Czy to na pewno e-Toll? Ministerstwo ostrzega przed oszustami - Motogen.pl

Fałszywa strona udająca oryginalną, rządową, może wyczyścić twoje konto – ostrzega Ministerstwo Finansów. Chodzi o rozliczenia w ramach systemu e-Toll.

E-Toll to, jak wiemy, elektroniczny system opłat za autostrady oraz – w przypadku pojazdów ciężarowych – drogi krajowe i ekspresowe. Zasłynął on głównie z fatalnie działającej aplikacji dla samochodów osobowych, która powodowała niewiarygodną ilość problemów. Na szczęście Krajowa Administracja Skarbowa zdołała zastąpić ją łatwiejszą, uproszczoną wersją dla kierowców osobówek – e-Toll bilet.

Bilet autostradowy tylko na stronie rządowej

Bilet autostradowy można także kupić na stronie etoll.gov.pl – jedynej oficjalnej stronie internetowej obsługującej ten system. Ministerstwo Finansów na swojej stronie ostrzega przed nowym oszustwem, polegającym na podszywaniu się pod tę właśnie stronę.

Mechanizm działania oszustów jest banalnie prosty – rejestrują oni domenę łudząco podobną do oryginalnej (np. e-tollgov.pl) i budują na niej stronę, która także przypomina oryginalną witrynę rządową. Następnie linki zaszywane są w licznych reklamach, publikowanych w mediach społecznościowych i systemie AdSense.

Oszuści nie próżnują

Nieświadoma ofiara klika w taką reklamę sądząc, że link prowadzi do legalnej strony, a następnie „płaci” za usługę podając dane swojej karty płatniczej. Tym sposobem oszuści wchodzą w posiadanie dostępu do środków i czyszczą konto.

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przypominają, że jedynym oficjalnym adresem rządowym dotyczącym systemu e-Toll jest etoll.gov.pl. Zalecają zwiększoną uwagę, szczególnie w okresie świątecznym, kiedy podróżuje się dużo, czasu jest mniej niż zwykle, a zatem i uwaga może być uśpiona.

Dokładnie sprawdzaj adres i zabezpieczenia

Mimo wszystko przed ujawnieniem jakichkolwiek danych osobowych, czy danych kart płatniczych trzeba dokładnie sprawdzić adres w pasku adresu – czy zgadza się z tym co podają instytucje rządowe, sprawdzić także czy strona ma certyfikat bezpieczeństwa. Wymieniona wcześniej strona e-tollgov.pl jest już nieaktywna, ale oszuści z pewnością będą próbowali korzystać z innych, podobnych domen.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany