Ile są ważne testy na prawo jazdy? Jak długo jest ważna teoria na kategorię A i B? Czy egzamin teoretyczny przepada? - Motogen.pl

Jak długo są ważne testy na prawo jazdy? Ostatnimi czasy bardzo dużo użytkowników zadaje nam pytania o ważność testów teoretycznych na prawo jazdy. Czy są bezterminowe, ile są ważne i czy do egzaminu praktycznego możemy przystąpić w dowolnym czasie od zdania testów teoretycznych?

Do 24 sierpnia 2014 roku ważność egzaminów teoretycznych na prawo jazdy kategorii A oraz B wynosiła 6 miesięcy. Po upływie tego terminu niezadanie części praktycznej powodowało konieczność ponownego przystąpienia do teorii.

A ile trwa ważność testów teoretycznych po zmianach przepisów?

Od roku 2014 ważność testów teoretycznych jest bezterminowa.

Oznacza to, że egzaminy teoretyczne nie tracą ważności bez względu na upływ czasu. To cenna zmiana dla wszystkich tych, dla których podejście do części praktycznej musiało być odsunięte w czasie z różnych przyczyn (wyjazd, choroba, brak środków, czasu). Dotyczy to wszystkich kategorii prawa jazdy, w tym najpopularniejszych A i B.

Aktualnie, (od 2015 roku) do egzaminu teoretycznego nie musimy być przygotowywani przez szkołę jazdy, możemy to zrobić samodzielnie. Zdany egzamin teoretyczny upoważnia do zwolnienia z części teoretycznej w szkole jazdy.

Odpowiadając konkretnie na pytania: egzamin teoretyczny ważny jest bezterminowo, bez względu na kategorię prawa jazdy. Do egzaminu praktycznego możemy przystąpić w dowolnym momencie od zdania testów teoretycznych. Obecne przepisy obowiązują od 2014 roku.

Polecamy: jakie motocykle na kategorię B prawa jazdy warto kupić? Nasze porady znajdziecie tutaj https://motogen.pl/jakim-motocyklem-na-kat-b-czyli-125-na-samochodowe-prawo-jazdy/

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany