Podczas niedawnej konferencji prasowej zarząd Górnik Łęczna S.A. podał szczegółowe informacje dotyczące imprezy sportowej, która w najbliższy weekend będzie udziałem wielu sportowców i kibiców. W dniach 56 września 2009 r. Sekcja Motorowa Górnik Łęczna S.A. będzie organizatorem IX i X rundy Mistrzostw Polski, Pucharu PZM oraz IV i V rundy Mistrzostw Europy Środkowo-Wschodniej Pucharu MACEC w rajdach ENDURO. Szczegóły Mistrzostw przedstawili kolejno: prezes spółki, kierownik i trenerzy sekcji.

Pani Prezes podkreśliła, że przygotowując się do Mistrzostw, oprócz spraw sportowych i finansowych, zależało im bardzo na jak najlepszej promocji Regionu Lubelskiego. Zarząd był przekonany, że ich działania przyczynią się do wzrostu zainteresowania ofertą turystyczną i lepszym postrzeganiem Lubelszczyzny. Niewiele imprez w tej randze i z taką oprawą medialną ma miejsce w tym województwie. Tym bardziej cieszy fakt, że pojawiło się to ważne wyróżnienie i możliwość zorganizowania Mistrzostw Europy Środkowo-Wschodniej Pucharu MACEC w rajdach ENDURO. Pojawią się zawodnicy z Polski i z Europy. W piątek od godz. 17.00 do 22.00 czynne będzie biuro zawodów.

Bardzo ważnym elementem tak dużego przedsięwzięcia są finanse. Sponsorem głównym organizowanych mistrzostw jest sponsor Sekcji Motorowej „Bogdanka”, LW Bogdanka S.A.. Imprezę sponsorują ponadto: PZM, AS-Promo, YAMAHA, Hanesco, RK Niedziałek i Podłogi Świata. Patronat medialny objęli Dziennik Wschodni i TVP3. Należy podkreślić, że otrzymano ogromną pomoc i wsparcie od LW Bogdanka S.A., Burmistrza Miasta Łęczna, Gminy Puchaczów, Gminy Milejów, Komendanta Powiatowego Policji w Łęcznej i Komendanta Straży Miejskiej.

Mistrzostwa Polski i Europy kończą w Łęcznej cały cykl eliminacji sezonu 2009. Zakończenie sezonu będzie podsumowaniem całorocznego wysiłku oraz uhonorowaniem najlepszych zawodników i klubów sportowych zrzeszonych w Polskim Związku Motorowym.

Zawody są w ostatniej fazie przygotowawczej. Cała baza oraz miejsce startu i mety będzie znajdować się na terenie kopalni w Bogdance. Na terenie kopalni będzie również biuro zawodów czynne od piątku od godz. 17.00 do 22.00. Rozpoczęcie zawodów nastąpi o godzinie 9.00 w sobotę i co 1 minutę na trasę będą wypuszczani kolejni zawodnicy. Trasa została wyznaczona i będzie przebiegać przez powiat łęczyński, gminy: Puchaczów i Milejów oraz w uzgodnieniu z zarządcami terenów chronionych położonych w dolinie środkowego Wieprza. Łączna długość trasy przejazdu zawodników, zgodnie z regulaminem PZM, nie będzie krótsza niż 300 km.

Trasa (pętla) ma długość 60 km, oferując duży stopień różnorodności oraz trudności. Motocykliści pokonają ją trzykrotnie pierwszego dnia rajdu i dwukrotnie dnia drugiego. Młodzicy z klasy Junior50 przejadą każdego dnia dwie pętle trasy. Identyczny dystans przy wydłużonych czasach pokonają zawodnicy startujący w Pucharze Polski, zarówno w klasach motocyklowych, jak i pojazdów czterokołowych.

Zorganizowane zostaną trzy próby techniczne. Próba EXTREME ENDURO będzie odbywać się na hałdach Bogdanki. Trasa testu będzie prowadzona przez bardzo trudne przeszkody techniczne, a długość tej trasy wynosi ok. 3 km. Pierwsi zawodnicy pojawią się na tej próbie ok. godziny 9.30, następnie przejadą na kolejną próbę.

Próba CROSSOWA odbywać się będzie na torze w Albertowie. Długość trasy wynosi 3 km. Jest to próba szybkości terenowej o charakterze motocrossu. Na tej próbie zawodnicy zaczyną pojawiać się ok. godziny 10.30. Z kolei z Albertowa zawodnicy pokonają najdłuższy odcinek trasy przejazdu i na próbie ENDURO TEST w Łęcznej pojawią się ok. godziny 12.00. Jest to próba szybkości terenowej na trasie o długości 3 km z pomiarem czasowym w pierwszym i drugim dniu zawodów, we wszystkich okrążeniach.

Przewidywane zakończenie zawodników dnia pierwszego planowane jest na godz. 17.00. Zaraz po zjeździe zawodnicy zobligowani są odstawić swoje motocykle do parku maszyn i dopiero dnia następnego przed rozpoczęciem zawodów mogą ponownie je odebrać i wyruszyć w trasę. Start w niedzielę rozpocznie się również o godzinie 9.00, natomiast zakończenie zawodów przewidziane jest na godzinę 15.00, a w niedzielę ok. godziny 17.00 nastąpi uroczyste uhonorowanie zwycięzców mistrzostw.

Zostały ustalone również kwestie pozwoleń. Komenda Powiatowa Policji w Łęcznej zabezpieczy trasy na drogach krajowych, wojewódzkich i powiatowych. Na terenie Łęcznej trasę zabezpieczy Łęczyńska Straż Miejska. W organizację zaangażowani są również Burmistrz Miasta Łęczna, Wójt Gminy Puchaczów, Wójt Gminy Milejów oraz Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A. Ponadto otrzymano zgodę na przeprowadzenie trasy od Lasów Państwowych, Natury 2000 oraz Nadwieprzańskiego Parku Krajobrazowego.

Sędzią głównym z ramienia PZM będzie Marek Sikora, a obowiązki kierownika zawodów przyjął znany lubelski działacz sportów motorowych, Lech Wiśniewski. Zostały również wyznaczone osoby funkcyjne do przeprowadzenia zawodów, takie jak: kierownik biura zawodów, kierownik komisji technicznej, kierownik trasy, kierownik parku maszyn, lekarz zawodów, firma odpowiedzialna za pomiar czasu, osoba wyznaczona przez ZG PZM do pomiaru głośności, osoba odpowiedzialna za kontrolę przejazdu zawodników oraz osoba odpowiedzialna za wszystkie testy specjalne.

Wszystkich serdecznie zapraszamy do oglądania zawodów w miejscach, w których będą odbywały się próby: w Łęcznej przy gimnazjum nr 2 przy ul. Bogdanowicza, w Albertowie i na hałdach w Bogdance. Bardziej odważnych zapraszamy do podglądania zmagań zawodników w terenie. Dla osób, którym nie uda się dotrzeć na trasy przejazdu i prób, przekazujemy informację, że organizowane przez nas Mistrzostwa będą retransmitowane w TVP 3 w dniu 9 i 11 września o godz. 18.20.

Więcej o motocyklach Yamaha

Więcej w Enduro
Enduro Łęczna

Sekcja Motorowa „Bogdanka” klubu Górnik Łęczna S.A. zaprasza na IX i X rundę Mistrzostw Polski i Pucharu Polski w motocyklowych...

Zamknij