autor: Sebastian Kujawski

17 maja 2009 w leżącej w województwie kujawsko-pomorskim miejscowości Chełmno dbyła się I i II runda Otwartych Mistrzostw Okręgu Bydgoskiego PZM. W imprezie udział wzięło pięćdziesięciu dziewięciu zawodników, w tym pięciu jadących też w Mistrzostwach Polski.

Ci ostatni zdawali tego dnia licencje na wyższe kategorie. Co do samego toru, to nie był on przygotowany rewelacyjne, co, niestety, często zdarza się podczas zawodów tej rangi. Organizatorem był Klub Motorowy Wisła Chełmno. Trasa przebiegała przez część toru motocrossowego z różnego rodzaju skokami, po czym wpadała na kilka odcinków do lasu. Zawody podzielone zostały na dwa biegi, każdy przejazd trwał godzinę.

O 8.30 odbyła się kontrola techniczna, po której rozpoczął się przejazd zapoznawczy quadów. Warto tutaj wspomnieć, iż zawodników w tej kategorii było tylko dwóch. Po ukończeniu okrążenia treningowego dwójka quadzistów ustawiła się na starcie. W country crossie start rozpoczyna się z tak zwanego dobiegu typu Le Mans. Zawodnicy ustawiają się dziesięć metrów przed swoimi maszynami. Gdy tylko sędzia da znak uczestnicy biegną co sił, odpalają pojazdy i ruszają w trasę. Przy tak małej liczbie konkurentów o jakiejkolwiek walce nie mogło być mowy. Zaraz po starcie prowadzenie objął Kacper Bartczak. Nie dał on swemu rywalowi żadnych szans i po przejechaniu trzynastu okrążeń został zwycięzcą. Jego rywal, Marek Gollob, zaliczył dwanaście kółek. Po biegu quadów przyszła pora na motocykle. Po powrocie z okrążenia zapoznawczego rozpoczął się pierwszy bieg motocykli. Na szczęście, frekwencja była znacznie lepsza niż w wyścigu quadów. W pierwszej kolejności wystartowali zawodnicy zdający licencje, a pięć minut po nich reszta klas. Ciekawego widowiska dostarczyli nam Ci pierwsi, zwłaszcza Sebastian Banaś i Karol Knap, którzy, pomimo startu w innych klasach, pokazali walkę jak na zawodach motocrossowych. Nie trzeba chyba dodawać, że publika doceniła ich wysiłki. Pechowcem tego biegu był Bartosz Krzyżanowski, który po przejechaniu pierwszego okrążenia zgubił kolanko od układu wydechowego i musiał zakończyć wyścig. Pierwsi na metę zjechali zawodnicy zdający licencję, lecz ich wyniki, ze względu na udział w Mistrzostwach Polski, nie liczyły się w klasyfikacji ogólnej. W klasie E1 pierwszy był Sebastian Banaś z AMROL Team Lipnica (jako jedyny starał się o licencję w tej klasie), w E2/E3 było dwóch zawodników i pierwszy na mecie zameldował się Karol Knap z KM Wisła Chełmno. Drugi był Wiesław Wiśniewski z KM Wisła Chełmno. Ostatnia klasa, w której odbył się egzamin to JUNIOR. Tutaj pierwszy był Szymon Motylewski z KM Wisła Chełmno, a drugi Damian Jędrzejczyk z Kwidzyńskiego Klubu Motorowego. W starcie zwyciężył Sebastian Banaś, a tuż za nim był Damian Jędrzejczyk.  

Kolejni do mety dojechali zawodnicy uczestniczący w Pucharze Polski. W klasie WETERAN pierwszy na mecie zjawił się Marcin Bieniada z KM Quercus, drugi był Piotr Uczniak, a trzeci Jarosław Ginter. Po weteranach kolejni to klasa E1. Tutaj królował Michał Smoleński z AMROL Team Lipnica, który zostawiał swoich rywali daleko w tyle. Drugi zameldował się Piotr Suchowiecki, a trzeci dojeżdża Sławomir Klafczyński. Następni to zawodnicy E2/E3. Najszybciej bieg kończy Rafał Kostecki, tuż za nim był Michał Dutkiewicz, a trzeci Dominik Asłan. Ostatnia klasa to JUNIOR, w której dominował Bartosz Pierzyński. Zaraz po nim, linię mety przekroczył Patryk Grzebiński. Warto dodać, że są to drugie zawody tego zawodnika i po jego jeździe wnioskować można, że będzie się utrzymywał w czołówce. Najniższy stopień podium przypadł Kacprowi Grajewskiemu. Po ukończeniu biegu przez wszystkie klasy motocykli, przyszła kolej na drugi bieg quadów. Drugi wyścig wyglądał tak samo jak pierwszy. Podobnie było wśród motocyklistów starających się o licencję. O pechu może mówić Sebastian Banaś – złapał kapcia i musiał wycofać się z rywalizacji. Natomiast w Pucharze PZM, w klasie WETERAN pierwszy był Piotr Uczniak, drugie miejsce zajął Marcin Bieniada, a trzecie Robert Łada. W E1 znów jako pierwszy zameldował się Michał Smoleński z AMROL Team Lipnica, drugi, po naprawie felernego kolanka układu wydechowego, był Bartosz Krzyżanowski, trzeci linię mety przekroczył Przemysław Listowski. W klasie E2/E3 pierwsze i drugie miejsce pozostało bez zmian, natomiast trzecie zajął Adam Konarski. Wśród JUNIORÓW po raz kolejny dominuje Bartosz Pierzyński, tuż za nim był Paweł Urbański, a trzeci Kacper Grajewski. Nowy zawodnik – Patryk Grzebiński niestety wywrócił się. Mimo walki do końca i odrobienia części strat, przypadło mu gorzkie, czwarte miejsce.

Po zakończeniu biegów nastąpiła chwila przerwy na podliczenie wyników, po czym odbyła się najmilsza część zawodów, czyli wręczenie pucharów.

KATEGORIA QUAD:
1.Kacper Bartczak
2.Marek Gollob

KATEGORIA MOTOCYKLE:  

Licencja

E1
1.Sebastian Banaś- AMROL Team Lipnica

E2/E3
1.Karol Knap- KM Wisła Chełmno
2.Wiesław Wiśniewski- KM Wisła Chełmno

JUNIOR
1.Szymon Motylewski- KM Wisła Chełmno
2.Damian Jędrzejczyk- KKM

Puchar PZM

WETERAN
1.Piotr Uczniak
2.Marcin Bieniada- KM Quercus
3.Robert Łada- AMK Bydgoszcz

E1
1.Michał Smoleński- AMROL Team Lipnica
2.Przemysław Listowski
3.Sławomir Klafczyński

E2/E3
1.Rafał Kostecki
2.Michał Dutkiewicz
3.Adam Konarski

JUNIOR
1.Bartosz Pierzyński
2.Paweł Urbański
3.Patryk Grzebiński

Więcej w Cross country
Cross Country Mielno

Klub Mx-Koszalin zaprasza widzów i zawodników na tegoroczną edycję imprezy, znanej jako Polski Dakar. W tym roku składają się na...

Zamknij