Jak sprzedać motocykl? Formalności, podatek, umowa... [PORADNIK] - Motogen.pl

Sprzedaż motocykla, formalności z tym związane, podatek od kupna lub sprzedaży, pytanie jak sprzedać motocykl. Wszystko to, wraz z umową kupna sprzedaży motocykla, znajdziecie w poradniku.

Jak szybko sprzedać motocykl?

Sprzedaż motocykla wiąże się z szeregiem wielu powinności. Od zwykłego umycia motocykla do zdjęć, aż po zgłoszenie sprzedaży w urzędzie. Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie, jak szybko i jak skutecznie sprzedać motocykl. Najszybszym sposobem będzie skorzystanie z usługi komisu, salonu motocykli używanych lub osoby handlującej jednośladami. Taka instytucja prawdopodobnie pomoże ze wszelkimi formalnościami, ale należy liczyć się z faktem, że z pewnością uzyskamy za motocykl niższą cenę, niż rynkowa. To zdecydowanie nie będzie sprzedaż z zyskiem.

Aby sprzedaż motocykla była udana, wypada kierować się kilkoma zasadami kultury „jak sprzedać motocykl”:
– Umyj motocykl, wykonaj mu ładne zdjęcia w dużej ilości, być może także film, aby potencjalny kupujący dokładnie widział przedmiot transakcji.
– Przygotuj historię swojego motocykla, listę napraw lub wymian eksploatacyjnych. Częstym pytaniem będzie także Jaki olej do motocykla był zalewany przez obecnego i wcześniejszego właściciela.
– Pisząc ogłoszenie o sprzedaży, szczerze poinformuj o wszystkich cechach, wadach, dodatkach i zaletach motocykla.
– Wyceń swój motocykl rozsądnie, zgodnie z aktualną normą rynkową oraz własnym sumieniem.

Ważne jest także pytanie kiedy najlepiej sprzedać motocykl? Historia i doświadczenie sugerują, że prawdopodobnie najlepszym okresem jest początek sezonu, gdy robi się ciepło i każdy motocyklista jest wygłodniały jazdy na jednośladzie. Okres zimowy to raczej nie najlepszy czas, aby dobrze sprzedać motocykl.

Sprzedaż motocykla – formalności

Najważniejszym dokumentem jest „umowa kupna”, jednak proces sprzedaży motocykla wymaga kolejnych dokumentów i formalności. Sprzedający musi przygotować dowód rejestracyjny, kartę pojazdu (jeżeli wydano), ewentualny dowód badania technicznego.

Sprzedaż motocykla a ubezpieczenie. Osoba sprzedająca pojazd zobowiązana jest prawnie do przekazania nowemu właścicielowi dowodu ważnego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej OC.

Sprzedający i kupujący muszą zawrzeć swoje dane w umowie sprzedaży motocykla – dlatego obie osoby powinny posiadać dowód tożsamości lub paszport, aby druga strona zweryfikowała zawarte dane osobowe.

Sprzedaż motocykla bez przeglądu jest legalna według prawa. Warto jednak zadać sobie pytanie dlaczego taki motocykl nie posiada badania technicznego? Czy to dlatego, że ma wady lub awarie? Bez przeglądu nie można też wykonać jazdy próbnej po drogach publicznych. Dlatego o przegląd motocykla należy zadbać.

Teraz jest już jasne, jakie dokumenty są potrzebne przy sprzedaży jednośladu.

Sprzedaż motocykla, umowa kupna sprzedaży

Sprzedaż motocykla i umowa to dwie nierozerwalne rzeczy. Jest to najważniejszy dokument, potrzebny przy kilku pozostałych procedurach prawnych opisanych w artykule. Dokument ten w popularnej opinii ma wiele wersji nazw: umowa o sprzedaż motocykla, umowa na sprzedaż motocykla, umowa kupna sprzedaż motocykla, kupno-sprzedaż motocykla, umowa kupna motocykla. Wszystkie są akceptowalne w większości urzędów, jednak kodeks cywilny jasno wskazuje poprawną nazwę – jest to „umowa sprzedaży motocykla” lub jakiegokolwiek innego pojazdu.

Zdecydowanie ważniejsze od tytułu jest to, co znajduje się w treści. Dokładny opis umowy kupna sprzedaży, wraz ze wzorem do pobrania, znajdziecie na Motogen.pl

Po zakupie, nowego właściciela czeka rejestracja motocykla – przeczytaj poradnik.

Gdzie sprzedać motocykl – internet, ogłoszenia

Gdzie najlepiej sprzedać motocykl? Na to pytanie nie ma niestety jednej najlepszej odpowiedzi. Zdecydowanie warto swoje ogłoszenie zamieścić w internecie, istnieją portale płatne i bezpłatne. Nie zaszkodzi także przekazać informację znajomym na żywo oraz w sieciach społecznościowych – może ktoś, kolega kolegi, akurat poszukuje takiego motocykla? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby na zlocie motocyklowym (a może nawet na co dzień?) umieścić na swoim motocyklu (a może na swoich plecach?) ogłoszenie o sprzedaży.

Jak sprzedać motocykl za granicę? W przypadku osoby prywatnej pozostaje przede wszystkim zamieszczenie ogłoszeń na zagranicznych portalach. Warto także ogłosić się na zagranicznych grupach zwolenników danego modelu lub typu motocykla.

Sprzedaż motocykla, podatek? Czy trzeba zgłosić sprzedaż motocykla?

Za Tobą sprzedaż motocykla, co dalej? Zgłoszenie sprzedaży motocykla jest obowiązkiem sprzedającego. Jest to jednak wyjątkowo szybka formalność, którą można wykonać także przez internet w kilka minut – poradnik w linku dwa zdania wyżej. W skrócie – gdzie zgłosić sprzedaż motocykla? Najlepiej przez internet lub w wydziale komunikacji zgodnym z miejscem pobytu lub zameldowania. (Warto zaznaczyć, że sprzedaż motocykla i wyrejestrowanie rzadko idą w parze, często jest to mylone ze zgłoszeniem sprzedaży.)

Poza wydziałem komunikacji, w niektórych przypadkach trzeba zgłosić się też do Urzędu Skarbowego, o czym poniżej:

Sprzedaż motocykla, podatek od wzbogacenia – te dwa pojęcia często bywają mylone, a należy je rozbić na dwa podpunkty, ponieważ „podatek za sprzedaż motocykla” nie istnieje.

Po pierwsze istnieje podatek od czynności cywilno-prawnych (formularz PCC-3 w Urzędzie Skarbowym). Osoba kupująca motocykl lub inny pojazd, według prawa zwiększa swój dobytek, a więc musi od tego odprowadzić podatek. Najczęściej w wysokości 2% od wartości motocykla. Dlatego zwyczajowo nazywa się to „podatkiem od kupna motocykla”. Wyjątkiem jest zakup motocykla od firmy wystawiającej fakturę VAT – wtedy kupujący już nie odprowadza podatku.

Po drugie istnieje podatek za sprzedaż motocykla, ale tylko pod warunkiem, że pojazd sprzedany został przed upływem 6 miesięcy od daty zakupu. O ile sprzedający zarobił na takiej transakcji (np. kupił motocykl za 30 tysięcy zł, sprzedał za 35 tysięcy zł) wtedy opodatkowaniu podlega różnica, czyli kwota 5 tysięcy złotych. Jeżeli np. nastąpiła sprzedaż motocykla po miesiącu, ale ze stratą, podatku odprowadzać nie trzeba. Wciąż pozostaje obowiązek wykazania tej transakcji przed Urzędem Skarbowym, ale z kwotą zerową.

A więc po jakim czasie od zakupu można sprzedać motocykl? Kiedy można sprzedać motocykl? Czy sprzedaż motocykla zaraz po zakupie jest legalna? Po jakim czasie mogę sprzedać motocykl? Po jakim czasie można sprzedać motocykl bez podatku? Odpowiedzi na te pytania są już łatwe – motocykl można sprzedać w dowolnym momencie, i zawsze jest to legalnie. Jeżeli jednak w ciągu 6 miesięcy wystąpi sprzedaż motocykla z zyskiem, sprzedającego obowiązuje podatek za sprzedaż motocykla.

Sprzedaż motocykla, jazda próbna – czy udostępniać? Czy wykonywać?

Sprzedaż motocykla a jazda próbna – to wcale niełatwa sprawa. Wiele zależy tu od zaufania, którymi darzą się wzajemnie kupujący i sprzedający. Często pojawiają się pytania, co będzie, jeżeli dojdzie do wywrotki… a co gorsza, kradzieży? Dlatego popularną praktyką jest wstępne przekazanie części kwoty lub nawet pełnej wartości motocykla, przed dokonaniem jazdy próbnej. Wydając pojazd do jazdy, właściciel musi się upewnić, że kierujący jest uprawniony, czyli potrzebne jest odpowiednie prawo jazdy na motocykl.

Po przeczytaniu wszystkich powyższych porad i uwag, sprzedaż motocykla krok po kroku nie powinna być nadmierną trudnością. Powodzenia!


Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany