Kolejny event z Fabryką Mistrzów pod hasłem Bezpieczeństwo, Pasja, Motoryzacja - Motogen.pl

W ubiegły weekend tj. 15 sierpnia 2022r w Gminie Stare Babice, podczas pikniku rodzinnego, odbył się już siódmy z cyklu event Fabryki Mistrzów Bezpieczeństwo, Pasja, Motoryzacja!

Dlaczego nauka jazdy na motocyklu ma wpływ na bezpieczeństwo dzieci na Polskich drogach?

Z takim pytanie zwróciliśmy się do Fabryki Mistrzów, która od 6 lat prowadzi jazdy motocyklowe dla najmłodszych a od dwóch lat wspierani przez PKN ORLEN.

Fabryka Mistrzów to miejsce, gdzie kształtujemy właściwe nawyki, które pozwalają stać się świadomym uczestnikiem ruchu ulicznego. Dzieci uczą się nie tylko przydatnej w przyszłości obsługi motocykla, ale przede wszystkim koordynacji, oceny prędkości, hamowania, wytrwałości, refleksu, spostrzegawczości, utrzymywania równowagi, panowania nad emocjami i własnym temperamentem” -mówi Marzena Chrostek pomysłodawczymi projektu. Doświadczeni zawodnicy i szkoleniowcy doradzają co zrobić, by jazda na motocyklu czy innym jednośladzie oprócz ogromnej frajdy była bardzo bezpieczna.

Jak to wygląda?

Szkolenia odbywają się w małych grupach na zamkniętym i specjalnie przygotowanym torze pełnym edukacyjnych ćwiczeń. Fabryka Mistrzów daje możliwość postawienia pierwszych kroków motoryzacyjnych każdemu chętnemu dziecku, które zainteresowane jest poruszaniem się jednośladem czy pojazdem czterokołowym. Głównym założeniem projektu jest poprawa stanu bezpieczeństwa na polskich drogach poprzez edukację motoryzacyjną dzieci. Narzędziem do uczenia się dobrych praktyk oraz pozyskania wiedzy na temat motoryzacji są mini motocykle i szkoleniowcy prowadzący na nich zajęcia.

Bezpieczeństwo na polskich drogach jest na bardzo niskim poziomie. O tym wiemy wszyscy bez względu czy poruszamy się motocyklem, samochodem czy autobusem. Dużo z nas się zastanawia, dlaczego tak jest i co można z tym zrobić.\

Praca u podstaw

Odpowiedz Marzeny jest prosta – „praca u podstaw, czyli nauka kultury motoryzacyjnej pośród dzieci. W krajach zachodnich, na których można się wzorować pod względem bezpieczeństwa, oczywistością są szkółki dla dzieci. Motocyklowe i gokartowe. Jak jest w Polsce, wiemy doskonale, edukacja najmłodszych dopiero raczkuje i najczęściej ogranicza się do czystej teorii. Dzieciom potrzebna jest praktyka. Jest im potrzebna, nie tylko po to, by umiały poruszać się motocyklem, ale szczególnie po to, by nauczyły się jak być bezpiecznymi na drodze. Nie, tylko żeby wiedziały, jak działa w motocyklu gaz i hamulec, ale też jak wygląda droga hamowania, czy jak należy być ubranym podczas jazdy na motocyklu, żeby było bezpiecznie”.

Tak powstała inicjatywa stworzenia Fabryki Mistrzów, czyli miejsca, w którym każde dziecko może przyjść i rozpocząć swoją przygodę z motoryzacją. Zajęcia cieszą się dużą popularnością wśród dzieci w wieku 5-12 lat. Jest to najlepszy czas na wypracowywanie bezpiecznych odruchów i wyobraźni motoryzacyjnej. W tym i poprzednim sezonie sponsorem głównym Fabryki Mistrzów jest PKN Orlen, dzięki któremu udało się zorganizować bezpłatne zajęcia dla ponad 1400 dzieci!

Zajęcia zaczynają się zawsze tak samo. Uczymy się doboru odpowiedniego stroju. Bezpieczeństwo jako pierwsze, zgodnie z tą myślą kask nam nie wystarczy, trzeba zadbać jeszcze o ochronę kolan łokci tułowia i kręgosłupa. Wbrew pozorom odpowiedni dobór ochraniaczy jest bardzo istotny, bo mają nas odpowiednio chronić, a nie podczas uderzenia się przesunąć i narazić ciało na uszkodzenie.  Kolejny etap to dobór motocykla. Motocykle nie różnią się tylko kolorami, ale również wielkością, mocą i stanem ogumienia. Dzieci są bardzo dobrymi obserwatorami i dbają o szczegóły.

Raz nauczone pewnej rutyny np. sprawdzenie stanu ogumienia będą o tym pamiętać i z uporem maniak przypominać, że to ważny aspekt. Po wprowadzeniu teoretyczno technicznym wreszcie trzeba przejść do jazdy. I tu niespodzianka nawet 5 latkowie wiedza gdzie jest gaz, gorzej już jest z hamulcami. Z  pomocą oczywiście przychodzą trenerzy, podpowiadając jak siedzieć na motocyklu i jak się zachowywać w trakcie hamowania i przyspieszania.

Dlaczego warto?

Jak dziecku wytłumaczyć co to jest droga hamowania i że auto w czasie deszczu, zbliżając się do przejścia dla pieszych, może mieć problemy z zatrzymaniem? Jak pokazać co to jest prędkości i że bezwzględnie należy dopasować ją do panujących warunków na drodze?

Najlepiej doświadczalnie. Po nauce hamowania na motocyklu każde dziecko doskonale już wie, co to jest droga hamowania i że motocykl nie zatrzyma się w miejscu. Wie dlatego, że samo tego doświadczyło.

Po opanowaniu jazdy na wprost i hamowania czas pokazać dzieciom, że są różne zakręty i do każdego typu zakrętu trzeba odpowiednio dopasować prędkość. Tu zaczyna się fun jazda między pachołkami, próby i slalomy. Nauka przez zabawę to najlepszy sposób edukowania najmłodszych.

Doświadczenia, które dzieci nabędą w trakcie zajęć motocyklowych, z całą pewności sprawią, że nasze polskie drogi będą bezpiecznie i zostaną zasilone przez świadomych kierowców, którzy będą bezpiecznie jeździć zarówno po drodze jak i po torze.

Cieszy nas fakt, że w edukację najmłodszych włączył się sponsor główny, PKN ORLEN. Dzięki takiemu wsparciu możliwe było dotarcie do większej ilości dzieci. Mamy nadzieję, że tego typu kampanii będzie więcej w kolejnych latach. Cieszymy się ze tak dużym zainteresowaniem cieszy się nasza inicjatywa, i dzieci i rodziców.  Mamy nadzieje, że wywiążemy się z próśb i zapytań i odwiedzimy też inne miasta. Póki co możemy już zaprosić na nasz kolejny event, który odbędzie się W Gminie Czosnów 3-4 września. Zapraszamy wszystkie dzieci i dziękujemy za wsparcie PKN ORLEN.

Wszelkie informacje odnośnie treningów i daty eventów znajdziecie na fb @fabryka_mistrzow

Galeria


Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany