Cena benzyny Pb 95 przekroczyła psychologiczną granicę 6 zł. Oto pięć motocykli, które nie zrujnują kieszeni…

Oczywiście wiadomo, że 95% sukcesu zależy od prawego nadgarstka kierowcy oraz jego świadomości, w jaki sposób jeździć ekologicznie. Jednak w naszym zestawieniu kierujemy się nie tylko niewielkim zużyciem paliwa. Ważne jest, co dany pojazd oferuje w ramach spalonego paliwa, a więc np. sensowne osiągi, wysoką prędkość maksymalną itp.

Yamaha YZF-R125

Tu nie powinno być zdziwienia. Niewielka pojemność, to nawet podczas dynamicznej jazdy, relatywnie niewielkie spalanie (w końcu opór powietrza nie będzie kosmiczny). Mimo to, za sprawą pełnej obudowy o dopracowanej aerodynamice pojazd przekroczy prędkość licznikową 130 km/h.

Yamaha YZF-R125
Yamaha YZF-R125

Niewielka masa, w połączeniu z dobrze zestopniowaną skrzynią biegów oraz silnikiem o mocy 15 KM umożliwią dobry wynik. Osiągnięcie zużycia paliwa na poziomie 2,2 l/100 km. Zatem istnieje możliwość przejechania 100 km za niecałe 13,5 zł. Dobry wynik?

Test Yamahy YZF-R125 znajdziecie tutaj.

KTM RC390

Silnik KTM RC390 osiąga 44 KM. W połączeniu z wagą 155 kg (na sucho) i świetnym rozkładem mas, motocykl fenomenalnie się prowadzi. Szczególnie na krótkich, krętych torach wyścigowych.

KTM RC390
KTM RC 390

Brutalnie traktowana jednostka napędowa potrafi odwdzięczyć się dużym spalaniem, ale osiągnięcie wyniku poniżej 3 l/100 km nie jest trudnym wynikiem. W odniesieniu do właściwości jezdnych wydaje nam się, że ten jeden z najlepiej prowadzących się motocykli sportowych. Oczywiście wśród pojemności 300/400 ccm. To także świetna relacja osiągów do zużycia paliwa. Koszt przejechania 100 km, ok. 18 zł.

Wiemy, są lepsi, ale czy ich osiągi i prowadzenie są tak dobre, w odniesieniu do konsumpcji?

Honda NC750X

Honda NC750X to wybitny pojazd miejsko-turystyczny. Obszerny bagażnik w miejscu zbiornika paliwa, opcjonalna przekładnia DTC, 58,5 KM przy masie 218 kg i wyjątkowo przyjazny charakter czynią rewelacyjnego kompana na co dzień.

Honda NC750X
Honda NC750X

Zwinna, sprytna, wyjątkowo wygodna a przy sprzyjających warunkach utrzymamy spalanie na poziomie 3,5 l. To oznacza wydatki na poziomie 21 zł na każde 100 km. Co ciekawe, NC750X ma zawieszenia zestrojone pod kątem komfortu, ale od pierwszych kilometrów daje duże poczucie bezpieczeństwa i wrażenie, jakbyśmy jeździli nią od zawsze…

Moto Guzzi V85TT

Elastyczny silnik o pojemności 853 ccm i mocy 80 KM oraz masa na poziomie 229 kg nie zwiastują niskiego zużycia paliwa. Moto Guzzi V85TT rozpieszcza kierowcę i pasażera komfortowymi warunkami jazdy, świetnym, momentami sportowym zawieszeniem i hamulcami oraz klimatyczną stylistyką.

V85TT
Moto Guzzi V85TT

Jak na duże turystyczne enduro, zużycie paliwa z pasażerem rzędu 5.0 l/100 km oraz 4,5 l/100 km solo, przy spokojnej jeździe, jest doskonałym wynikiem. Szczególnie że prędkość maksymalna motocykla przekracza 200 km/h, a powierzchnia czołowa i gabaryty pojazdu nie należą do najmniejszych. Biorąc pod uwagę sposób, w jaki się prowadzi, wygląd oraz właściwości jezdne to doskonale wydane pieniądze na każdy spalony litr paliwa. Koszt 100 km podczas spokojnej jazdy solo to 27 zł.

Suzuki Hayabusa 2021

Umieszczenie Hayabusy wśród najbardziej oszczędnych motocykli jest pozornie nieporozumieniem. Prędkość maksymalna w okolicach 300 km/h, biomorficzne, dopracowane w tunelu aerodynamicznym kształty, olbrzymia elastyczność oraz sprint do 200 km/h w czasie niedostępnym dla 99% pojazdów na rynku musi skutkować dużą konsumpcją.

Tymczasem ten 190 konny pojazd przy spokojnej jeździe z prędkością 140 km/h, nie przekroczy 6 litrów na każde 100 km podobnie, jak podczas codziennej, normalnej jazdy miejskiej. To oznacza, że w odniesieniu do mocy, potencjału, osiągów oraz masy jest to wynik co najmniej rewelacyjny.

Suzuki Hayabusa 2021
Suzuki Hayabusa 2021

Znajdźcie drugi motocykl, który przyspieszając w taki sposób i poruszając się ze stałą prędkością 140 km/h spali tak mało? Przypuszczamy, że to kwestia doskonałego opływu powietrza. Przy wspomnianej prędkości ma już duże znaczenie w kwestii mocy potrzebnej do utrzymania tempa. Ale to także zasługa olbrzymich wartości mocy i momentu dostępnych przy niskich obrotach. W więc tam, gdzie wiele motocykli trzeba kręcić, by uzyskać dużą moc, Hayabusa osiąga ją kilka tysięcy obrotów niżej. Czy stąd zaskakująco niskie spalanie?

Wiemy, że znajdą się bardziej oszczędne motocykle, niż te z zestawienia. Możecie zostawić swoje typy w komentarzach. Niniejsze zestawienie, to w naszym odczuciu motocykle różnych pojemności, które oferują najwięcej za najmniejsze zużycie paliwa. Przy okazji przeczytaj, ile waży litr benzyny Pb 95 i Pb 98…


Więcej w Motocykle, Top 5, Wyróżnione
Mechanika motocyklowa dla początkujących, cz. 3: jak rozkładać, by potem złożyć?

Jak grupować śrubki i części? Jak zapamiętać sposób montażu? Jak poprowadzić przewody? Mamy kilka porad o tym, jak rozłożyć motocykl,...

Zamknij