada też kaptur (także skórzany!), który w razie czego można zwinąć w kołnierz, ponieważ ta skóra jest cienka i giętka. Ta kurtka ze skóry nowej generacji, w polskich sklepach kosztuje około 1500 złotych.

Jesteśmy bardzo ciekawi, jak syntetyczna skóra nowej generacji sprawdza się praktyce. Może, gdy ta technologia zyska postęp i dostępność, “skórzana” odzież motocyklowa stanie się tańsza, bardziej ekologiczna i przy okazji wegańska?

P.S.: Jeszcze film z nową kurtką

Icon, jak to ma w zwyczaju, i tym razem stworzył wypasiony film reklamowy. Kurtka ze skóry syntetycznej nowej generacji otrzymała nazwę Synthhawk. A klip jest połączeniem kultury synthwave oraz cyberpunk. Widowiskowo!


Więcej w Akcesoria, Nowości rynkowe
Jakie nowości na sezon 2021 znajdziemy w ofercie marki Alpinestars?

Alpinestars, jeden z największych, najbardziej uznanych i najbardziej zaawansowanych technologicznie producentów odzieży motocyklowej przygotował nowości na sezon 2021.

Zamknij