W sobotnią noc na Placu Czerwonym w Moskwie 40 000 fanów podziwiało dwunastu najlepszych na świecie zawodników freestyle motocross, walczących o zwycięstwo w kolejnym przystanku Światowej Serii Red Bull X-Fighters. W finale młody talent Levi Sherwood (Nowa Zelandia) pokonał Nate’a Adamsa (USA) i wygrał zawody już po raz drugi w karierze.

 

Piach dostarczony na miejsce przez około 250 ciężarówek zamienił historyczny bruk na Placu Czerwonym w profesjonalny tor FMX, godzien najlepszych riderów na świecie – wszystko to z okazji debiutu Red Bull X-Fighters w Rosji.

 

Zaledwie kilka metrów od wschodniej ściany Kremla warkot dwusuwowych motocykli i spektakularne triki rozgrzały 40 000 fanów do czerwoności. 18-letni Levi 'Rubberkid’ Sherwood zawładnął torem i sercami rosyjskich fanów, zgromadzonych w tym historycznym miejscu: 'Ten trudny tor był wprost stworzony dla mnie. Dzisiejszy dzień przejdzie do historii’ – powiedział Sherwood.

 

’Ciążyła na nas ogromna presja, tor był niezwykle trudny, a do tego upał dawał się wszystkim we znaki’ – wyjaśnia przegrany finalista, Nate Adams (USA). – 'To niesamowite uczucie, móc skakać w tym miejscu. Gdybym miał je porównać do jakiegoś miejsca w rodzinnym USA, z pewnością byłby to ogród Białego Domu!’.

 

Po zajęciu trzeciego miejsca na zawodach w Moskwie Andre Villa nadal prowadzi w klasyfikacji generalnej Światowej Serii Red Bull X-Fighters 2010. Robbie Maddison (Australia), znany z niesamowitych skoków nad londyńskim Tower Bridge oraz Kanałem Korynckim w Grecji, zaliczył nieudane lądowanie, przez co nie zakwalifikował się do półfinału i zakończył rywalizację na piątej pozycji. Japończyk Eigo Sato przeszedł do półfinału, ale przegrał starcie z Adamsem i musiał zadowolić się czwartym miejscem.

 

Powracający po kontuzjach, Dany Torres (Hiszpania) i Mat Rebeaud (Szwajcaria) mieli problemy z utrzymaniem tempa narzuconego przez światową elitę FMX w Moskwie – zajęli odpowiednio szóste i dziesiąte miejsce.

Po przystankach w Mexico City (Meksyk), Kairze (Egipt) oraz Moskwie (Rosja) najsłynniejsze na świecie zawody freestyle motocross przeniosą się na arenę walki byków Plaza de Toros de las Ventas w Madrycie, gdzie w dniach 22–23 lipca 2010 zawodnicy stoczą kolejną bitwę. Następny przystanek odbędzie się w Londynie (Wielka Brytania), a ostateczna rozgrywka w tym sezonie będzie miała miejsce w Rzymie (Włochy).

Wyniki Red Bull X-Fighters w Moskwie:
1. Levi Sherwood (NZL)
2. Nate Adams (USA)
3. Andre Villa (NOR)
4. Eigo Sato (JAP)
5. Robbie Maddison (AUS)
6. Dany Torres (ESP)
7. Adam Jones (USA)
8. Cameron Sinclair (AUS)
9. Jim McNeil (USA)
10. Mat Rebeaud (SUI)
11. Alexey Kolesnikov (RUS)
12. Blake Williams (AUS)

 

Więcej na: www.redbullxfighters.com oraz www.redbullxfightersnewsroom.com.