Na czasie
    Musisz zainstalować Jetpack plugin i włączyć "Statystyki".

Z powodu niezgodności z prawem unijnym Polska może stracić miliardy złotych dofinansowania budowy dróg ze środków Unii Europejskiej…

Pod koniec zeszłego roku GDDKiA planowała przeznaczyć 17 mld złotych na budowę autostrad i dróg ekspresowych. Tymczasem przez działania niezgodne z prawem Unii Europejskiej ten plan jest zagrożony.

Komisja Europejska zarzuca Polsce, że przepisy związane z realizacją inwestycji dokonywanych ze środków EU są sprzeczne z przepisami dotyczącymi ochrony środowiska. Jeżeli UE cofnie fundusze, prawie 1100 km planowanych inwestycji zostanie wstrzymanych lub spowolnionych. Prace przy budowie 400 km dróg spośród powyższych już się rozpoczęły. Ponadto taka sytuacja może stwarzać duże problemy dla podwykonawców…

Największy problem w niespójnych przepisach dotyczy braku możliwości wstrzymania wykonania decyzji środowiskowych wnioskowanych przez lokalną społeczność. Drugim zarzutem jest brak możliwości zatrzymania inwestycji jeżeli decyzja środowiskowa okaże się nieważna.

W styczniu 2020 politycy przygotowali odpowiedni projekt zmian, ale nie wszedł w życie. Ostatecznie, dopiero w połowie lutego 2020 Rada Ministrów przyjęła przepisy, które odpowiadają wymaganiom Komisji Europejskiej. Uprawomocnią się na przełomie kwietnia i maja.

Eksperci Multiconsult Polska uważają jednak, że do tego czasu może dojść do masowego blokowania inwestycji…


Więcej w Newsy, Wyróżnione, Z Kraju
Jawa z Indii
Jawa notuje ogromne spadki. Czy Mahindra zlikwiduje markę?

Jawa należąca do Mahindry odnotowuje znaczne spadki sprzedaży. Czy indyjski koncern zdecyduje się na zamknięcie legendarnej marki?

Zamknij