TO JEST NASZE ARCHIWUM KATEGORII 'Artykuły'

Nowy podział kategorii praw jazdy obowiązuje od 19 stycznia 2013 r. Wbrew pozorom nie jest on tak całkiem oczywisty. Dodatkową zmianę wprowadzono w 2014 r. Dzięki niej kierowcy z dokumentem kategorii B (z trzyletnim stażem) mogą jeździć motocyklami o pojemności do 125 ccm. Ponieważ poszczególne kategorie motocyklowe wiążą się z wiekiem kandydatów na kierowców, zacznijmy od najmłodszych.

Kategoria prawa jazdy AM

Dla najmłodszych adeptów jednośladów wyposażonych w silnik przewidziano kategorię praw jazdy AM. Aktualnie wymagany wiek do ubiegania się o uprawnienia w tej kategorii to 14 lat (jeśli nie ukończyliśmy 18 roku życia, konieczna jest pisemna zgoda rodziców). Kategoria AM zastąpiła kartę motorowerową (wydawaną wcześniej od 13 roku życia).

 

Teraz prawa jazdy AM nie wydaje dyrektor szkoły i trzeba przejść taki sam proces, jak w przypadku „dorosłego” prawa jazdy: musimy zrobić badania lekarskie i zdjęcie, odebrać z urzędu Profil Kandydata na Kierowcę PKK (wydawany bezpłatnie w wydziale komunikacji urzędu miasta/gminy, zgodnego z naszym adresem zameldowania). Następnie udajemy się do ośrodka szkolenia kierowców na kurs. Po kursie zgłaszamy się na egzamin.

 

Motorower Barton Fighter Eco

Z prawem jazdy kat. AM możemy jeździć np. motorowerem Barton Fighter Eco z silnikiem o pojemności 49 ccm

 

Po zdanym egzaminie pozostaje tylko czekać na dokument uprawniający nas do poruszania się zupełnie legalnie następującymi pojazdami: motorowerem (czyli pojazdem dwu- lub trójkołowym zaopatrzonym w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 ccm lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW (5,44 KM), którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h); zespołem pojazdów złożonym z w/w pojazdów i przyczepy o masie nieprzekraczającej masy własnej motocykla i 100 kg; czterokołowcem lekkim, którego masa własna nie przekracza 350 kg i konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.

 

Vespa Primavera 50

Prawo jazdy kategorii AM pozwala też na kierowanie skuterami o małej pojemności silnika, jak np. widoczna na zdjęciu Vespa Primavera 50

 

Osoby, które ukończyły 18 lat przed 19 stycznia 2013 r., mogą kierować tymi pojazdami bez żadnego prawa jazdy, ponieważ przed tą datą osoby pełnoletnie nie potrzebowały karty motorowerowej. Natomiast gdyby dziś np. 20-latek chciał jeździć motorowerem, musiałby przejść całą procedurę uzyskania prawa jazdy kategorii AM, co oczywiście nie ma sensu - lepiej przejść kurs i zdać egzamin na prawo jazdy A2.

 

O prawie jazdy kategorii A1 czytaj na następnej stronie>>>

 

 

Kategoria prawa jazdy A1

Kategoria A1 to pierwszy krok w świat motocykli. Kategoria ta pozwala już 16-latkom na jazdę motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 ccm i mocy nie większej niż 11 kW (14,96 KM), w którym stosunek mocy do masy własnej nie przekracza 0,1 kW/kg (0,136 KM/kg). Umożliwia też kierowanie zespołem pojazdów złożonym z wymienionych wcześniej pojazdów i przyczepy o masie nieprzekraczającej masy własnej motocykla i 100 kg, a także motocyklem trójkołowym o mocy nieprzekraczającej 15 kW (20,4 KM).

 

Honda CB125F

Honda CB125F dla kierowców z prawem jazdy kat. A1


Posiadacz prawa jazdy A1 nabywa także automatycznie uprawnienia do kierowania pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM. Osoby przed 18 rokiem życia ubiegające się o prawo jazdy kat. A1 muszą uzyskać pisemną zgodę rodziców, tak jak w przypadku kategorii AM.

 

Piaggio Medley 125

Piaggio Medley 125 - skuter dla kierowców z prawem jazdy kat. A1

 

O prawie jazdy kategorii A2 czytaj na następnej stronie>>>

 

 

Kategoria prawa jazdy A2

Ta kategoria to idealny stopień przejściowy dla pretendentów do uzyskania pełnego dostępu do najmocniejszym motocykli. A2 umożliwia pełnoletnim (minimum wiekowe to 18 lat) jazdę motocyklem o mocy nie wyższej niż 35 kW (47,6 KM) i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,2 kW/kg (0,272 KM/kg).
Na rynku mamy sporo motocykli spełniających wymogi kategorii A2. Wiele motocykli można też dostosować do parametrów kategorii A2 z jednym tylko zastrzeżeniem: nie można modyfikować motocykli, których moc nominalna przekracza dwukrotność dozwolonej mocy tego motocykla.

 

Yamaha YZF-R3

Yamaha YZF-R3 spełnia wymogi prawa jazdy kategorii A2

 

Dodatkowo na A2 można prowadzić zespół pojazdów złożony z opisanych wyżej i przyczepy o masie nieprzekraczającej masy własnej motocykla i 100 kg. Dodatkowo A2 zezwala na jazdę motocyklem trójkołowym o mocy nieprzekraczającej 15 kW (20,4 KM) i pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM.

 

Suzuki Burgman 400A

Z prawem jazdy A2 można kierować skuterem Suzuki Burgman 400A

 

O prawie jazdy kategorii A i... B czytaj na następnej stronie>>>

 

 

Kategoria prawa jazdy A

Chciałoby się powiedzieć, że z uzyskaniem tej kategorii prawa jazdy otwierają się bramy do raju. Nic nas nie ogranicza. Pełna moc dostępna zupełnie legalnie, nawet jeśli motocykl ma mieć 300 KM! Kategoria pozwala na prowadzenie motocykla oraz zespołu pojazdów złożonego z pojazdu, o którym mowa, i przyczepy o masie nieprzekraczającej masy własnej motocykla i 100 kg, a także pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM.

 

BMW R1200GS i Honda CRF1000L Africa Twin

Z prawem jazdy kat. A możemy jeździć np. na BMW R1200GS i Hondzie CRF1000L Africa Twin


Minimum wieku w tym przypadku jest najbardziej pokręcone. Zwykła procedura wymaga od pretendenta do tej kategorii ukończenia 24 roku życia, ale z pewnymi wyjątkami. Jeśli przez dwa lata kandydat na kierowcę kategorii A miał prawo jazdy kategorii A2, to może ubiegać się o nie już w wieku 20 lat (4 lata wcześniej).

 

Ducati 1199 Panigale

Z prawem jazdy kat. A mozemy dosiąść np. Ducati 1199 Panigale 

 

Istnieje też możliwość wcześniejszego uzyskania pełnej kategorii A już w wieku 18 lat, ale dotyczy to żołnierzy kierujących pojazdami sił zbrojnych, funkcjonariuszy kierujących pojazdami Państwowej Straży Pożarnej, Policji oraz Straży Granicznej.

Kategoria prawa jazdy B

Skąd wzięło się tutaj samochodowe prawo jazdy? A stąd, że od 24 sierpnia 2014 roku każdy posiadający prawo jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat automatycznie nabywa prawo do prowadzenia pojazdów kategorii A1. Początkowa fala niepokojów opadła po tym, jak okazało się, że wprowadzenie tego przepisu nie tylko nie spowodowało lawinowego wzrostu wypadków z udziałem jednośladów, ale wręcz ich spadek.

 

Yamaha Tricity 125

Yamaha Tricity 125 to jeden z pojazdów, którymi interesują się kierowcy z prawem jazdy kat. B

 

Poza tym odbiło się to także pozytywnym echem w motoryzacyjnej społeczności. Wielu niechętnych jednośladom spróbowało swoich sił na 125 i po chwili zasilili szeregi motocyklistów. A im jest nas więcej, tym lepiej.

Więcej w Artykuły
Akademia AJP – odcinek 20

Odcinek dwudziesty Akademii AJP to \'Jazda przez przeszkody - woda\'.

Zamknij