Junak - historia marki motocykli

Historia firmy Junak nie wszystkim jest znana, ale chyba każdy z nas bez problemu rozpozna charakterystyczne logo Junak. Jaki jest kraj pochodzenia i kto jest dziś właścicielem marki Junak?

Historia firmy Junak rozpoczęła się już w latach 50. ubiegłego wieku. Wtedy produkcja nie trwała jednak długo. Junak zniknął z produkcji na długie dziesięciolecia by powrócić dopiero w XXI wieku.

Po przeczytaniu tego artykułu nikt nie będzie miał już wątpliwości z jakiego kraju pochodzi Junak, czy to polska marka, jaki jest kraj produkcji oraz obecny właściciel marki Junak.

Junak – jaka to firma?

Junak to polska marka i firma będąca obecnie w całości w polskich rękach. Kultowa marka, reaktywowana po latach nieobecności na rynku, dostosowana w obecnych czasach do oczekiwań i potrzeb naszego rynku. Junak koncentruje się dziś przede wszystkim na lekkich motocyklach klasy 125 cm3 produkowanych w Chinach.

Junak M16, zdjęcie z 2011 roku.
Junak M16, zdjęcie z 2011 roku.

Często w odpowiedzi na pytanie jaki motocykl na początek pojawia się właśnie propozycja modeli Junak 125. I nie ma w tym nic dziwnego, bo Junak ma w swojej ofercie naprawdę imponującą gamę modeli motocykli 125 różnego typu. Przykładem współczesnego modelu tej marki może być np. model Junak 125 Racer.

Na redakcyjną skrzynkę dostajemy często zapytania, czy Junak to dobra firma? Na tak postawione pytania trudno jest odpowiedzieć jednym zdaniem. Z pewnością Junak cieszy się dziś dużym zaufaniem wielu motocyklistów w całej Polsce i może się pochwalić znakomitymi wynikami sprzedaży. Właściciel marki Junak, czyli firma Almot z Gniewkówca, dba o dostępność serwisu i części zamiennych, rozwijając stale sieć sprzedaży w całej Polsce.

Firmie Junak zarzuca się niekiedy, że nie rozwija modeli napędzanych silnikami o większych pojemnościach oraz że ogranicza się do produkcji motocykli w Chinach. W ramach obrony można powiedzieć, że Junak oferuje dokładnie takie pojazdy, na które dostrzega popyt. Przytłaczająca większość sprzedaży motocykli w Polsce to wciąż pojazdy klasy 125 cm3.

Model Junak Racer 125 z roku 2022. Logo Junak na deklu silnika.
Model Junak Racer 125 z roku 2022. Logo Junak na deklu silnika. (fot. Tomazi.pl)

Junak – logo

Jakie jest logo marki Junak? Cóż, chyba nikt nie ma dziś problemu z rozpoznaniem charakterystycznego logo Junak. Bardzo prosty i zarazem elegancki napis Junak jest wykonany jedną ciągłą kreską. Wielka litera „J” przechodzi płynnie w „u” i dalej w kolejne litery aż do końca pełnej nazwy. Takie logo zdobiące zbiorniki paliwa Junaków jest w mojej ocenie jednym z najpiękniejszych motocyklowych logotypów w historii!

Niekiedy można się również spotkać z logo Junaka, w którym pojawiają się litery SFM stanowiące skrót od nazwy Szczecińska Fabryka Motocykli. Zdecydowanie lepiej rozpoznawalnym i bardziej kojarzącym się z motocyklami Junak jest jednak wyżej opisane logo z samym napisem „Junak”. 

Junak – kraj pochodzenia

Jaki jest kraj pochodzenia firmy Junak i czyja to firma? Pytania o pochodzenie Junaka powracają z jednego prostego powodu. Otóż wiele osób zdaje sobie sprawę, że Junak był przecież polską marką, ale jednocześnie mówi się o chińskim pochodzeniu współcześnie oferowanych modeli Junak. To wszystko może sprawiać, że czujemy się zagubieni i zdezorientowani.

Zatem wyjaśnijmy raz na zawsze z jakiego kraju pochodzi marka Junak i jaki jest dziś kraj produkcji motocykli Junak? Marka Junak narodziła się w Polsce. Junak jest polską marką. Modele M07 i M10 z lat 50. i 60. były produkowane w Polsce, ale po wskrzeszeniu marki w roku 2010, wszystkie modele Junak są produkowane w Chinach. Jednocześnie prawa do znaku firmowego i logo Junak są wciąż w Polsce. Junak to nadal Polska firma, ale korzystająca z produkcji chińskich fabryk.

Czyja to marka? Właścicielem marki Junak jest Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe ALMOT z Gniewkówca. Almot rozpoczął swoją działalność już w roku 1983, jako zakład rzemieślniczy wyspecjalizowany w produkcji tłoków i cylindrów do silników spalinowych na rynek krajowy.

Junak – historia marki

Historia marki Junak rozpoczęła się na początku lat 50. XX wieku. W roku 1953 powstały pierwsze prototypu Junaka. W latach 1956-1965 z fabryki Junaka wyjechało w sumie 91 400 sztuk motocykli. Przez pierwsze trzy lata produkowano model Junak M07 oraz jego rajdowe i crossowe wersje M07-R i M07-C. Były również dostawcze trójkołowce oznaczone symbolem B20, a także wózki boczne.

Historia modelu Junak M10 rozpoczyna się pod koniec roku 1959. Modele M10 produkowane w latach 1960-1961 miały jeszcze niektóre cechy swoich poprzedników (np. przednia lampa). Dopiero M10 z kolejnych lat produkcji przybrały już finalnie formę, którą większość z nas kojarzy z Junakiem do dziś.

Mówiąc o historii marki Junak warto wspomnieć, że Junaki były produkowane w Szczecińskiej Fabryce Motocykli. Z kolei silniki powstawały w Zakładach Sprzętu Motoryzacyjnego w Łodzi. Zakończenie produkcji Junaka M10 nastąpiło w roku 1965 i od tamtego momentu nastąpiła duża luka w historii marki Junak.

Luka w historii Junaka potrwała aż do wskrzeszenia marki w roku 2010 przez wspomniane wcześniej, polskie przedsiębiorstwo ALMOT.

P.S.: Co oznacza Junak? To słowo, według Wikipedii, oznacza wielkiego bohatera i mistrza czy też młodego odważnego mężczyznę, a jest charakterystyczne dla Słowian południowych


Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany