[Anglia] nagranie z udanego pościgu motocyklowego za crossem: 130 km/h, kolczatka, helikopter - Motogen.pl

Brytyjskie służby nie cackają się z podejrzanymi uciekającymi na motocyklach.

Kradzieże wszelkich jednośladów i przestępstwa dokonywane na kradzionych motocyklach i skuterach to wciąż plaga w Wielkiej Brytanii. Od pewnego czasu tamtejsza policja jednak przyjęła taktykę „zero litości”, polegającą m.in. na taranowaniu uciekających przestępców – nawet, jeżeli jadą bez kasku.

Taktyka jest skuteczna, liczba przestępstw i kradzieży spada. Policja regularnie przypomina, że zło nie popłaca. Robią m.in. poprzez udostępnianie nagrań z pościgów.

W filmie udział wzięli: trzech uciekinierów na crossach, policjant na BMW R1200RT, policyjny śmigłowiec, policjant z kolczatką.

Co tu się wydarzyło?

Policjant patrolujący rejon Tipton nieopodal Birmingham zauważył trzech gości na motocyklach crossowych – oczywiście bez rejestracji i na pewno bez OC. Nie zatrzymali się do kontroli, rozpoczął się pościg. Chłopaki na crossach rozdzielili się, policjant musiał wybrać jednego do pościgu.

Jako że uciekinier lawirował pomiędzy samochodami, jeździł po chodnikach, a prędkości sięgały 130 km/h w strefie 50, funkcjonariusz wezwał wsparcie. Do pościgu dołączył śmigłowiec policyjny z kamerą oraz kolejne jednostki naziemne.

Policjanci wypracowali plan, w którym jeden z nich ukrył się za przystankiem autobusowym z rozkładaną kolczatką, aby bezpiecznie zakończyć ucieczkę. Plan się powiódł. Po przebiciu opon chłopak zatrzymał się i nie stawiał oporu.

Po zatrzymaniu funkcjonariusz wymienił z chłopakiem kilka zdań:
– Motocykl jest kradziony, prawda?
– Nie, jest legalny.
– Więc po co to wszystko?
– Bo to motocykl offroadowy, a ja używam go na drogach…

Owen Guest usłyszał wyrok pozbawienia wolności w zawieszeniu. Jego motocykl został skonfiskowany i zniszczony.

Tymczasem polska policja przypomina co grozi za niezatrzymanie się do kontroli w naszym kraju.