Bezterminowe badania lekarskie na prawo jazdy to relikt poprzedniej epoki – ostatnie wydano w 2013 roku i dziś wszyscy lekarze wydają tylko orzeczenia terminowe.
Bezterminowe badania lekarskie na prawo jazdy kiedyś były standardem. Dziś taka forma jest już nie do pomyślenia – łatwo wyobrazić sobie 70-letniego kierowcę, którego przydatność do kierowania badano przed 50 laty i tamte bezterminowe badania lekarskie na prawo jazdy wciąż są ważne. Czy dziś zdałby test refleksu? Raczej nie.
Badania lekarskie kierowców bezterminowe
Bezterminowe badania lekarskie na prawo jazdy to badania, które wiele lat temu wystawiano bez określonej daty ważności. Dziś, choć formalnie przepisy nie zabraniają wydawania takiego dokumentu dla kandydatów na kierowców, lekarze orzecznicy nie wystawiają dokumentów z datą dłuższą niż 15 lat. Nie dotyczy to kierowców zawodowych, Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 24 lutego 2016 roku w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz. U. 2016, poz. 231) oraz ustawą o kierujących pojazdami z 5 stycznia 2011 roku, maksymalny termin ważności orzeczenia lekarskiego/psychologicznego jest określony na 15 lat. Badanie przeprowadzane jest wyłącznie przez lekarza orzecznika.
Badanie kandydata na kierowcę wymaga przygotowania kompletu dokumentów:
- dowód tożsamości ze zdjęciem i numerem PESEL (dowód osobisty, paszport, kartę pobytu),
- jeśli jest taka możliwość – posiadaną dokumentację medyczną (wyniki badań krwi, zaświadczenia o chorobach przewlekłych, dokumentację szpitalną itp.); jest to szczególnie ważne w przypadku osób cierpiących na padaczkę lub cukrzycę.
Jeśli korzystasz z okularów lub soczewek kontaktowych, koniecznie zabierz je ze sobą. Zgłaszając się na badanie, wypełniasz oświadczenie dotyczącego twojego stanu zdrowia i możesz przystępować do badania.
W czasie badania lekarskiego, lekarz orzecznik sprawdza funkcjonowanie:
- wzroku;
- słuchu i równowagi;
- układu ruchu;
- układu sercowo-naczyniowego i układu oddechowego;
- układu nerwowego;
- czynności nerek;
- psychiki.
Lekarz orzecznik sprawdzi także czy nie cierpisz na bezdech senny, cukrzycę, uzależnienie od alkoholu lub innych niebezpiecznych używek, czy nie stosujesz leków, które mogą mieć wpływ na zdolność do kierowania pojazdami, a także czy nie masz innych poważnych zaburzeń stanu zdrowia, które mogą być zagrożeniem podczas kierowania pojazdami. W czasie badania nie są przeprowadzane żadne próby wysiłkowe.
Jeśli lekarz orzecznik stwierdzi poważne schorzenie, takie jak duża wada wzroku, epilepsja, czy bezdech senny, może skierować kandydata na kierowcę do specjalisty. W takiej sytuacji badanie lekarskie zostanie ukończone dopiero po konsultacji medycznej i dostarczeniu niezbędnej dokumentacji.
Prawo jazdy – badania lekarskie bezterminowe nie są dziś wykonywane, podobnie jak nie jest wydawane bezterminowe prawo jazdy – lekarz orzecznik może wydać orzeczenie o stanie zdrowia maksymalnie na okres 15 lat. Bardzo często zdarza się jednak, że orzeczenie wydawane jest na znacznie krótszy okres. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku stwierdzenia schorzeń, które mogą mieć negatywny wpływ na prowadzenie pojazdów.
Lekarz orzecznik może wydać orzeczenie o zdolności do jazdy na okres krótszy niż 15 lat w przypadku, gdy kierowca ma problemy ze zdrowiem, które mogą wpłynąć na jego zdolność do bezpiecznej jazdy. Orzeczenie o zdolności do jazdy na okres krótszy niż 15 lat może być wydane w przypadku chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca, choroby układu krążenia, choroby neurologiczne, choroby układu oddechowego, a także w przypadku zaburzeń psychicznych.
Lekarz orzecznik może wydać orzeczenie o zdolności do jazdy na okres krótszy niż 15 lat, jeśli stwierdzi, że kierowca ma problemy zdrowotne, które nie uniemożliwiają mu prowadzenia pojazdu, ale wymagają regularnej kontroli i leczenia. W takim przypadku kierowca musi regularnie odwiedzać lekarza i przedstawiać wyniki badań, aby lekarz mógł ocenić jego zdolność do bezpiecznej jazdy.
Może się zdarzyć, że orzeczenie wydane zostanie na rok. W takiej sytuacji prawo jazdy na motor (lub inny pojazd) trzeba co roku uzupełniać aktualnymi badaniami.
co to za pierdoły! ja mam 51 lat i dostałem bezterminowo.