Gdzie kupić części do silnika skutera, motoroweru czy motocykla 125? Jak zwiększyć pojemność? Jak dobrać zestawy naprawcze oraz zestawy tuningowe? Podzespoły wysokiej jakości dostarcza Moretti Parts – dowiedz się więcej!

Jedną z radości posiadania własnego motocykla, skutera czy motoroweru jest możliwość majsterkowania. Jest to szczególnie istotne w przypadku tanich jednośladów o azjatyckim rodowodzie. Te pojazdy często charakteryzują się prostotą konstrukcji i niedrogimi częściami. To sprawia, że własnoręczna naprawa czy modyfikacje są nie tylko łatwe, ale także całkiem opłacalne! Wszelkie części lub zestawy wysokiej jakości o przystępnej cenie dostarcza Moretti Parts – importer, który zaopatruje wiele sklepów, także w internecie i w Twojej okolicy.

Tłumaczymy, jak się zabrać za remont lub zwiększenie pojemności. A jeżeli nie chcesz podjąć się samodzielnego majsterkowania, to podpowiedzi zawarte w tym artykule poszerzą Twoją wiedzę i ułatwią rozmowę z mechanikiem.

Kierunkowskazy LED - Moretti Parts
Może przy okazji remontu wymienisz kierunkowskazy na LEDowe? Wybór jest szeroki.

Model skutera, model silnika, czy wymiary części?

Azjatyckie skutery, motorowery i motocykle często są do siebie niezwykle podobne z technicznego punktu widzenia. Mają różniące się plastiki, nadwozie i logotypy, ale rodzajów silników jest zaledwie kilka.

Właśnie dlatego, zabierając się za remont lub tuning, nie warto szukać ani po marce i modelu pojazdu, ani nawet po jego numerze VIN. Po pierwsze warto zlokalizować numer silnika. Jedne z najpopularniejszych to 139QMB (zwany też GY6-50) dla czterosuwowych skuterów 50 ccm oraz 1PE40QMB dla dwusuwowych 50-tek. A jednak mechanicy zdradzają, że nawet dobierając części po numerze, zdarzają się wpadki.

Silnik Moretti poziomy 154FMI, 125cc 4T, 4-biegowy, czarny, z gaźnikiem
Silnik Moretti poziomy 154FMI, 125cc 4T, 4-biegowy, czarny, z gaźnikiem

Jak dobrać części do silnika z najlepszą dokładnością?

Wspomniany wcześniej numer silnika z pewnością będzie ogromną podpowiedzią. Dzięki niemu zawężysz dobór części do wąskiego grona. Ale jest jeszcze inny sposób identyfikacji silnika – sprawdź krok po kroku:

1. Motorower, skuter, 125-tka, czy 140-tka do pitbike’a?

To proste kryterium pozwoli zawęzić wybór do odpowiedniego rodzaju silnika. Motorowerowe mają manualną skrzynię biegów, a skuterowe posiadają zintegorowaną przekładnię CVT i jednocześnie pełnią funkcję wahacza tylnego koła.

2. Dwusuw, czy czterosuw?

Tutaj odpowiedź jest oczywista. Jeżeli nie wiesz, jaki silnik kryje się w Twoim jednośladzie, to naprawę zleć mechanikowi. Ale czytaj dalej!

3. Silnik z cylindrem pionowym czy poziomym?

Ten parametr zdradza układ silnika. Motocykle 125 najczęściej posiadają cylinder pionowy, a w skuterach często ukrywa się cylinder poziomy.

4. Rozbierz swój silnik i zmierz jego kluczowe elementy.

Kluczowy element układanki, który perfekcyjnie odpowie na pytanie, które części i podzespoły powinieneś zakupić. Po rozebraniu silnika, dokładnie oczyść jego elementy. Wtedy weź w rękę suwmiarkę i zwymiaruj najważniejsze części, takie jak średnicę i wysokość tłoka, średnicę sworznia tłokowego, ale również wysokość montażową cylindra lub głowicy, rozmiar i typ wieloklinów, ale także rozmiar (w calach) tylnego koła. Zwróć szczególną uwagę na średnicę sworznia (10 czy 12 mm?), ponieważ zdarza się, że to jedyny element niepasujący do reszty puzzli.

5. Zweryfikuj stan i kondycję silnika.

Jak już rozbierzesz i umyjesz silnik, oceń jego kondycję. Może okazać się, że wymiany wymaga tak wiele części, że korzystniejszą opcją będzie dołożenie niewielkiej ilości funduszy, aby zakupić gotowy, kompletny silnik? Silniki także są w sprzedaży w sieci Moretti Parts.

Wymiarowanie części silnika to ważna sprawa

Odpowiednie zwymiarowanie poszczególnych elementów pozwoli na precyzyjny dobór części lub zestawów naprawczych. Zarówno na zwykłą wymianę, czy też w celach modyfikacji lub tuningu swojego silnika.

Cylinder i głowica 80cc Moretti do skutera GY6, bez zaworu recyrkulacji
Przykład części Moretti zwymiarowanych na zdjęciu. Tutaj widzimy cylinder i głowicę 80cc do skutera GY6, bez zaworu recyrkulacji.

Ogromną zaletą podzespołów dostarczanych przez Moretti Parts są dobrze opisane rysunki techniczne, właśnie z wymiarami. Zdecydowana większość części od Moretti Parts (a już na pewno wszystkie spośród popularnych) mają zdjęcia z naniesionymi wymiarami, długościami, średnicami, szerokościami i rozstawami tulejek, otworów montażowych i tak dalej…

Zestawy zwiększające pojemność oraz tuning silnika w skuterze, motorowerze, 125-tce…

Gdy przychodzi do remontu silnika, jedno z częściej zadawanych pytań to: jak zwiększyć osiągi? Najprostszym sposobem na tuning skutera, motoroweru, 125-tki, czy pitbike’a, jest zwiększenie pojemności silnika.

Cylindry do silników 139QMB GY6 - niebieski 50ccm - złoty 60ccm - czerwony 80ccm
Cylindry do silników 139QMB GY6, w 3 wersjach:
– niebieski 50ccm
– złoty 60ccm,
– czerwony 80ccm.

Nie jest to trudny zabieg: W silnikach 2-suwowych wystarczy wymienić cylinder z tłokiem na większe, ale warto też poprawić gaźnik oraz przełożenia, czyli wariator z rolkami. W silnikach 4-taktowych sztuka jest trochę trudniejsza, bo poza cylindrem i tłokiem najczęściej należy wymienić też głowicę (najłatwiej o całą, kompletną głowicę wraz z zaworami).

Zabierając się za zwiększanie pojemności, pamiętaj o tym, że najważniejszymi pozostają faktyczne wymiary poszczególnych części, do których należy dopasowywać zestawy tuningowe. Jeżeli ograniczysz się do numerów silnika, wyniki obejmą przede wszystkim zestawy o fabrycznych parametrach.

Tłumiki Moretti Parts.
Moretti Parts posiada w ofercie sporo tłumików.

UWAGA, PAMIĘTAJ! Wprowadzając modyfikacje w swoim jednośladzie, robisz to na własne ryzyko. Po takim zabiegu pojazd często może nie spełniać norm homologacyjnych, standardów producenta, a także może nie kwalifikować się na posiadane uprawnienia do prowadzenia pojazdów (a z tym także idą poważne problemy z ubezpieczeniem, w tym regres, w razie jakiegokolwiek zdarzenia drogowego).

Zestawy naprawcze i części zamienne wysokiej jakości – do motorowerów, skuterów, 125-tek, pit-bików…

Gdy już zabierzesz się za poszukiwanie swoich nowych części w sklepach lub w internecie, być może na opakowaniu lub w opisie produktu zauważysz, że importerem tychże elementów jest Moretti Parts. Wtedy możesz mieć pewność co do wysokiej jakości oraz odpowiedniego zwymiarowania i dopasowania.

Części i akcesoria do skuterów i motocykli - to tylko część oferty Moretti Parts.
Części i akcesoria do skuterów i motocykli – to tylko część oferty Moretti Parts.

W ofercie dostępne są zarówno poszczególne elementy (jak uszczelki czy tłoki), ale także całe zestawy (na przykład głowice do 4-suwów, czy kompletne wały korbowe) oraz gotowe silniki i nie tylko…

Gdzie kupić części i zestawy Moretti Parts?

Importera i jednocześnie hurtownię Moretti Parts możesz znać chociażby z charakterystycznych, żółtych akumulatorów z wyświetlaczem LCD (opisywanych także na Motogen.pl) oraz ze spotykanych na mieście pokrowców na motocykle (taki pokrowiec również mieliśmy w redakcji).

Moretti Parts to przede wszystkim części i akcesoria do motocykli, quadów oraz starych motocykli. Oferta obejmuje zarówno elementy silnika, jak też całe silniki, ale również takie dodatki, jak kierunkowskazy LED, tłumiki, reflektory, opony, a także kompletne układy wydechowe i wiele innych.

Żółte akumulatory Moretti Parts z wyświetlaczem LCD.
Znane, żółte akumulatory Moretti Parts z wyświetlaczem LCD.

Moretti Parts zaopatruje ponad 300 sklepów w całej Polsce, ale jako hurtownia nie prowadzi sprzedaży detalicznej. Towary opatrzone charakterystycznym logotypem znajdziesz w salonach i serwisach motocyklowych i „skuterowych”, a także na popularnym serwisie aukcyjnym oraz w wielu znanych sklepach, jak jednoslady.sklep.pl czy gmoto.pl.

Poza częściami mechanicznymi, Moretti Parts jest także importerem zabezpieczeń motocyklowych Kovix, kasków Origine (Jędrzejak jeździł i opisał kask Origine Primo) oraz kasków i gogli Just1. Zerknij na MorettiParts.pl.

Zapamiętaj logo Moretti Parts!

Więcej w Porady, Sponsorowane, Warsztat
I’M Inter Motors w Legnicy – odwiedź i sprawdź nowy salon!

Od 29 kwietnia uruchomiony został nowy salon I’M Inter Motors w Legnicy. Jako pierwszy w tym mieście i 38. w...

Zamknij