Co John McGuinness ma wspólnego z Hitmanem? - Motogen.pl

Firma EMC zajmuje się zbieraniem i analizą danych. W kombinezonie McGuinness’a i dziennikarza Motorcycle News umieszczono 20 czujników, które mierzą tętno, szybkość oddechu i liczbę spalonych kalorii, a także zbierają dane z motocykla dotyczące prędkości czy kąta pochylenia w zakręcie. Dzięki temu wiemy już, że John McGuinness i jemu podobni nie są po prostu kolejnymi zawodnikami.

Wyspa Man to wymagające środowisko, gdzie każdy błąd może kosztować życie, więc liczy się tu przede wszystkim doskonała koncentracja oraz kondycja fizyczna. Testy przeprowadzono na torze wyścigowym Monteblanco w Hiszpanii. Obaj mieli za zadanie pokonać go na pełnym ogniu. Jakie były wyniki?

Zacznijmy od tego, że tętno spoczynkowe u zdrowej osoby dorosłej to od 60 do 80 uderzeń na minutę. Przy odpowiednim wytrenowaniu można je zmniejszyć do przedziału od 45 do 50 uderzeń na minutę. Tętno maksymalne u zdrowej osoby może wynosić od 170 do 220 uderzeń na minutę. Zajrzeliśmy na fora dla biegaczy i tam z kolei tętno przy tempie 5:20 (przebiegnięcie 1 kilometra w 5 minut i 20 sekund) wynosi około 150 uderzeń na minutę.

U Mcguinness’a wchodzącego w zakręt z prędkością 182 kilometrów na godzinę tętno wynosiło 138 uderzeń na minutę. Z kolei dziennikarz MCN wchodził w ten sam zakręt z prędkością 167 kilometrów na godzinę, a jego tętno wynosiło aż 169 uderzeń na minutę. Są to dane dla łagodnego łuku (zakręt numer pięć). Szósty zakręt to z kolei ostry lewy i McGuinness pokonywał go z prędkością 55 km/h i tętnem 141 uderzeń na minutę, a dziennikarz MCN miał prędkość 57 km/h i tętno na poziomie 173 uderzeń na minutę.

Jak widać odpowiednie przygotowanie i naturalne predyspozycje sprawiają, że organizm zawodników reaguje znacznie spokojniej. Chcielibyśmy zobaczyć wyniki McGuinness’a lub innych zawodników z wyścigu Superbike lub Senior TT. Z pewnością byłyby równie ciekawe.

 

Szczegółowe wyniki i analizy znajdziecie na stronie www.emc.com.

Więcej o motocyklach Honda Autor: Wojciech Grzesiak