Jak driftować motocyklem? Spotykają się na torze, organizują treningi, dzielą się radami [video] - Motogen.pl

Drift motocyklowy – czy ma szansę zostać nowym popularnym sportem? We Francji są już pierwsze grupy i treningi na torach! Obejrzyj widowiskowy poradnik!

Matt Mekatrix, francuski stunter motocyklowym, który w pełni poświęcił się motocyklowemu driftowi, zaprasza Was na drift-przygodę. Matt wraz ze znajomymi robią spotkania na torach, które mają jeden cel – treningi motocyklowego driftu.

Ich pasja tak mocno się rozrosła, że do swojego sportu zapraszają wszystkich. We Francji organizują spotkania na torach w całym kraju, a ostatnio nagrali film, który jest zaproszeniem i poradnikiem w jednym. Tym razem byli na lokalnym torze Bourbonnais.

Jak zabrać się za driftowanie motocyklem?

Film jest po francusku, ale dzięki napisom dowiedzieliśmy się kilku sztuczek. Film podzielony jest na cztery główne sekcje poradnikowe. Zawodnicy odpowiadają na pytania:

Czym jest dla Ciebie drift motocyklowy?

Po pierwsze, czym dla nich jest drift motocyklowy, jak go czują. Przesuwanie swoich granic oraz granicy panowania nad motocyklem. Uczucie przepływania przez cały tor. Poszukiwanie tego wąskiego zakresu pomiędzy przyczepnością i upadkiem. „Nie mam na to słów, idziemy jeździć?”.

Kto może driftować motocyklem? Dla kogo ten sport jest?

Po drugie, dla kogo jest drift motocyklowy? Dla każdego. Jest łatwiejszy i bardziej dostępny, niż stunt motocyklowy. Oczywiście trzeba się odważyć, trzeba przygotować motocykl – ale później można już po prostu jeździć. Niezależnie od płci i wieku.

Jaki motocykl jest potrzebny do driftowania, jakie modyfikacje?

Jaki motocykl jest potrzebny? Na pewno nie można zaczynać od Virago 125. Potrzebny jest sprzęt sportowy – najczęstsze są litrowe superbike’i, ale jest też kilka sześćsetek czy starsze ZX-9R. Modyfikacje to przede wszystkim obniżenie pozycji jazdy i zawieszenia, wydłużenie tylnego wahacza oraz zwiększenie kąta skrętu kierownicy. Kolejne modyfikacje to już personalizowanie maszyny pod własne wymagania.

Jak driftować motocyklem? Technika slajdów motocyklowych

Jak driftować motocyklem? Twórca zdradził też kilka ogólnych zasad. W zakręt wchodzi slajdem – kontroluje go sprzęgłem oraz tylnym hamulcem. W zakręcie odpala gaz, aby przejść w drift – tutaj znaczenie ma odpowiedni bieg oraz bardzo dużo pracy ciałem. Dalej sztuczka polega na tym, aby jednym ciągiem driftu połączyć kilka zakrętów.

Co dalej z francuskim driftem motocyklowym?

Zawodnicy chcieliby, aby ta dyscyplina zyskała na popularności – im więcej mediów, tym więcej sponsorów, więcej uczestników, więcej treningów i wyścigów, a to oznacza więcej zabawy driftem!

Ekipa zjednoczona jest pod fanpagem Drift Fighters Cup – tam jest więcej informacji o wydarzeniach i treningach na torach w różnych częściach Francji. Za nagrania odpowiada ekipa Loo-k.


Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany