BMW F 750 GS 2019 - motocyklowy labrador [TEST] - Motogen.pl

Lato w Mieście! Kolejny wakacyjny projekt Motogenu daje nam szansę na jazdę wieloma różnorodnymi sprzętami w krótkim okresie czasu, a dokładniej na przestrzeni sześciu tygodni. To wspaniała szansa, by porównywać, testować i wyciągać wnioski z jazdy najnowszymi motocyklami różnych marek. Na pierwszy ogień, a właściwie nasz pierwszy wakacyjny test, idzie BMW F 750 GS.

 

 

Jak labrador

 

F 750 GS to motocykl łagodny, przyjazny, ale o sporych gabarytach. To taki motocyklowy labrador, który swojego właściciela ciągle zachęca do spacerów, przejażdżek i zabawy, ale jednocześnie, gdy przyjdzie taka potrzeba potrafi pokazać pazur, a właściwie kły.

 

Dynamika dwóch cylindrów

 

W stalowej ramie tego motocykla umieszczono nowoczesną, dwucylindrową, ośmiozaworową, chłodzoną cieczą jednostkę o pojemności 853 ccm. Jest to technicznie dokładnie ten sam silnik co w F 850 GS, ale z jego trzewi wydobyto jedynie 77 KM dostępnych już przy 7500 obr./min. Dzięki temu silnik 750-tki jest bardzo niewysilony i zapewni długie, bezawaryjne przebiegi. Ale moc to nie wszystko, w motocyklach segmentu adventure chodzi również, a może nawet przede wszystkim, o moment obrotowy, którego w tej jednostce jest sporo, bo 83 Nm dostępne przy 6000 obr./min. Wartość ta sprawia, że F 750 GS jest bardzo dynamiczny i żwawo katapultuje nas spod świateł.

 

 

Skrzynia wzorem dla skrzyń

 

BMW to producent niezwykle staranny, który projektuje swoje jednostki napędowe z wielką starannością i dbałością o odczucia dla kierowcy. Silnik GS-a zasługuje na słowa uznania za swoją bezwibracyjną pracę, ochocze wkręcanie się na obroty, wystarczającą moc, pozwalającą bez problemu rozpędzić się do ponad 180 km/h oraz także za rewelacyjną skrzynię biegów. Przyjęło się mówić, że tylko Japończycy potrafią zrobić skrzynię, która pracuje precyzyjnie, cicho i bez zgrzytów, natomiast Europejczycy nie dorastają im do pięt. O ile w każdej legendzie jest trochę prawdy, tak i tu muszę się zgodzić, że konstrukcje brytyjskie czy włoskie pod względem pracy tego elementu przekazania napędu odstają nadal od konstrukcji z Kraju Kwitnącej Wiśni, o tyle Niemcy mogą spokojnie konkurować z nimi o laury pierwszeństwa. Mimo braku quickshiftera biegi w F 750-tce wchodzą jak marzenie, nie ma najmniejszych problemów ze znalezieniem luzu, wyświetlacz biegów nie generuje najmniejszego spóźnienia i pokazuje dany bieg w czasie rzeczywistym. Tę cechę na pewno docenią początkujący motocykliści.

 

Prowadzenie

 

Wielkim atutem tego motocykla jest łatwość jego „pilotażu”. Po zajęciu miejsca za sterami F 750 GS-a człowiek czuje się, jakby jeździł na nim od dawna. Wszystko jest na swoim miejscu, dopasowane pod europejskiego odbiorcę. Ale do rzeczy. Na GS-ie 750 mam wrażenie, że pozwalam sobie na dużo większe przechyły jadąc po znanych mi zjazdach z wiaduktów czy miejskich winklach, niż nawet na moim prywatnym motocyklu. Dlaczego? Po pierwsze lekkość prowadzenia. Mam wrażenie, że konstrukcja ta nic nie waży, choć jej masa w gotowości do jazdy, ze zbiornikiem zatankowanym w 90%, to dokładnie 224 kg (oczywiście wszystko zależy od wersji wyposażenia na jaką się zdecydujecie, ale o tym za chwilę). Druga to suma szerokiej kierownicy, neutralnie zestawionego zwieszenia z amortyzatorem skrętu i ergonomicznej pozycji – razem to wszystko pozwala zapanować w pełni nad motocyklem. Trzecia rzecz, to turystyczne opony Michelin Anakee III, które zapewniają bardzo dobrą trakcję na asfalcie, a dają jakoś tam radę odepchnąć motocykl na luźniejszym podłożu.

 

 

Elektroniczne dziedzictwo

 

Żaden szanujący się producent motocykli premium nie wypuści na rynek motocykla, który nie miałby wypasionej elektroniki. Tak też jest w przypadku GS-a 750. Oprócz wymaganego prawem ABS-u mamy także kontrolę trakcji (wyłączaną), dwie mapy sterowania silnikiem – Road i Rain, tempomat, grzane manetki, system bezkluczykowo, rozbudowany komputer pokładowy, który informuje o praktycznie wszystkich parametrach pracy nie tylko silnika, ale także całego motocykla – oczywiście wszystko zależy od wersji. Informacje o tym wyświetlane być mogą albo na ekranie TFT (jeszcze dostępnym za dopłatą) albo na ekranie oryginalnego systemu nawigacji Garmin, czyli Navigator VI (tę opcję również trzeba dokupić). Tak wyposażony motocykl informuje nas praktycznie o wszystkim – od ciśnienia powietrza w kołach, przez zużycie paliwa, temperaturę otoczenia i silnika, napięcie akumulatora, a kończąc na kierunku jazdy według kompasu i aktualnej pozycji GPS. Dużo tego. A jak to wszystko działa? Jednym słowem, aby nie przedłużać mogę napisać, że tak, jak powinno. Łatwo połapać się w funkcjach, łatwo wyłączyć kontrolę trakcji, prosto dopasować wszystkie funkcje pod swoje wymagania.

 

Oczywiście to, co powyżej wyliczyłem to czubek góry lodowej, bo nasz motocykl może być wyposażony w mnóstwo kolejnych fabrycznych akcesoriów i udogodnień, które montowane są już na poziomie fabryki. Zdecydowanie, jeśli chodzi o fabryczną personalizację sprzętów, to Bawarczycy nie mają sobie równych.

 

 

Wady – ale tylko delikatne

 

Rzadko się zdarza, żeby człowiek stworzył coś absolutnie pozbawionego wad. Oprócz myśliwca Spitfire i Fiata 126P mało jest pojazdów mechanicznych, które nie posiadałyby absolutnie żadnych minusów… BMW F 750 GS posiada dwa, które zauważyłem. Pierwszym z nich są lusterka, których za Chiny Ludowe nie potrafię ustawić tak, aby mieć wystarczającą widoczność do tyłu. Druga to pierścień służący do obsługi elektoniki. Non stop zdarza mi się naciskać go bezwiednie, co przełącza nawigację w różne tryby, co jest wyjątkowo drażniące. Ot i tyle. Więcej minusów serio nie zauważyłem.

 

Dla kogo i do czego ten model GS-a

 

Hmm, nie jest to trudne pytanie. Śmiało można bowiem powiedzieć, że ten model nadaje się dla każdego. Jak to możliwe? Początkujący doceni opcję elektronicznej blokady do 35 KW na prawo jazdy A2, łatwość prowadzenia i przyjazne oddawanie mocy. Średniozaawansowany pochwali za wybaczanie czasem jeszcze zdarzających się błędów w jeździe, łatwość pokonywania nierówności i komfort podróżowania. Doświadczony jeździec za to, który na co dzień porusza się sportem czy innym motocyklem ponadstukonnym, odpocznie jeżdżący GS-em 750, który ani nie kusi do wariowania, ani do niego nie zmusza. Na tym modelu odnajdą się zarówno niscy jeźdźcy (obniżane siedzenia, wersje z niższym skokiem zawieszenia dające kanapę na wysokości 770 mm) jak i wysocy (siedzenie podwyższane 830 mm) i średniego wzrostu – 815 mm. Jedyne do czego ten motocykl się nie nadaje, to do eksploracji bezdroży. Po prostu jego zawieszenie i 19 calowe koło nie predestynują go do tego, natomiast pozwalają na jazdę po najgorszych drogach asfaltowych, szutrowych czy polnych. W końcu nie każdy chce mieć dobermana, czy rotwailera, a niektórzy marzą o labradorze…

 

Więcej informacji na stronie producenta

 

Śledźcie losy Projektu Lato w Mieście z Motogen.pl na Instagramie, Facebooku oraz oczywiście naszym serwisie Motogen.pl.

 

Całościowo nad wydarzeniem patronat objęły firmy: Shoei Europe, TRW, Pirelli, BNP Paribas oraz oczywiście I’M Inter Motors!

 

Dane techniczne

 

Silnik
Rodzaj Chłodzony wodą, dwucylindrowy rzędowy silnik czterosuwowy, cztery zawory na cylinder, z dwoma wałkami rozrządu w głowicy, układ smarujący z suchą miską olejową
Średnica cylindra x skok tłoka 84 mm x 77 mm
Pojemność skokowa 853 cm sześc.
Moc znamionowa 57 kW (77 KM) przy 7500 obr/min, opcjonalne ograniczenie mocy do 35 kW (48 KM) przy 6500 obr/min
Maks. moment obrotowy 83 Nm przy 6000 obr/min, opcjonalne ograniczenie momentu: 63 Nm przy 4500 obr/min
Stopień sprężania 12.7 : 1
Kontrola mieszanki
Elektroniczny wtrysk paliwa
Kontrola emisji spalin
Katalizator trójfunkcyjny z zamkniętą pętlą, emisja zgodna z normą EU-4
Osiągi/zużycie paliwa
Prędkość maksymalna 190 km/h
Zużycie paliwa wg WMTC na 100 km 4,1 l
Rodzaj paliwa Benzyna bezołowiowa o minimalnej liczbie oktanowej 91 (RON)
Instalacja elektryczna
Alternator Alternator z magnesem trwałym 416 W (moc znamionowa)
Akumulator 12 V / 10 Ah, bezobsługowy
Przeniesienie napędu
Sprzęgło Sprzęgło wielotarczowe w kąpieli olejowej z funkcją antyhoppingową, sterowane mechanicznie
Przekładnia 6-stopniowa z kołami zębatymi o stałym zazębieniu zintegrowana ze skrzynią korbową
Napęd Zamknięty łańcuch O-ring z amortyzatorem wstrząsów w piaście tylnego koła
Podwozie / hamulce
Rama Stalowa rama mostkowa
Osadzenie przedniego koła / zawieszenie Widelec teleskopowy, średnica 41 mm
Osadzenie tylnego koła / zawieszenie Podwójny wahacz z odlewu aluminiowego, centralna kolumna amortyzująca, płynna hydrauliczna regulacja napięcia wstępnego sprężyny pokrętłem, regulacja tłumienia odbicia
Skok zawieszenia, przód / tył 151 mm / 177 mm (z opcjonalnym zestawem obniżającym zawieszenie – 131 mm / 157 mm)
Rozstaw kół 1,559 mm
Wyprzedzenie sworznia zwrotnicy 104,5 mm
Kąt nachylenia główki ramy 63
Koła Koła z lanego aluminium.
Obręcz, przód 2,50 x 19″”
Obręcz, tył 4,25 x 17″”
Opony, przód 110/80 R19
Opony, tył 150/70 R17
Hamulce, przód Dwie tarcze, średnica 305 mm, pływający zacisk dwutłoczkowy
Hamulce, tył Jedna tarcza, średnica 265 mm, pływający zacisk jednotłoczkowy
ABS BMW Motorrad ABS (wyłączany)
Wymiary/masy
Wysokość siedzenia 815 mm (z opcjonalnym zestawem obniżającym zawieszenie: 770 mm, z opcjonalnym siedzeniem obniżonym: 790 mm, z opcjonalnym siedzeniem komfortowym: 830 mm)
Długość wewnętrznego łuku nóg 1835 mm (z opcjonalnym zestawem obniżającym zawieszenie: 1750 mm, z opcjonalnym siedzeniem obniżonym: 1790 mm, z opcjonalnym siedzeniem komfortowym: 1870 mm)
Użytkowa pojemność zbiornika paliwa 15 l
Rezerwa ok. 3,5 l
Długość 2255 mm
Wysokość (bez lusterek) 1225 mm
Szerokość (z lusterkami) 922 mm
Masa bez obciążenia, gotowość do jazdy, pełny zbiornik paliwa 1) 224 kg
Dopuszczalna masa całkowita 440 kg
Dopuszczalne obciążenie (z wyposażeniem standardowym) 216 kg

 

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany