Duńska policja aktualnie konfiskuje średnio 3 pojazdy dziennie za „szaleńczą jazdę”.

Od nowego roku w Polsce w życie wszedł nowy taryfikator mandatów (póki co tylko kwoty, punkty karne zostaną zaktualizowane jeszcze w tym roku) i nie do końca wszystkim się to podoba. Trwają też prace nad ustawą zezwalającą na konfiskatę samochodu pijanego kierowcy. A jak to jest „na zachodzie”?

Nie tak dawno temu Dania także zaostrzyła kary dla kierowców, wprowadzono także pojęcie „szaleńczej jazdy”, za co skutecznie konfiskowane są pojazdy.

Mandaty za prędkość wahają się od 700 do 5000 złotych, ale istotne są też dodatkowe kary.

Utrata prawka i konfiskata pojazdu „szaleńczego kierowcy” w Danii

  • Jedziesz 160+ km/h lub przekroczyłeś prędkość o 60%? Tracisz prawo jazdy, ale możesz je odzyskać po ponownym zdaniu egzaminów.
  • Jedziesz 200+ km/h lub przekroczyłeś prędkość o 100%? Jedziesz szczególnie niebezpiecznie? Ścigasz się? Kwalifikujesz się jako „szaleńczy kierowca”. Bezdyskusyjnie tracisz prawo jazdy na przynajmniej trzy LATA. Do tego możesz trafić do więzienia. Ponadto Twój pojazd jest konfiskowany – niezależnie od tego, czy jest Twój, pożyczony, leasingowy, czy służbowy. Następnie pojazd sprzedawany jest na aukcji.

O odzyskanie pojazdu może starać się jego właściciel, na przykład w przypadku, gdy pożyczył samochód w dobrej wierze i nie wiedział, że kierowca jeździ w sposób szaleńczy.

Prawo umożliwiające konfiskatę pojazdów obowiązuje w Danii od marca 2021 roku i policja konfiskuje około 3 pojazdy dziennie. Przez pierwsze sześć miesięcy duńska policja skonfiskowała 510 pojazdów, natomiast w 586 sprawach o „szaleńczą jazdę” postawiono łącznie 623 zarzuty.

Konfiskata dotyczy także kierowców przyjezdnych

Utrata prawa jazdy dotyczy oczywiście tylko obywateli Danii…

Ale wysokie mandaty oraz konfiskata pojazdu obejmują także kierowców przyjezdnych. Jeżeli więc masz pomysł na motocyklową wyprawę do Danii, raczej nie podróżuj tam zbyt szybko.


Jedna odpowiedź

  1. abc

    Typowy zamordyzm i komusze wyciąganie łap po własność prywatną.
    Konfiskata za jazdę 60 na ograniczeniu 30km/h….

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany