Raport wprawdzie dotyczy użytkowników samochodów elektrycznych, ale przypuszczamy, że wraz ze wzrostem popularności motocykli elektrycznych możemy mieć podobny obraz…

Pojazdy elektryczne podzieliły kierowców: część twierdzi, że są proste, bezawaryjne i przyjazne środowisku. Inni, że produkcja i utylizacja ogniw bywa bardziej toksyczna od zanieczyszczeń wyemitowanych przez nowoczesne spalinówki. Do tego pojazdy elektryczne są drogie. Jednak wielu właścicieli elektryków uważa, że już po kilku tygodniach jazdy można uzależnić się od ciszy. A także osiągów i charakterystyki takich samochodów na tyle, żeby nigdy więcej nie chcieć się poruszać benzyną czy dieslem. 

Okazuje się, że pewna część z nich jest rozczarowana na tyle, że marzy o powrocie do konwencjonalnych źródeł napędu. W czym jest problem?

tesla
Tesla ładowana z generatora spalinowego…

Scott Hardman i Gil Tal, naukowcy z Institute of Transportation Studies, na Uniwersytecie Kalifornijskim w magazynie Nature opublikowali ciekawy raport. Przeanalizowali zakupy samochodów elektrycznych i hybrydowych typu plug-in w Kalifornii do 2019 roku. Sprawdzili, ilu ich właścicieli wróciło do napędu spalinowego. Okazuje się, że liczby są całkiem wysokie. 20% kupujących hybrydy typu plug-in oraz 18 % nabywców samochodów czysto elektrycznych powróciło do napędu spalinowego. Jakie były przyczyny?

Przede wszystkim największym problemem jest ładowanie i zasięg pojazdu. W dużej ilości gospodarstw nie było instalacji trójfazowej (tzw. siły) która niezbędna jest do szybkiego ładowania. Ponadto stacje ładowania elektryków są notorycznie przepełnione. Można zatem przyjąć,  że powodem jest znany od dłuższego czasu problem z czasem ładowania i dostępnością stacji. Warto o tym pomyśleć, decydując się na zakup pojazdu elektrycznego. My byliśmy zachwyceni charakterystyką zarówno Harley-Davidsona LiveWire jak i Energici.

Jeśli jednak mielibyśmy wykorzystywać je do turystyki lub codziennej jazdy dłużej, niż podczas testu kto wie, czy nie doszlibyśmy do podobnych wniosków. Jeśli jednak ktoś ma w domu siłę i nie porusza się na dalekich dystansach motoryzacja elektryczna wydaje się być dobrym rozwiązaniem…


Więcej w Elektryczność, Newsy, Ze świata
pomiar alkomatem
Rekordowa ilość pijanych kierowców “na pierwszego maja”

Jak podaje Komenda Główna Policji: pierwszego maja zatrzymano rekordową ilość nietrzeźwych kierowców…

Zamknij