Pod koniec maja odbyła się druga impreza Fabryki Mistrzów z PKN Orlen. Myślą przewodnią po raz kolejny było „bezpieczeństwo, pasja i motoryzacja”…

Tym razem Fabryka Mistrzów odwiedziła Słomczyn. Podczas bardzo emocjonujących wyścigów Mistrzostw Polski i Pucharu Polski Supermoto, edukowaliśmy najmłodszych. Dzieci zawodników i kibiców; wszystkich chętnych w wieku 5-12 lat. Oczywiście z opiekunem prawnym. Dzięki temu najmłodsi mieli okazję dostąpić pierwszych jazd na motocyklach a przy okazji dowiedzieć się, w jaki sposób czynić to bezpiecznie.

Fabryka Mistrzów
Trening w toku…

Przez wzgląd na sportowy charakter otoczenia (wyścig), ryk silników, kolorowe flagi, obsługę toru, puchary, podium, piękne kombinezony i dzielnych zawodników dzieci najbardziej interesował temat, jak zostać zawodnikiem.

Misja

“To wspaniałe, że podczas Pucharu Supermoto, Fabryka Mistrzów wraz ze sponsorem głównym PKN Orlen mogła uczestniczyć w edukacji dzieci” – mówi Marzena Chrostek – była zawodniczka. A przy okazji założycielka Fabryki Mistrzów. „Podczas eventu upiekliśmy dwie pieczenie na jednym ogniu”. Dlaczego?

“Nauczyliśmy dzieci bezpieczeństwa, wytłumaczyliśmy im zasady działania motocykla, poruszania się po torze. Dzieciaki i ich rodzice zrozumieli, że tory motocyklowe nie są tylko dla zawodników ani osób, które bardzo dobrze jeżdżą. Jak nauczę się jeździć na ulicy, to wtedy pójdę na tor. Dokładnie w takim przekonaniu żyją motocykliści, kończący kurs prawa jazdy lub posiadający je długo, ale jeżdżący słabo. Otóż wyjaśniliśmy dzieciom i ich opiekunom, że tory motocyklowe, kartingowe, których w Polsce pojawia się coraz więcej, służą właśnie do zdobywania niezbędnego doświadczenia na drodze.

Na torze możemy w bezpiecznych warunkach poznać swój motocykl. Hamować, przyspieszać, składać się w zakręty. Umiejętności wytrenowane na torze, procentują na ulicy. Na torze nie ma aut, ciężarówek, przechodniów. Nie ma śliskich pasów ani wybiegającego psa. Jest czas na naukę bezpieczeństwa. Gdy poznamy, jak reaguje nasz motocykl podczas hamowania, przyspieszania czy w zakręcie – dużo mniej rzeczy nas zaskoczy w ruchu ulicznym. Byliśmy przekonani ze edukacja motoryzacyjna dla dzieci ograniczy się właśnie do tych najmłodszych. Jak się okazało, mamy też wpływ na świadomość dorosłych.”

Stara prawda

„Świadomi rodzice to świadome i bezpieczne dzieci. W trakcie eventu spotykaliśmy się z różnym nastawieniem rodziców. Niektórzy mówili: ja mojego dziecka nie będę uczył jeździć, bo nie chce zakorzeniać w nim takiej pasji. To niebezpieczne. I tutaj pojawia się tata z synkiem, który opowiada historie, że tez tak myślał i zabronił dziecku jeździć. Dziecko bez opieki, bez bezpiecznego stroju wsiadło na motocykl kolegi. Doszło do wypadku. Szczęśliwie nic się nie stało, ale ojciec zaczął uczyć go świadomej jazdy. Chcesz nauczyć dziecko pływać, zapisz je na basen. Chcesz, by było bezpieczne na drodze, naucz je jak bezpiecznie uczestniczyć w ruchu, w co się ubrać, na co bezwzględnie zwracać uwagę. Dzieci uczą się przez doświadczenie, nie przez gadanie. Ale to do nas należy wybór, jakie zaproponujemy narzędzia”.

Fabryka Mistrzów z PKN Orlen, podczas cyklu eventów prowadzi edukację motoryzacyjną dla dzieci oraz bezpłatne jazdy motocyklowe. Twoje dziecko nie musi zostać motocyklista. Ale jeśli będzie umiało jeździć,  będzie bezpieczne w ruchu. Mamy za sobą drugi event i około 200 świadomych dzieci więcej. Jesteśmy dumni ze swojej inicjatywy i będziemy ją rozwijać. To zaprocentuje!

Zapraszamy na kolejny event Fabryka Mistrzów i PKN Orlen już 12 Czerwca w GOSiR Stare Babice.

Więcej informacji znajdziecie na FB Fabryki Mistrzów!

Fabryka Mistrzów galeria