Debiutant, Levi Sherwood, wygrywa Red Bull X-Fighters w Meksyku! - Motogen.pl

27 marca na Plaza de Monumental w stolicy Meksyku odbył się pierwszy odcinek tegorocznej Światowej Serii Red Bull X-Fighters. Na oczach 43 tysięcy fanów freestyle motocrossu wygrał siedemnastoletni debiutant z Nowej Zelandii, Levi Sherwood. Drugie miejsce zajął Japończyk Eigo Sato. Obrońca tytułu sprzed roku – Szwajcar Mat Rebeaud – był trzeci.

Piąta edycja Red Bull X-Fighters w Meksyku zaskoczyła wszystkich. Nowozelandczyk Levi Sherwood, po raz pierwszy występujący na międzynarodowych zawodach FMX, bez żadnych problemów pokonywał swoich rywali i przechodził do kolejnych rund. W finałowej rozgrywce zmierzył się z Eigo Sato (Japonia), który pogodził się ze swoją porażką i przyznał, że Sherwood był od niego lepszy.

„Jestem lepszy, bo jestem młodszy. Mogę skuteczniej wykorzystać możliwości mojego ciała. Wygrana tutaj to najlepsza chwila mojego życia” – powiedział Sherwood.

Podczas rozgrywek półfinałowych Levi musiał zmierzyć się z mistrzem zeszłorocznej edycji, Matem Rebeaud. Drobne błędy Szwajcara przyczyniły się do lepszej oceny przejazdu siedemnastolatka i to on przeszedł do dalszego etapu rywalizacji. Przychylność publiczności dla młodego debiutanta również wpłynęła na decyzję sędziów. Podczas finału Eigo Sato wykonał tak nieprawdopodobne tricki, jak cliffhanger flip czy lazy flip, ale to nie wystarczyło do wygrania Red Bull X-Fighters 2009 w Meksyku. Levi Sherwood skupił się na wymagających mniej doświadczenia backflip cordovach i seatgrabach, jednak ich widowiskowe wykonanie wprowadziło nową, niepowtarzalną jakość w ewolucjach freestyle motocrossowych.

Wyniki Światowej Serii Red Bull X-Fighters w Meksyku 2009:
1. Levi Sherwood (NZL)
2. Eigo Sato (JPN)
3. Mat Rebeaud (SUI)
4. Cameron Sinclair (AUS)
5. Thomas Pages (FRA)
6. Andre Villa (NOR)
7. Adam Jones (USA)
8. Jeff Fehr (CAN)
9. Dany Torres (ESP)
10. Petr Pilat (CZE)
11. Johan Nungaray (MEX)

Red Bull X-Fighters to największe zawody FMX na świecie, odbywające się od 2001 r. Po raz trzeci rozgrywane są w formie światowej serii. Z lokalnych zawodów rozgrywanych w Hiszpanii w ciągu kilku lat urosły do rangi najważniejszego wydarzenia międzynarodowej sceny FMX.

Kolejne przystanki Red Bull X-Fighters 2009 odbędą się 30 maja w Calgary (Kanada), 27 czerwca w Teksasie, 16–17 lipca w Madrycie oraz 22 sierpnia w Londynie.