Dotychczas informacje o sukcesach prototypów motocykli elektrycznych docierały do nas z Wrocławia. Tamtejsze Koło Naukowe Pojazdów i Robotów Mobilnych Politechniki Wrocławskiej opracowało kilka modeli, które szturmem zdobyły prestiżowe nagrody w ważnych konkursach.

 

Okazuje się, że nie tylko wrocławianie mają sukcesy na tym polu. Członkowie Studenckiego Koła Naukowego PolSl Racing z Politechniki Śląskiej skonstruowali elektryczny jednoślad o swojsko brzmiącej nazwie Elektra, który zgłosili do jednego z najważniejszych konkursów branżowych – smart Moto Challenge.

 

 

Elektra wygrała w swojej kategorii – pojazdów o mocy silnika 8 kW. Jury doceniło nie tylko konstrukcję motocykla, ale także system zarządzania jazdą, na który składają się nawigacja, telemetria oraz wyświetlanie parametrów jazdy i silnika.

 

Elektra okazała się także najszybsza spośród wszystkich pojazdów biorących udział w zawodach. Mimo niewielkiej mocy 8 kW, udało jej się pokonać nawet jednoślady o ponadtrzykrotnie większej mocy. Pierwsza nagroda jest ogromnym sukcesem – projekt zrealizowano w bardzo krótkim czasie, zaledwie w 7 miesięcy.

 

Jak widać Polacy nie mają żadnego problemu ani z konstruowaniem pojazdów elektrycznych, ani z rywalizowaniem nimi w światowych konkurencjach. Warunek jest jeden – nie może zajmować się tym państwowa administracja.

 

Więcej w Elektryczność, Ze świata
Nowe limity prędkości na hiszpańskich drogach

Jeszcze tej zimy mają się zmienić limity prędkości na drogach lokalnych i autostradach w Hiszpanii. Zmniejszenie dopuszczalnych prędkości nie będzie...

Zamknij