Czy zakaz skrętu w lewo oznacza także zakaz zawracania? Znak B-21 - Motogen.pl

Czy zakaz skrętu w lewo oznacza także zakaz zawracania? Znak B-21, wykluczenia, gdzie obowiązuje, czego dotyczy, jakie mandaty i kary

Znak B-21 należy do grupy znaków zakazu. W Polsce znaki zakazu określa Rozporządzenie w sprawie znaków i sygnałów drogowych (Dz.U. z 2019 r. poz. 2310), a zakres ich stosowania – załącznik nr 1 do Rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (Dz.U. z 2019 r. poz. 2311). Mają kształt koła (z wyjątkiem znaków B-20 „stop”, B-39 „strefa ograniczonego postoju” i B-43 „strefa ograniczonej prędkości”), z czerwoną obwódką i białym tłem lub niebieskim tłem.

W całej Europie stosowany jest jednolity system symboli zgodny z Konwencją wiedeńską o znakach i sygnałach drogowych z 1968 r. (Dz.U. z 1988 r. nr 5, poz. 42), dopuszczającą, oprócz kolorystyki stosowanej w Polsce, także kolor żółty w miejscu białego.

Zakaz skrętu w lewo, gdzie obowiązuje

„Zakaz skrętu w lewo”, czyli znak B-21 dotyczy najbliższego skrzyżowania. Nie odcinka przed skrzyżowaniem a samego skrzyżowania. Jeśli przed skrzyżowaniem jest stacja benzynowa, a znaki poziome (np. linia ciągła) tego nie zabraniają, możemy skręcić.

Zakaz skrętu w lewo wykluczenia

Zakaz skrętu zabrania także zawracania na najbliższym skrzyżowaniu. Przy znaku mogą pojawić się wykluczenia. A więc tabliczki T-22 z dodatkowym napisem, np. nie dotyczy rowerów bądź pojazdów komunikacji miejskiej. Oznacza to, że autobus czy rower mają prawo wykonać manewr skrętu na najbliższym skrzyżowaniu.

Tabliczka T-22 wykluczająca w tym wypadku rowery
Tabliczka T-22

Zakaz skrętu w lewo – kary, mandaty

Aktualne przepisy za złamanie „zakazu skrętu w lewo” przewidują karę 200 zł  oraz stratę 5 punktów karnych. Jeśli jednak okaże się, że funkcjonariusz uznał, że stworzyliśmy zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego (np. kierowca zablokował jeden z pasów ruchu, chcąc ustąpić pierwszeństwa pieszym) mandat wyniesie 200-500 zł a ilość punktów karnych wzrośnie do 6.


Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany