Na czasie
    Musisz zainstalować Jetpack plugin i włączyć "Statystyki".

Sezon rywalizacji motocyklowej uznajemy za rozpoczęty. I i II runda Mistrzostw Polski oraz Pucharu Polski Cross Country została rozegrana wraz z dwoma pierwszymi eliminacjami Mistrzostw Polski oraz Pucharu Polski w rajdach Enduro. 27–29 marca br. w Łubienicy k. Pułtuska rozpoczęto całą serię CC.

Jak na pierwsze zawody frekwencja zawodników była ogromna; zgłosiło się ponad czterysta osób, w tym około stu quadowców. Pogoda, jak na początek sezonu, w przeciwieństwie do zeszłego roku, była wprost wymarzona. W naszym kraju z roku na rok możemy obserwować szybki rozwój sportów offroadowych. Tak prestiżowo zorganizowanych zawodów brakowało we wcześniejszych latach.

Przygotowanie trasy w tak krótkim czasie od zmiany terminu było na pewno bardzo trudne, jednak organizatorzy poradzili sobie z tym bez zarzutu. Organizatorowi Tomkowi Walendowiczowi należą się ogromne brawa; widać jak ten człowiek zdobywa doświadczenie w organizacji tego typu imprez. Ukształtowanie terenu umożliwiło dużej grupie kibiców oglądanie rywalizacji właściwie na całej długości trasy.

Pierwsi na starcie pojawili się quadowcy z klasy Młodzik 2K Pucharu Polski. W tej klasie przez dwa dni zawodów dominował Ignacy Cisak. Następnie po biegach klasy Młodzik startowały quady 2K i 4K Mistrzostw Polski i Pucharu Polski. Tutaj na starcie pojawiło się ponad dziewięćdziesiąt pojazdów.

Tuż po czterokołowcach nadszedł czas na motocyklistów. Pierwsi na starcie mieli zaszczyt stanąć ci lepsi, czyli gwiazdy polskiej sceny motocrossowej i innych dyscyplin offroadowych, jak: Karol Kędzierski, Łukasz Kurowski, Michał Szuster czy Karol Knap. Niestety, kontuzja nie pozwoliła na start zeszłorocznemu Mistrzowi Polski MX i Cross Country, Łukaszowi Kędzierskiemu.

Klasę E1 zdominował Carlos, który zarówno pierwszego, jak i drugiego dnia dojechał do mety na pierwszej pozycji. Za nim kolejno uplasowali się Michał Szuster i Paweł Szturomski. Klasę E2/E3 pierwszego dnia wygrał Łukasz Kurowski, drugi był Arek Mańk, a trzeci Sebastian Krywult. Drugiego dnia wyścig pełen przygód miał Qurak. Zaliczył bowiem dwa tankowania wraz z wymianą koła. Przez takie incydenty ukończył zawody na trzeciej pozycji, tuż za Arkiem Mańkiem i Pawłem Szymkowskim. Ostatnimi startującymi byli zawodnicy Pucharu Polski. W klasie E1 pierwszy na mecie pojawił się Mariusz Wójcik, a za nim Radosław Boczek i Sebastian Kałużny. Drugiego dnia natomiast na pierwszym miejscu był Przemysław Szymański, a następnie Mariusz Wójcik i ponownie Sebastian Kałużny.

Biegi klasy E2/E3 pierwszego oraz drugiego dnia zdominowali Andrzej Gruntowski oraz Wojciech Kuształa. Wszyscy zawodnicy Pucharu Polski, czyli ponad dwieście motocykli, pierwszego dnia dojechali do mety już po zmroku, co przysporzyło im nie lada emocji.

Następna runda Mistrzostw i Pucharu Polski zagości już 11 kwietnia w Pile.

Więcej w Cross country
Chris Borich z zespołu Rockstar Makita Suzuki w Mistrzostwach ATV

Chris Borich w obecnym sezonie wygrał dziesięć rund, co zaprowadziło go do najwyższego podium. W Crawfordsville tryumfował po raz ósmy...

Zamknij