Kilka pojazdów, jedna tablica rejestracyjna - sejm przegłosował nowe przepisy dot. rejestracji pojazdów - Motogen.pl

Zacznijmy od tego, czego dotyczyć będą zmiany w przepisach PORD, bo nie tylko jednej tablicy rejestracyjnej dla kilku pojazdów.

Przede wszystkim będzie znów możliwa czasowa rejestracja pojazdów – jest to ukłon dla dealerów i producentów aut, czy np. firm badawczych, którym nowe przepisy bardzo ułatwią życie. Nie są to rozwiązania nowe, a wzorowane na podobnych, działających już w innych europejskich krajach.

Według projektu, profesjonalny dowód oraz zalegalizowane tablice rejestracyjne, dopuszczać będą do poruszania się po drogach publicznych niezarejestrowane pojazdy samochodowe (w tym motocykle), motorowery, ciągniki rolnicze oraz przyczepy.

Profesjonalny zestaw dowodu i tablic ważny będzie jedynie 30 dni, chyba że będzie dotyczył  tzw. jednostek uprawnionych lub jednostek badawczych producenta pojazdów – wtedy ważny będzie 6 miesięcy – ze względu na długość trwania procesów homologacyjnych. Firma będzie musiała określić ile i jakie dokładnie pojazdy jeździć będą z danymi numerami. Jeżeli tego nie zrobi – poniesie karę wysokości 5 tys. zł. Po upływie czasu ważności dokumentów firma będzie musiała zwrócić staroście profesjonalny zestaw rejestracyjny. Kara za zaniedbanie tego obowiązku wynosić będzie 3 tys. zł.

Tzw. profesjonalna tablica rejestracyjna będzie zamontowana jedynie na użytkowanym pojeździe, ale z tymi numerami będzie można poruszać się całym zbiorem pojazdów – ale oczywiście nie w jednym czasie. Ubezpieczenie będzie obejmowało pojedynczo każdy pojazd na którym będzie zamontowana aktualnie tablica rejestracyjna, a stawka ubezpieczenia liczona będzie od najdroższego pojazdu znajdującego się w zbiorze, który będzie poruszał się z danymi numerami rejestracyjnymi.

Zatem profesjonalny dowód rejestracyjny wraz z profesjonalnymi tablicami rejestracyjnymi w praktyce dotyczyć będzie przedsiębiorców, których działalność lub odział zarejestrowany będzie w Polsce, a którzy zajmują się produkcją, dystrybucją lub badaniami pojazdów. Dodatkowo z takiego rozwiązania będą mogły skorzystać jednostki do tego uprawnione, takie jak ITS.

Choć bezpośrednio nowe przepisy nie dotyczą zwykłych osób fizycznych – w tym prywatnie motocyklistów, o tyle jest to ukłon w stronę zmian, które być może pociągną za sobą kolejne liberalizacje przepisów. Druga rzecz – już niedługo będziemy robić jazdy testowe u motocyklowych dealerów na motocyklach, które będą zarejestrowane na jedną tablicę i jeden dowód – wtedy dopiero zaczną się kolejki:

Pojedzie Pan tym motocyklem jak poprzedni „jeździec testowy” wróci.

Osobiście myślę, że jednak zarówno importerzy jak i dealerzy będą nadal rejestrowali motocykle w staromodny sposób na cały sezon. Czas pokaże jak to będzie wyglądało. Nowe przepisy wejdą w życie w 18 miesięcy od ogłoszenia ich w Dzienniku Ustaw.