GP Japonii - Marquez o krok od tytułu - Motogen.pl

Runda na torze Motegi była kolejną, która nie obeszła się bez problemów. Tym razem były one niezależne od organizatorów, a spowodowała je pogoda. W piątek na tor nie mógł dotrzeć helikopter ratunkowy. To sprawiło, że żadna z zaplanowanych sesji treningów wolnych nie odbyła się. W sobotę pogoda była już nieco łaskawsza, a helikopter pojawił się w połowie dnia. To pozwoliło na rozegranie kwalifikacji. Niedzielne rozgrzewki zostały wydłużone i oznaczone jako treningi wolne, a wyścigi rozegrano już zgodnie z planem. Tym razem nad torem pojawiło się słońce.

Moto3
Kwalifikacje klasy Moto3 wygrał Alex Rins przed Maverickiem Vinalesem i Alexem Marquezem. W drugim rzędzie stanął lider klasyfikacji generalnej – Luis Salom oraz Jack Miller i Isaac Vinales. Wszyscy spodziewali się walki Rinsa, Saloma i Vinalesa, ale sprawy potoczyły się zupełnie inaczej.

Na pierwszym okrążeniu zderzyli się Isaac Vinales i Luis Salom. Vinales pozbierał się, ale na czwartym okrążeniu znowu wypadł z toru i już nie wrócił do wyścigu. O prowadzenie walczyli Maverick Vinales, Alex Marquez, Jonas Folger i Miguel Oliveira. Wypadkowi uległ również Alex Rins, który stracił kontrolę nad motocyklem w momencie, w którym Salom i Vinales zderzyli się. Rins wrócił na tor, ale wyścig ukończył bez punktów na 24. miejscu.

Walkę o pierwsze miejsce wygrał Alex Marquez i jest to jego pierwsze zwycięstwo w klasie Moto3. Obok niego na podium stanęli Maverick Vinales i Jonas Folger.

Moto2
W klasie Moto2 na polach startowych pojawił się Scott Redding, który postanowił wziąć udział w rundzie pomimo kontuzji nadgarstka. Pole position zdobył Mika Kallio, a pierwszy rząd uzupełnili Xavier Simeon i Johann Zarco. Pol Espargaro znalazł się na siódmym miejscu, a Scott Redding – na piętnastym.

Wyścig został przerwany jeszcze przed końcem pierwszego okrążenia z powodu groźnego wypadku, w którym brał udział między innymi Scott Redding. Wyścig wznowiono na dystansie piętnastu okrążeń, ale już bez brytyjskiego zawodnika. Było zatem prawie pewne, że już podczas tej rundy poznamy mistrza klasy Moto2 i będzie nim Pol Espargaro.

Po starcie na prowadzenie wysunął się Kallio, a Espargaro nadrabiając straty znalazł się na trzecim miejscu tuż za Johannem Zarco. Okrążenie później zawodnik Tuenti HP 40 był już na prowadzeniu, a jadący na trzecim miejscu Corsi wypadł z toru. Słaby występ zaliczył Takaaki Nakagami, który był dopiero na dwudziestej pozycji. Pecha miał również Johann Zarco. Na sześć okrążeń przed końcem wyścigu urwała się dźwignia zmiany biegów w jego motocyklu i musiał zrezygnować z dalszej jazdy.

Wyścig wygrał Pol Espargaro, który tym samym został tegorocznym Mistrzem Świata Moto2. Na drugim miejscu bezpiecznie do mety dojechał Mika Kallio, a trzecie miejsce przypadło Thomasowi Luthiemu.

MotoGP
W klasie MotoGP wystarczyło żeby Marc Marquez zwyciężył wyścig, a Jorge Lorenzo dotarł na miejscu trzecim lub niższym i Honda już mogłaby świętować zwycięstwo. Tak się jednak nie stało. Pole position w kwalifikacjach na mokrym torze zdobył Jorge Lorenzo, który miał czas lepszy od Marqueza o 0.658 sekundy. Na trzecim polu startowym znalazł się Nicky Hayden. Dani Pedrosa otwierał drugi rząd, w którym znalazł się również Valentino Rossi i Andrea Dovizioso.

Po starcie do przodu wystrzelił Jorge Lorenzo, który ponownie próbował realizować swoją strategię dobrego startu i szybkiej ucieczki. Za jego plecami jechał Valentino Rossi z duetem Repsol Honda Team. Rossi popełnił jednak dwa błędy, które kosztowały go utratę kilku miejsc. Jorge Lorenzo zaryzykował i zastosował miękką oponę z przodu. Wszyscy zastanawiali jak to się skończy biorąc pod uwagę fakt, że Marquez i Pedrosa jechali tuż za nim.

W połowie wyścigu Marquez już przygotowywał sobie grunt pod wyprzedzenie Lorenza i dwa okrążeni później spróbował pierwszy raz, ale nieskutecznie. Dodatkowo wyglądało na to, że Lorenzo złapał drugi oddech i wykrzesał z siebie rezerwy sił, co pozwoliło mu trzymać Marqueza z dala od siebie. Dani Pedrosa z kolei zwolnił tempo i nie był w stanie powalczyć ani z Marquezem ani z Lorenzo. Za nimi Bautista i Bradl walczyli o czwarte miejsce, a Rossi i Crutchlow – o szóste. Z pierwszego pojedynku zwycięsko wyszedł Bautista, a z drugiego – Rossi.

Klasyfikacje generalne
W klasie Moto3 powinniśmy być świadkami gorącego widowiska. Luis Salom nadal ma 300 punktów po wypadku na Motegi. Maveirck Vinales ponownie jest na drugim miejscu i traci do Saloma tylko dwa punkty. Alex Rins nie ukończył wyścigu na punktowanej pozycji i ma 295 punktów. Każdy z nich ma więc szanse na zdobycie tytułu mistrzowskiego. Pierwszą piątkę zamykają Alex Marquez (200 pkt.) i Jonas Folger (163 pkt.).

W Moto2 tytuł mistrzowski zdobył Pol Espargaro, który ma na swoim koncie 265 punktów i zapewne będzie chciał wygrać wyścig w Walencji. Jeżeli mu się uda, to będzie to dla niego wisienka na szczycie tortu. Scott Redding pozostaje na drugim miejscu i ma 224 punkty. Trzeci jest Esteve Rabat z 204 punktami. Żeby Rabat został wicemistrzem, to musiałby wygrać wyścig lub być na drugim miejscu, a Scott Redding musiałby najlepiej ukończyć wyścig bez punktów. Pierwszą piątkę zamykają Mika Kallio (185 pkt.) i Dominique Aegerter (151 pkt.).

W MotoGP prowadzi Marc Marquez z 318 punktami na koncie. Lorenzo zmniejszył stratę do trzynastu punktów. Dani Pedrosa z 280 punktami nie ma już najmniejszych szans na walkę o tytuł mistrzowski. Valentino Rossi nadal bezpieczny na czwartym miejscu z 224 punktami. Podobnie Cal Crutchlow, który ma 188 punktów i znajduje się na piątym miejscu, a nad szóstym Alvarem Bautistą ma przewagę 28 punktów.

Jakiego scenariusza potrzebuje Lorenzo do zdobycia tytułu? Jeżeli zawodnikowi Yamahy uda się wygrać, to będzie miał 330 punktów. Marc Marquez nie może ukończyć wyścigu wyżej niż na piątym miejscu. Jeżeli Marquez dojedzie piąty, to przegra jednym punktem. Oczywiście w takiej sytuacji najlepiej byłoby zdobyć tytuł mistrzowski wygrywając ostatni wyścig, ale Marquezowi wystarczy dojechać do mety na trzecim lub czwartym miejscu. Jeśli dojedzie czwarty, a Lorenzo wygra, to będzie tracił do Lorenza jeden punkt.

Finałowa runda w Walencji rozpocznie się już za dwa tygodnie – 8 listopada.

Autor: Wojciech Grzesiak