EuroRAP – polskie drogi nadal niebezpieczne - Motogen.pl

Według najnowszej publikacji, która powstała w ramach międzynarodowego Programu Oceny Ryzyka na Drogach EuroRAP, niemalże połowa dróg krajowych w Polsce to odcinki niebezpieczne.

Nasz wynik plasuje Polskę na trzeciej pozycji wśród krajów Starego Kontynentu z najbardziej niebezpieczną infrastrukturą drogową, zaraz po Bośni i Hercegowinie oraz Grecji. Zacytujmy: 'Z mapy ryzyka indywidualnego na drogach krajowych w Polsce w latach 2008-2010 wynika, że:

  • 42% długości dróg krajowych, to „czarne odcinki” o najwyższym poziomie ryzyka, jednakże jest to o 19% (3 tys. km) mniej w stosunku do okresu 2005–2007 rozpoczynającego systematyczne badania ryzyka EuroRAP w Polsce,
  • 76% długości dróg krajowych, to „czarne i czerwone odcinki”, jest to o 10% mniej niż w latach 2005-2007,
  • 55% wszystkich wypadków ciężkich (z ofiarami śmiertelnymi i ciężko rannymi) na drogach krajowych miało miejsce na „czarnych odcinkach”, jest to o 16% mniej niż w latach 2005–2007,
  • już 11% długości dróg krajowych (o 7% więcej niż w latach 2005–2007) spełnia kryteria bardzo małego i małego ryzyka przyjęte przez EuroRAP, jako poziom ryzyka akceptowanego dla podstawowej sieci dróg; są to odcinki głównie autostrad oraz dwujezdniowych dróg ekspresowych’.

Według opracowania, w latach 2008–2010 na polskich drogach krajowych wydarzyło się 10,6 tys. ciężkich wypadków czyli takich, w których były ofiary śmiertelne lub ciężko ranni. W wypadkach tych zginęło 4,7 tys. osób, a 9,3 tys. odniosło ciężkie obrażenia. Raport podaje jednak, że w porównaniu z latami 2005–2007 liczba wypadków oraz ofiar śmiertelnych zmalała, co przypisywane jest także stopniowej poprawie stanu polskich dróg, z których już jedna dziesiąta spełnia europejskie normy. Dla porównania w Holandii, która uznana została pod tym względem za kraj najbezpieczniejszy, normy te spełnia 88% dróg krajowych.

Największe ryzyko wypadku występuje na drogach w województwach: lubelskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim oraz podkarpackim. Najlepiej w stawce prezentują się drogi województwa wielkopolskiego. Najczęstsze przyczyny wypadku to: najechanie na pieszego, nadmierna prędkość, zderzenie czołowe czy wypadnięcie z drogi.

Mapa ryzyka powstała w opracowaniu pracowników naukowych Politechniki Gdańskiej oraz ekspertów PZM i Fundacji Rozwoju Inżynierii Lądowej. Oparto ją na danych policyjnych. Więcej szczegółów oraz interaktywną mapę zagrożeń na drogach znajdziecie na stronie eurorap.pl.