Na stronie HistoriaPojazdu.gov.pl zweryfikować można historię motocykla lub samochodu z Niemiec i innych krajów – to za sprawą współpracy z bazami CARFAX oraz AutoDNA.

HistoriaPojazdu.gov.pl to narzędzie niezwykle przydatne dla każdego, kto kupuje używany motocykl, samochód lub jakikolwiek inny pojazd. Na tej oficjalnej, rządowej (i darmowej!) stronie sprawdzić można zapisaną historię pojazdu w postaci liczby właścicieli oraz dat zmiany właścicieli, czy przebiegu. To świetny sposób na weryfikację danych, które deklaruje osoba sprzedająca pojazd. Teraz zweryfikować będzie można także historię z Niemiec i wielu innych krajów europejskich.

Kiedyś problemem był fakt, że HistoriaPojazdu.gov.pl korzysta jedynie z polskiej bazy danych CEPiK. Na szczęście ta sytuacja uległa już zmianie! Od pewnego czasu Ministerstwo Cyfryzacji rozszerza liczbę firm, z którymi współpracuje – do niedawna było to tylko CARFAX, a teraz także AutoDNA.

Dane HistoriaPojazdu.gov.pl o przeszłości pojazdu zawierają dodatkowo:

  • ogłoszenia akcji serwisowych producenta (usługa zawiera informację o odnotowanych akcjach serwisowych / naprawczych ogłoszonych przez producentów pojazdów);
  • niedopuszczenia pojazdu do ruchu (usługa zawiera informację o uprawnieniach do uczestnictwa w ruchu drogowym);
  • zgodności numeru VIN ze standardem ISO (usługa zawiera informację o zgodności cyfry kontrolnej numeru VIN ze standardem ISO-3779).

Do tej pory w polskiej bazie dostępne były dane z kilkunastu krajów. Teraz do bazy dołączają dane o motocyklach i innych pojazdach z Niemiec, a także z Francji, Słowenii, Litwy, Łotwy i Estonii.

„W ten sposób samochody z krajów, z których dane będziemy dostarczać, stanowią w sumie ok. 80% importu używanych pojazdów. To zasadnicza zmiana dla Polaków zainteresowanych nabyciem używanego samochodu, motocykla lub innego pojazdu pochodzącego zza granicy” – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Poniżej historia pojazdu bez podejrzanych wpisów – wszystko w AutoDNA i Carfax świeci się na zielono.

historia pojazdu bez podejrzanych wpisów

Jak sprawdzić historię motocykla, samochodu lub innego pojazdu?

Wystarczy wejść na darmową stronę HistoriaPojazdu.gov.pl i podać kilka podstawowych danych pojazdu:

  • Aktualny numer rejestracyjny;
  • Numer VIN;
  • Data pierwszej rejestracji (za granicą, a nie jedynie w Polsce).
  • Profil Zaufany – jeżeli pojazd nie jest zarejestrowany w Polsce.

WAŻNE! Jeżeli motocykl nie jest zarejestrowany w Polsce, po wpisaniu danych system poprosi o dodatkową weryfikację użytkownika za pomocą osobistego Profilu Zaufanego.

Po zalogowaniu się należy wybrać zakładkę „Dane zagraniczne”, a następnie wybrać dane z Carfax lub AutoDNA. W optymalnym scenariuszu wszystkie pozycje powinny zapalić się na zielono, czyli brak problemów.

Jeżeli jesteś zainteresowany zakupem motocykla lub samochodu, a sprzedający nie chce podać powyższych danych, należy pozostać ostrożnym. Niewykluczone, że sprzedawca ma coś do ukrycia…

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany