IOM TT 2015: Rekordowy John McGuinness zwycięża w PokerStars Senior TT! - Motogen.pl

W klasie Lightweight triumfował Ivan Lintin, dla którego był to pierwszy start w Tourist Trophy. Na drugim miejscu przyjechał James Hillier, a na trzecim – Michael Rutter. Lintin i Hillier pojechali z rekordową średnią prędkością wynoszącą kolejno 120,845 mph i 120,848 mph. Lintin objął prowadzenie dopiero na punkcie pomiarowym Ramsey, a wcześniej musiał ścigać Hilliera. Po wyjeździe z pit stopu pierwsze miejsce przejął Jamie Hamilton. Dla Lintina ponownie szczęśliwy był punkt w Ramsey, gdzie zawodnik powrócił na pierwszą pozycję. Na ostatnim okrążeniu Hillier próbował jeszcze dogonić Lintina, ale bezskutecznie.

W Senior TT wyścig został przerwany na drugim okrążeniu z powodu wypadku. Jamie Hamilton wypadł z trasy na 11 mili i został przetransportowany helikopterem do szpitala. Przed przerwą na czele była trójka w składzie Hutchinson, McGuinness i Dunlop. Po przerwie sytuacja się zmieniła.

Wyścig wznowiono na dystansie czterech okrążeń. W Glen Helen na czele wyścigu byli Hillier, McGuinness i Hutchinson. Michael Dunlop spadł na szóste miejsce, a Guy Martin – poza pierwszą dziesiątkę. Dopiero na drugim okrążeniu, w punkcie pomiarowym Ramsey Martin był z powrotem w pierwszej piątce. Wcześniej McGuinness objął prowadzenie i narzucił konkurencji mordercze tempo nawet podczas pit stopu. Na drugiej pozycji jechał Hutchinson ścigany przez Hillier’a. Na ostatnim okrążeniu, w punkcie pomiarowym Ballaugh Hutchinson spadł na trzecie miejsce, a Hillier awansował na drugie i taka sytuacja utrzymała się do końca wyścigu. Z czwartym czasem linię mety przekroczył Guy Martin, a piąty był Michael Dunlop.

John McGuinness zdobył tym samym 23. zwycięstwo w historii swoich startów w Tourist Trophy. Oprócz tego pobił rekord średniej prędkości przejazdu, który wcześniej należał do Bruce Anstey’a. McGuinness pokonał drugie okrążenie ze średnią prędkością 132,701 mph (213,56 km/h). Oprócz tego na pierwszym kółku ustanowił rekord okrążenia wynoszący 17:03,567. To siódma wygrana McGuinness’a w Senior TT. Dotychczas taki rezultat uzyskała tylko jedna osoba – Mike Hailwood.

Autor: Wojciech Grzesiak