Tuningowane dźwięki póki co dotyczą elektrycznych samochodów BMW. I brzmią inspirująco. Czy BMW nie zapomni o swojej teorii, gdy już pokaże elektryczne motocykle?

Motoryzacja nieuchronnie pędzi w stronę napędów elektrycznych. Przyszłość samochodów i motocykli z pewnością będzie mocno zelektryfikowana (chociaż pojawia się coraz więcej opinii, że to napęd wodorowy jest prawdziwym krokiem naprzód). W Motogenie jeździliśmy elektrykami, dwoma spośród najlepszych dostępnych na rynku – Harley i Energica) i bawiliśmy się wybornie. Jeżeli jednak mielibyśmy na stałe przesiąść się na prąd, za dźwiękiem silnika spalinowego tęsknilibyśmy najbardziej. To jedna z najpoważniejszych wad elektryków.

Wie o tym też BMW, pisząc o dźwięku silników:
“O ile szum podróżowania elektrycznym pojazdem zapewnia niedościgniony poziom komfortu, to całościowe doświadczenie jazdy traci część swojej emocjonalności.”

I to właśnie dlatego BMW zatrudniło wybitnego kompozytora muzyki filmowej, zdobywcę wielu nagród, Hansa Zimmera. Jestem pewien, że na sam dźwięk jego nazwiska, niektórzy z Was mają ciarki.

Hans Zimmer projektuje dźwięki elektryków w swoim studio.
Hans Zimmer projektuje dźwięki elektryków w swoim studio.

Hans Zimmer współpracuje z panem Renzo Vitale, Dyrektorem Kreatywnym d.s. Dźwięku w Grupie BMW. Ich celem jest opracowanie emocjonujących dźwięków dla elektrycznych samochodów BMW M. Na temat motocykli jeszcze cicho-sza.

Pierwsze efekty można podsłuchać w filmie. Półtorej minuty to ciekawa rozmowa, a dźwięk słyszymy od ok. 1:35. Przyznajemy, że jest… inspirujący.

Dźwięki silników trafią do elektrycznych samochodów BMW iX oraz BMW i4 w roku 2022. Klienci posiadający te auta wyprodukowane wcześniej, będą mogli nowe dźwięki ściągnąć w aktualizacji. To oznacza, że w przypadku samochodów mamy do czynienia z tuningiem dźwiękowym z głośników. W motocyklach to nie przejdzie.

“Gdy naciskasz pedał gazu samochodu BMW M, natychmiast masz ciarki na całym ciele. Przetłumaczyliśmy to uczucie na dźwięki jazdy, które wyrażają połączenie mocarnych osiągów i przepływu energii.”

Mamy szczerą nadzieję, że powyższa wypowiedź designera dźwięków Renzo Vitale przypomni mu się, gdy BMW Motorrad opracuje już elektryczne motocykle. Jednak wtedy nie będzie można oszukiwać przez głośniki.

Póki co jedynymi elektrycznymi motocyklami, nad którymi (oficjalnie) pracuje BMW Motorrad, są skutery. Więc może jednak będą miały głośniki…?


Więcej w Elektryczność
Harley-Davidson na poważnie o motocyklach elektrycznych: wydzielamy markę LiveWire

LiveWire staje się oddzielną marką pojazdów elektrycznych. Premiera pierwszego z nich już 8 lipca! Czego należy się spodziewać?

Zamknij