Jaka kara za jazdę po alkoholu w 2019 roku? - Motogen.pl

Jazda pod wpływem alkoholu to jedno z najpoważniejszych przestępstw i wykroczeń, jakie można popełnić na drodze. Nie może być tutaj mowy o nieumyślności, tak, jak może się to zdarzyć w przypadku kolizji. Wsiadając na motocykl czy do samochodu po alkoholu, zawsze robimy to świadomie.

Policja i sądy traktują takie zachowanie bardzo surowo. Jazda po spożyciu alkoholu traktowana może być jak przestępstwo i przez to zagrożona bardzo wysoką karą, z więzieniem włącznie.

Jazda pod wpływem alkoholu – wykroczenie czy przestępstwo

Zawartość alkoholu we krwi wahające się od 0,2 promila do 0,5 promila to wykroczenie. Jest ono zagrożone grzywną od 50 do 5 tys. zł, aresztem od 5 do 30 dni, zakazem prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat i 10 punktami karnymi. Zawartość alkoholu przekraczająca 0,5 promila to już przestępstwo.

Nie ma jasnej zasady jak dużo alkoholu można wypić, aby zmieścić się w dozwolonej wartości promili. Wszystko zależy od kondycji fizycznej kierowcy, jego tolerancji na alkohol, masy i stanu zdrowia.

Jaka kara za jazdę po alkoholu w 2019

Policjant, który podczas kontroli drogowej, stwierdzi w twoim organizmie alkohol w ilości równej lub większej 0,2 promila, natychmiast zatrzyma prawo jazdy i zabroni dalszej jazdy. Sprawa obligatoryjnie trafi do sądu. Jeżeli wynik badania wskazał wartość powyżej 0,5 promila, sąd może wymierzyć karę grzywny od 5 tys. do 60 tys. zł (zależnie od twoich dochodów), karę ograniczenia lub pozbawienia wolności od miesiąca do 2 lat.

Niemal na pewno zostanie orzeczony także zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych od 3 do 15 lat. Okres ten można skrócić tylko wówczas, gdy sąd przychyli się do prośby o warunkowe umorzenie postępowania. Konsekwencją popełnienia przestępstwa prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu będzie także otrzymanie 10 punktów karnych.

Jaka kara za jazdę po alkoholu ponownie

W znacznie gorszej sytuacji będzie kierowca, który po raz drugi zostanie złapany na jeździe pod wpływem alkoholu lub, co gorsza, na spowodowaniu wypadku pod jego wpływem. Sąd może wówczas orzec karę nawet do 12 lat pozbawienia wolności.

Warto przy tym pamiętać o dwóch istotnych sprawach. Po pierwsze sąd wydając wyrok, musi orzec karę grzywny lub zakaz prowadzenia pojazdów. Jeśli chcesz uniknąć utraty prawka aż na trzy lata i zapłacenia ogromnej kary, spróbuj dogadać się z prokuratorem co do warunkowego umorzenia postępowania. Może się udać.

Tutaj druga ważna sprawa – warunkowe umorzenie postępowania może okazać się jedynym ratunkiem przed ponownym egzaminem na prawo jazdy. Będziesz musiał do niego przystąpić, jeżeli sąd zatrzyma ci prawko na dłużej niż 1 rok.