Na czasie
    Musisz zainstalować Jetpack plugin i włączyć "Statystyki".

W obecnej chwili opłaty za egzaminy miałyby wzrosnąć o około 45%.

Aktualne opłaty egzaminacyjne w WORD-ach obowiązują od 2013 roku. Za egzamin teoretyczny należy zapłacić 30 złotych, a za praktyczny od 140 zł (kategorie AM oraz B) przez 180 zł (A1, A2, A), a na 245 zł kończąc (C+E, D+E). Zarząd Związku Województw RP złożył postulat wzywający do przeanalizowania możliwości pilnego wprowadzenia waloryzacji wysokości opłat.

Jak informuje portalsamorzadowy.pl, Marszałkowie wnioskują o zwiększenie opłat o około 45% na obecną chwilę. Jednak celem jest ustanowienie nowego sposobu obliczania opłat, aby te wzrastały wraz z przeciętnym wynagrodzeniem w Polsce.

Jakie miałby być opłaty za egzaminy w WORD?

Zarząd Województw RP proponuje, aby opłata za egzamin teoretyczny wynosiła 0,75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (PMW) dla sektora przedsiębiorstw.

Opłata za egzamin praktyczny dla kategorii AM oraz B wynosiłaby 3,5% wspomnianego PMW. W przypadku praktyki dla kategorii B1, C1, D1 lub T, wskaźnikiem byłoby 4,25% PMW.

Oznacza to, że na obecną chwilę teoria kosztowałaby 43,3 zł, natomiast praktyka na kategorie AM lub B to 202 zł. Jest to wzrost na poziomie około 45 procent.

Co jest powodem podwyżek?

Marszałkowie RP zauważają, że aktualne opłaty są zbyt niskie w stosunku do stale rosnących kosztów, a na te składają się ceny paliw, wyposażenie egzaminacyjne, utrzymanie floty pojazdów. Podobno każdego dnia stosunek wpływów do kosztów jest ujemny, a niekorzystnie na sytuację WORD-ów miała wpłynąć także pandemia oraz brak pomocy ze strony państwa.


Więcej w Newsy, Z Kraju
Kawasaki Z900 SE na 2022 z lepszymi hamulcami i zawieszeniem!

Kawasaki Z900 SE 2022 otrzyma radialne zaciski Brembo oraz lepsze zawieszenie Ohlins!

Zamknij