Co daje rejestracja jako zabytek? Ile kosztuje, jakie dokumenty? - Motogen.pl

Co daje rejestracja jako zabytek? Ile kosztuje rejestracja motocykla na zabytek, jakie dokumenty trzeba przygotować?

Rejestracja jako zabytek pojazdu daje właścicielowi pewne przywileje, prestiż, podnosi rangę pojazdu w oczach kolekcjonera. Z pewnością także wzbudza zainteresowanie. Rejestracja auta jako zabytek, rejestracja motoru na zabytek, rejestracja na zabytek bez dokumentów, co to jest pojazd zabytkowy, jak to zrobić – dowiecie się z poniższego materiału.

Co to jest pojazd zabytkowy?

Żółte tablice w Polsce są przyznawane dwóm typom pojazdów. Pierwszy to taki, który ma co najmniej 25 lub 30 lat (ta ostatnia wartość w niektórych województwach, np. mazowieckie, wielkopolskie). Nie jest produkowany od 15 lat. Posiada minimum 75% oryginalnych części. Drugi typ pojazdu to „kluczowy dla historii motoryzacji”. Co to za pojazdy?

Takie, które na przykład:

-dokumentują etap rozwoju techniki motoryzacyjnej,

-zastosowano w nich unikalne rozwiązania techniczne,

-mają związek z kluczowymi wydarzeniami sportowymi,

-są odtworzone zgodnie z technologią z okresu produkcji,

-są w stanie oryginalnym lub perfekcyjnie odrestaurowane,

-były użytkowane przez osoby zasłużone/ważne/znane,

-są związane z ważnymi wydarzeniami historycznymi.

Co daje rejestracja pojazdu jako zabytek?

Rejestracja pojazdu na zabytek ma sporo przywilejów. Z praktycznego punktu widzenia najważniejsze są dwa. Pojazd co roku nie musi przechodzić obowiązkowych badań technicznych. Drugim jest możliwość wykupienia sezonowego ubezpieczenia OC, dlatego np. zima nie trzeba będzie płacić za polisę, jeśli nasz motocykl będzie garażowany. Oczywiście nie zwalnia to właściciela z dbania i utrzymywania pojazdu w sprawności mechanicznej, ale od strony formalnej nie musimy pojawiać się na stacji diagnostycznej.

Rejestracja na zabytek bez dokumentów

Rejestracja motocykla na zabytek bez dokumentów jest możliwa. Zgodnie z bieżącymi przepisami w pojazd zabytkowy nieposiadający dokumentów, może zostać zarejestrowany. Wówczas stwierdzenie jego własności odbywa się na podstawie oświadczenia właściciela. Oczywiście składane pod rygorem odpowiedzialności karnej.

Jak to zrobić? Cała procedura trochę potrwa. Musimy mieć złożyć oświadczenie o prawach do pojazdu. Następnie przedstawić ekspertyzę rzeczoznawcy motoryzacyjnego. Jego opinia pomoże w podjęciu decyzji Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków o wpisie do rejestru zabytków. Musimy mu przedstawić opinię techniczną od rzeczoznawcy i Kartę Ewidencji Ruchomych Zabytków Techniki, tzw. białą kartę.

 Następnie, jeśli otrzymamy zaświadczenie wydane przez WKZ dokonujemy badanie techniczne w stacji kontroli pojazdów. Diagnoście przedstawiamy takie zaświadczenie wraz z czterema zdjęciami pojazdu i odpowiednim wnioskiem. Następnie, po uzyskaniu pozytywnego wyniku badania zgłaszamy się do wydziału komunikacji.  Tam, składamy wcześniej uzyskane dokumenty oraz oświadczenie o byciu właścicielem pojazdu. Teraz czekamy na odbiór żółtych tablic i dowodu rejestracyjnego. Sprawa załatwiona.

Ile kosztuje rejestracja pojazdu zabytkowego?

Ile kosztuje rejestracja motocykla na zabytek?  W przypadku motocykla (rejestracja na zabytek) na koszty składają się: 131,5 w wydziale komunikacji za dowód rejestracyjny i żółtą tablicę. Ponadto zapłacimy przynajmniej 400 zł za wydanie białej karty. Do tego trzeba doliczyć 183 zł za koszt badania technicznego oraz 300-800 zł za opinię rzeczoznawcy.

W sumie nasz koszt rejestracji nie powinien przekroczyć 1500 zł. Jednak pamiętajmy, że możemy opłacać OC tylko za czas, w którym eksploatujemy motocykl – polisę możemy zawrzeć na okres krótszy niż rok, ale nie mniej niż 30 dni. Do tego odpadną nam okresowe badania techniczne.

Jakie dokumenty do rejestracji na zabytek?

Jakie dokumenty potrzebujemy do rejestracji na zabytek? Rejestracja pojazdu jako zabytek wymaga trochę pracy. Jak wygląda i jakie dokumenty potrzebujemy, aby rejestracja na zabytek motocykla się powiodła? Już odpowiadamy. Najpierw musimy uzyskać opinię rzeczoznawcy. Następnie składamy wniosek z załącznikami do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (WKZ). Tam przedkładamy opinię oraz dwa egzemplarze Karty Ewidencji Ruchomych Zabytków Techniki, tzw. biała karta. Możemy ją wypełnić sami, może to zrobić rzeczoznawca.

Teraz Konserwator wydaje zaświadczenie o włączeniu do wojewódzkiej ewidencji zabytków karty ewidencyjnej pojazdu. Następnie wypełniamy odpowiedni wniosek, który wraz z czterema zdjęciami 10×15 cm oraz zaświadczeniem od Konserwatora przekazujemy diagnoście. Po pozytywnym badaniu w wydziale komunikacji składamy:

-zaświadczenie od Konserwatora,

-zaświadczenie z Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów o badaniu technicznym z wynikiem pozytywnym,

-potwierdzenie posiadania pojazdu (umowa kupna-sprzedaży, darowizna, faktura zakupu)

-wniosek o rejestrację pojazdu zabytkowego oraz dokument tożsamości.

Teraz oczekujemy na wydanie dowodu rejestracyjnego wraz z tablicą rejestracyjną…

Czy warto?

Czy rejestracja pojazdu na zabytek ma sens? Rejestracja motocykla zabytkowego ma sens w wielu wypadkach. Jeśli posiadamy stary, kompletny motocykl, który jest na chodzie, w niezłym stanie, chcemy go użytkować a w mroku historii przepadły dokumenty. Posiadając pojazd w perfekcyjnym stanie, użytkujemy go okresowo i chcemy podnieść jego prestiż. Jeśli posiadamy pojazd z ciekawą historią, nietuzinkowy, albo bardzo ciekawy konstrukcyjnie w tych wypadkach ma to sens.

Gdy użytkujemy pojazd na co dzień, jest to jeden z tysięcy takich samych egzemplarzy, mimo że oryginalny to jednak w mocno przeciętnym stanie – z pewnością szansa na rejestrację będzie mniejsza. Spotkaliśmy się także z sytuacją, kiedy starsze pojazdy posiadały żółte tablice głównie z myślą o niższych opłatach za OC i brakiem konieczności wykonywania przeglądów. Oczywiście mieści się to w granicach prawa, tylko czy jest zgodne z ideą rejestracja samochodu na zabytek? Naszym zdaniem nie. Dopóki „żółte tablice” służą do podkreślenia rangi pojazdu i użytkowania go okresowo zgodnie ze stanem faktycznym dla nas to świetny pomysł. W innych wypadkach nieco trąci „zbyt dużym sprytem”, ale oczywiście ostateczna decyzja należy do właściciela…

Przeczytaj także: przegląd motocykla, rejestracja motocykla, przerejestrowanie motocykla, ile kosztuje ubezpieczenie motocykla, oc motocykl, kupno motocykla!!!


Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany