BMW 330i - nowe nieoznakowane radiowozy trafiają do służby w polskiej policji - Motogen.pl

Komenda Główna Policji w latach 2017-2018 ma do wydania na zakup nowych radiowozów kwotę 78 mln zł. Za te pieniądze zakupionych zostanie 600 oznakowanych oraz, co bardziej interesujące, 140 nieoznakowanych aut. Pierwsze 40 samochodów z tej puli ma planowo wyjechać na krajowe drogi do 30 listopada, reszta – 100 sztuk – do 20 października 2018 roku.

Ostatecznie przetarg wygrało BMW, a policjanci będą jeździć czteronapędowym modelem BMW 330i xDrive, którego wszystkie egzemplarze wyposażone będą w dwulitrowe, turbodoładowane silniki o mocy 250 KM i wartości momentu obrotowego 350 Nm.

Oprócz nowych beemek policja używa przeróżnych marek samochodów, a ich lista płynnie się zmienia. Takie modele jak Ople Vectra, Isignia, Astra, Fordy Mondeo, Volkswageny Passaty, Skody Fabia, Octavia i Superb nie należą do rzadkości. Jest też jednak kilka prawdziwych rodzynków, z którymi nawet bardzo szybcy motocykliści mogą nie mieć szans.

Oczywiście nalegamy, aby każdy motocyklista zatrzymał się do kontroli, gdy tylko zauważy podążający za nim radiowóz. Jeżeli nie przekonuje go zdrowy rozsądek, niech kubłem zimnej wody na kask będzie nowe prawo, wg którego ucieczka przed policją zagrożona jest karą 5 lat pozbawienia wolności.

A policja już teraz ma czym ścigać motocyklistów, bo oprócz wyżej wspomnianych nowych BMW 330i, w arsenale policji znajdują się np.:

Mitsubishi Lancer Evo X pełniący służbę w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Białymstoku. Auto to dysponuje mocą prawie 300 KM i osiąga prędkość maksymalną 250 km/h (ok. 5,4 sek. do setki). Białostoccy policjanci patrolują nim najważniejsze drogi woj. podlaskiego.

Kolejną perełką jest nienowe, ale mocne BMW E60, czyli popularna piątka. Egzemplarz ten posiada trzylitrowy silnik diesla o mocy 235 KM, który pozwala mu na jazdę z prędkością maksymalną 250 km/h i rozpędza go do setki w czasie poniżej 7 sekund.

Niepozorne na pierwszy rzut oka Volkswageny Passaty operują na terenie całego kraju. Pojazdy te mają 300 konne silniki i osiągi podobne do Lancera – 5,5 do setki oraz 250 km/h prędkości maksymalnej.

Kolejnym ciekawym autem jest tajniacki Land Rover Freelander II. Jego moc nie drzemie w potężnym silniku (tylko 150 KM), ale w sprawności terenowej oraz… tym, że nikt nie podejrzewa, że w takim aucie mogą jechać tajniacy.

Więcej o motocyklach BMW