Jak jeździć motocyklem przy silnym wietrze? Czy w ogóle warto? [poradnik i przykłady video] - Motogen.pl

Jak jeździć motocyklem przy silnym wietrze? Mocne podmuchy wiatru, szczególnie boczne, mogą być wyjątkowo niebezpieczne. Sprawdź poradnik: jak się zachować i czego się spodziewać?

Silny wiatr, a szczególnie boczne podmuchy, mogą być dla kierowców niebezpieczne. Szczególnie zagrożeni są motocykliści.

Wiatr potrafi przewrócić ciężarówkę

Pierwszy przykład pochodzi z dnia wczorajszego (17 stycznia 2022) z Warszawy. Na jednej z głównych ulic (trzypasmowa ul. Puławska) wiatr przewrócił ciężarówkę, która upadła na osobówkę. Na szczęście nie było tam żadnego motocykla, ale rozumiecie powagę sytuacji…

Kolejny przykład pochodzi z Chorwacji. Motocyklista napotkał tam na wiatr zwany „Bura”, występujący tam regularnie, sięgający w porywach do 300 km/h. Podróżnik nie był w stanie jechać, a nawet utrzymać w pionie swojego KTMa z kuframi. Zatrzymał się, kilka razy przewróciło mu motocykl, było dramatycznie. Był zmuszony przeciągnąć leżący motocykl na drugą stronę drogi, schować dumę do kieszeni i wrócić skąd przyjechał.

Jak jeździć motocyklem przy silnym wietrze?

Powyższe przykłady sugerują, że odpowiedź na pytanie z tytułu brzmi: nie warto jeździć motocyklem w czasie silnego wiatru. Czasem jednak nie wieje aż tak okrutnie; a czasem aby zatrzymać się w bezpiecznym schronieniu, trzeba najpierw do niego dojechać. Istnieje kilka praktycznych porad dotyczących jazdy w czasie silnego wiatru.

– Wyjazd zza tira, z lasu, zza barier dźwiękochłonnych? Przygotuj się, zajmij dobre miejsce

Zwracaj uwagę na takie przeszkody, jak wyjazd zza tira, wyjazd z lasu, czy zza barier dźwiękochłonnych, czy zza budynków – chodzi o miejsca, które mogą generować nagłe i silne podmuchy wiatru.

Zastanów się skąd wieje i w którą stronę może Cię zdmuchnąć – zajmij odpowiednie (skrajne) miejsce na pasie ruchu, aby przypadkowo nie wpaść na pas przeciwny. Bądź gotowy na wykonanie odpowiedniego przeciwskrętu.

Znak A19 boczny wiatr
Strzeż się szczególnie tam, gdzie występuje znak A-19 „boczny wiatr”.
Oczywiście w oryginalne jest on bez dorysowanego przez nas motocykla 😉

– Przechylona pozycja na motocyklu: nie walcz z kierownicą

Boczny wiatr spowoduje, że cały czas będziesz jechał w przechyleniu. Możesz starać się skompensować to poprzez obciążenie odpowiedniej strony motocykla. Pamiętaj też, że Twoje ciało to spora część powierzchni całego Twojego pojazdu, a więc zajmij taką pozycję, aby nie pełnić roli spadochronu.

Przyjmij pozycję, w której ciężar ciała opierasz na podnóżkach, motocykl złap kolanami. Górna partia ciała i ręce powinny pracować luźno. Jeżeli wiatr sprawia, że motocykl myszkuje (lekko skręca lewo-prawo), nie warto walczyć z nim na siłę. Nadmierne zmęczenie po kilku minutach może okazać się zgubne.

– Niskim motocyklem wiatr buja mniej… teoretycznie

Pamiętaj, że lekki motocykl sportowy będzie znacznie bardziej podatny na podmuchy boczne, niż niskie i ciężkie motocykle w stylu cruiserów – no chyba, że mają ogromną szybę albo pełne felgi (jak HD Fat Boy). Wysokie motocykle turystyczne, z racji wysokiego środka ciężkości, także mogą być podatne na podmuchy boczne.

– Zamknij suwaki i wizjer, zabezpiecz bagaż

Zamknij wizjer w kasku i to szczelnie. A jeżeli masz wysoki kołnierz, on pomoże uszczelnić kask od dołu. Ostatnie czego potrzebujesz w trudnych warunkach jazdy, to piasek dostający się do oczu. Chyba nie trzeba tego tłumaczyć.

W kurtce, spodniach i bagażu zamknij wszystkie suwaki i kieszenie. Jeżeli masz regulację w kurtce, zaciągnij je, aby odzież była dopasowana. Jeżeli wieziesz bagaż, zabezpiecz go jeszcze dokładniej. Nie chcesz, aby część bagażu zawiało, albo aby kurtka i spodnie (albo to, co wieziesz w bagażu) pełniły nieprzydatną funkcję spadochronu.

– Prędkość: nie zwalniaj nadmiernie

Jeżeli przejechałeś w życiu więcej, niż kilkanaście kilometrów, to z pewnością zauważyłeś, że prędkość stabilizuje motocykl. Dlatego jadąc podczas wichury nie warto zwalniać do prędkości parkingowej, bo wtedy motocykl staje się bardziej podatny na bujanie. Oczywiście i zdecydowanie nie należy także pędzić szybciej niż wiatr. Dopasuj prędkość rozsądnie.

– Skup się i uważaj na (także latające) przeszkody

Jadąc motocyklem podczas wichury pozostań skupiony (ale nie spięty) i gotowy na szybką reakcję. Musisz zwracać uwagę nie tylko na podmuchy zza ciężarówek, ale także na nadlatujące elementy krajobrazu… Łamiące się gałęzie, meble ogrodowe, czy trampolina wywiana z podwórka sąsiada mogą być niebezpieczne.

– Jak parkować motocykl podczas silnego wiatru?

Gdy mocno wieje, a motocykl parkujesz nie w garażu, zrób to w sposób przemyślany. Zdecydowanie nie używaj pokrowca, bo ten zadziała jak spadochron i przewróci motocykl. Raczej nie używaj stopki centralnej, parkuj na stopce bocznej, ale wybierz odpowiedni kierunek. Jeżeli wieje ze wschodu, parkując motocykl, skieruj go na północny wschód.

Jak widać, wiatr potrafi „podnieść” ze stopki Yamahę R1 2004:


Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany