Co grozi za nieczytelne, brudne, podgięte lub samodzielnie wykonane tablice rejestracyjne? - Motogen.pl

Co grozi za nieczytelne, brudne lub samodzielnie wykonane tablice rejestracyjne? W Polsce na szczęście nikt nie będzie do Was strzelał tak, jak na filmie poniżej. Możecie się jednak wpakować się niezłe kłopoty…

Co grozi za nieczytelną tablicę?

W Polsce dużo zależy od indywidualnej oceny sytuacji przez policjanta. Zimą lub w deszcz, w okolicy budowy nowej drogi (częste wyjazdy koparek, ciężarówek dowożących kruszywa) policjant może was upomnieć. Zabrudzenie w takich warunkach jest szybkie i prawdopodobne. Jeśli jednak policjant stwierdzi, tablicę ubrudziliście celowo, bądź próbowaliście utrudnić identyfikację numeru rejestracyjnego, podlegacie w myśl art. 60 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Brzmi on następująco: zabrania się zakrywania świateł oraz urządzeń sygnalizacyjnych, tablic rejestracyjnych lub innych wymaganych tablic albo znaków, które powinny być widoczne. Prawo przewiduje za to mandat do 500 zł.

Jeśli jednak ignorujecie polecenia / sygnały funkcjonariusza , lub mieszkacie w Brazylii, policjant może potraktować Was jak osobę podejrzaną. I dokonać zatrzymania w sposób brutalny, jak na filmie poniżej. Zgodnie z opisem znalezionym w internecie policjanci na motocyklach zauważyli kierowcę skutera z tablicą rejestracyjną wykonaną z tektury. Internauci nie wyjaśnili, czy kierowca poruszał się skradzionym pojazdem, czy planował dokonać kradzieży paliwa. A może dzień wcześniej zgubił tablicę i postanowił tymczasowo poruszać się z jej tekturową kopią. Faktem jest, że funkcjonariusze zatrzymali go dość zdecydowanie, celując pistoletem w jego głowę. W Polsce zapewne byłaby duża dyskusja społeczna, należy jednak pamiętać, że niektóre regiony Brazylii należą do najniebezpieczniejszych na świecie…

Jak zapobiegać zgubieniu?

Jeśli kiedykolwiek zgubicie tablicę rejestracyjną, zgłoście to jak najszybciej. Wcale nie jest powiedziane, że ktoś nie użyje jej do dokonania przestępstwa, a jej brak wynika z kradzieży. Zanim to wyjaśnicie, staniecie się głównym podejrzanym.

Pamiętajcie także, żeby tablicy nie mocować w ramkach plastikowych, tylko na sztywno do wsporników za pomocą śrub (dobrze jest użyć podkładek sprężynujących lub dwóch nakrętek, które będą się wzajemnie kontrować). Wiele osób na odwrocie tablicy umieszcza markerem swoje dane kontaktowe, co w przypadku odnalezienia tablicy na chodniku ułatwi kontakt z właścicielem.

Czy można poruszać się z tablicą wykonaną samodzielnie?

Poruszanie się z nielegalną (zrobioną samodzielnie, niewyposażoną w znaki homologacyjne) tablicą rejestracyjną jest przestępstwem.

W nowelizacji ustawy o Kodeksie Karnym (przyp. red.: Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny Dz. U. z 2018 r. poz. 1600 i 2077 oraz z 2019 r. poz. 730, 858 i 870) z dnia 16 maja 2019 r. dodano art. 306b wprowadzający karę więzienia dla osób posługujących się fałszywymi tablicami. Wcześniej tego typu występ traktowany był jako wykroczenie – aktualnie Kodeks Karny traktuje posiadanie fałszywych tablic rejestracyjnych jako przestępstwo zagrożone karą więzienia od 3-ech miesięcy do nawet 5 lat.


Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany