Artur Wielebski, szesnastolatek z Krotoszyna, już na początku października weźmie udział w specjalnych testach, dzięki którym ma szansę trafić do markowego pucharu Red Bull Rookies Cup, przedsionka motocyklowej Grand Prix.


Wielebski, który przez dwa ostatnie sezony swoim talentem i szybkością regularnie zaskakiwał całą polską scenę wyścigową, zauważony został także przez światowej klasy ekspertów. Szesnastolatek znalazł się w nielicznej grupie, wybranej spośród setek młodych zawodników z całego świata i zaproszony na specjalny test na włoski tor Adria.

To właśnie podczas ostatniego etapu żmudnej selekcji wybranych zostanie kilkunastu najszybszych nastolatków, którzy w roku 2010 wystartują w prestiżowym pucharze Red Bull Rookies Cup, będącym serią towarzyszącą Motocyklowym Mistrzostwom Świata najbardziej prestiżowej kategorii MotoGP i przedsionkiem do słynnych wyścigów Grand Prix.

Kim jest „Arti”?
Artur Wielebski, na co dzień uczeń pierwszej klasy liceum w Krotoszynie, motocyklami pasjonuje się od najmłodszych lat swojego życia. W ubiegłym roku nastolatek rozpoczął starty w wyścigach na torze w Poznaniu, a jego debiut odbił się szerokim echem w środowisku motocyklowym. Już w swoim pierwszym wyścigu, w markowym pucharze Honda CBR 125R, „Arti” stanął na podium, a sezon zakończył na świetnym, trzecim miejscu, ustanawiając przy okazji w swojej klasie rekord okrążenia, który do dzisiaj nie został poprawiony.

Dzięki wsparciu firmy Torn, Wielebski mógł w tym roku awansować do klasy Rookie i szlifować swoje umiejętności na znacznie szybszym, mocniejszym i bardziej wymagającym motocyklu, dysponującym mocą ponad 100KM Suzuki GSX-R600. Choć rywalizował ze znacznie bardziej doświadczonymi i starszymi zawodnikami, Artur znów zaskakiwał, swój debiut kończąc na podium, a cały sezon na rewelacyjnej, trzeciej pozycji w klasyfikacji generalnej.

Na dzień przed awansem do mistrzowskiej klasy Superstock 600, praktycznie najwyższej ligi jeśli chodzi o polskie wyścigi motocyklowe, Artur razem z rodzicami wysłał zgłoszenie do Red Bull Rookies Cup. Choć wiedział, że otrzymanie zaproszenia na testy będzie bardzo trudne, bowiem każdego roku do startu zgłaszają się setki zawodników z całego świata, Polak trzymał kciuki. Organizatorzy nie mieli jednak wątpliwości i już po trzech dniach od otrzymania zgłoszenia, zaprosili krotoszynianina na testy kwalifikacyjne do Włoch.

Artur ma bez wątpienia ogromny talent, determinację, a przy tym cechuje go niespotykany w tym wieku spokój i opanowanie– mówi Paweł Szkopek, wielokrotny mistrz kraju w wyścigach motocyklowych i jedyny polski zawodnik regularnie startujący w Mistrzostwach Świata, w klasie Supersport. Rok temu rywalizowaliśmy w wyścigu VIP-ów klasy CBR 125, w którym mistrzowie starli się z najmłodszymi. Wygrałem z nim o włos i wiem, że mimo młodego wieku i niewielkiego doświadczenia, ma ogromny potencjał.
 

Red Bull Rookies Cup – przedsionek do F1 na dwóch kołach
Choć w czteroletniej historii Red Bull Rookies Cup do startów zgłaszali się polscy zawodnicy, żaden z nich nie zaimponował panelowi ekspertów na tyle, aby otrzymać wymarzone zaproszenie na ostateczny test, nie mówiąc już o starcie w samych pucharze. We włoskiej Adrii Artur Wielebski jako pierwszy Polak stanie więc 6 października przed szansą dołączenia do najlepszych.


Red Bull Rookies Cup nieprzypadkowo uważany jest za przedsionek do najwyższej ligi wyścigów motocyklowych. Zwycięzca pierwszej edycji, Francuz, Johann Zarco, ściga się w tym roku w Mistrzostwach Świata. Jeszcze szybciej do Grand Prix trafił tegoroczny triumfator, Czech, Jakub Kornfeil, który w MŚ zadebiutował zaledwie trzy tygodnie po sierpniowym sukcesie wywalczonym na torze w Brnie. W tym cyklu ściga się obecnie wielu zawodników, którzy pierwsze kroki stawiali właśnie w pucharze Red Bulla, m.in. Włoch, Lorenzo Salvadori, Hiszpan, Luis Salom czy Czech, Lukas Sembera.

Ten organizowany z niesamowitym rozmachem puchar to nie tylko okazja, by w te same weekendy ścigać się na tych samych torach, na których w MotoGP rywalizują takie gwiazdy, jak: Valentino Rossi, Jorge Lorenzo czy Casey Stoner, ale także nieocenione doświadczenie. Młodzi zawodnicy są bowiem otaczani kompleksową opieką i mogą liczyć na wartościowe rady największych ekspertów z dziedziny wyścigów motocyklowych.

Sezon 2009 składał się z siedmiu rund, w tym dwóch podwójnych, organizowanych na torach całej Europy w te same weekendy, w których gościli na nich również zawodnicy MotoGP. Uczestnicy Red Bull Rookies Cup dosiadają wyczynowych, wyjątkowo lekkich motocykli KTM RS 125, o mocy 50 KM, niemal takich samych, jakie zobaczyć można w mistrzowskiej klasie 125 ccm. Wyścigi Red Bull Rookies Cup oglądać można także w Polsce, na żywo na antenie stacji SportKlub.
 

Wciąż nie mogę uwierzyć, że organizatorzy Red Bull Rookies Cup dali mi tak wielką szansę i zaprosili na testy do Włoch – cieszy się Wielebski. Wiem, że to niepowtarzalna okazja, by stanąć w szranki z najlepszymi i szóstego października na torze Adria dam z siebie wszystko.

Komplet informacji o Red Bull Rookies Cup oraz powtórki wszystkich tegorocznych wyścigów znaleźć można na oficjalnej stronie pucharu, www.redbullrookiescup.com. Więcej o dotychczasowych startach Artura Wielebskiego na stronie zespołu Torn Racing, www.racing.torn.pl.