WYGLĄD I

PRZEZNACZENIE  

Już pierwsze spojrzenie na WEB GORE-TEX pozwoliło na prostą kwalifikację przeznaczenia butów. Nie posiadają żadnych sportowych dodatków, a jedynie elementy które są niezbędne w obuwiu motocyklowym. Użyte materiały, wygląd oraz fakt, że logo Alpinestars na kostce i części piszczelowej są jedynie wytłoczone, zdradzają turystyczne przeznaczenie. Przypuszczamy, że producentowi zależało na tym, aby trafić w gusta osób chcących zachować pewną dyskrecję w kwestii informowania otoczenia o wyborze marki butów. WEBy sprawdzą się dobrze nie tylko na typowych turystykach – ich wygląd sprawia, że dopasują się również do stroju kierującego nakedem, chopperem, czy oldtimerem.

 

  

WYKONANIE

Wykonanie większości produktów firmy Alpinestars jest na bardzo dobrym poziomie. W przypadku testowanych butów można potwierdzić tę teorię. Do produkcji użyto wysokiej jakości licowej skóry, a wewnątrz zastosowano membranę Gore-Tex®. Szwy są równe, a w newralgicznych miejscach przeszyte grubą podwójną nicią. Do zapięcia użyto mocnego zamka YKK oraz wysokiej jakości rzepów. Antypoślizgowa, średniej sztywności podeszwa jest solidnie przyklejona. W miejscu styku buta z dźwignią zmiany biegów zastosowane zostały odpowiednie wzmocnienia. Trzy miesiące użytkowania nie zrobiły na butach żadnego wrażenia, po drobnej kosmetyce w postaci czyszczenia i pastowania wyglądają jak nowe. 

 

 

KOMFORT

Podczas użytkowania WEBy okazały się przyjaznymi butami. Wpływ na to miała między innymi wygoda zakładania i zdejmowania, dzięki zapinaniu na zamek osłaniany patkami. Zakres regulacji górnej patki jest dość duży, dzięki czemu bez problemu dopasowuje się do łydki. Nie bez znaczenia jest również fakt, że w przedniej i tylnej części buty wyposażone są w elastyczne elementy, które zapewniają swobodę w obsłudze dźwigni, a także ułatwiają chodzenie. Pomocny w kontakcie z motocyklem jest też niewielki, ale odpowiednio wyprofilowany obcas, który dba o odpowiednie utrzymanie buta na podnóżku. Podczas testu zdarzyło mi się spędzić w WEBach cały dzień i nie odczułem nadmiernego zmęczenia nóg, czy innego dyskomfortu, wręcz określiłbym je jako buty wygodne, nie tylko w czasie jazdy, ale również w trakcie chodzenia. Jak sama nazwa modelu wskazuje, buty wyposażone są w wodoodporną i oddychającą membranę Gore-Tex®. Jak się przekonałem membrana ta faktycznie chroni przed wodą. Po kilkudziesięciu kilometrach przejechanych w deszczu nogi pozostają suche, ale tylko wtedy, gdy na górną część buta nasuniemy spodnie wodoodporne, w przeciwnym razie woda dostanie się w tym miejscu do środka.  Sytuacja wygląda gorzej w kwestii wentylacji. Brak jakichkolwiek wlotów sprawia, że noga przy wysokich temperaturach może się nieco spocić, choć w moim odczuciu efekt ten jest mniejszy niż na przykład w popularnych SMX-5. Dla równowagi w chłodniejsze, jesienne dni nogi marzną dopiero, gdy temperatura jest niższa niż 5 stopni. 

BEZPIECZEŃSTWO

Gruba, mocna skóra, z której wykonane są WEBy, zapewnia podstawową ochronę przed przetarciem, czy uderzającymi kamieniami. Jej dopełnieniem są użyte wzmocnienia chroniące piętę, palce i część piszczelową. Podeszwa w części przedniej, od śródstopia do palców, jest średniej twardości, co ułatwia chodzenie, w części tylnej zaś jest twarda, co wpływa na poprawę bezpieczeństwa. Niestety, buty na wysokości kostki są bardzo plastyczne, gdyż w tym miejscu nie mają żadnego sztywnego ochraniacza. Na poprawę bezpieczeństwa ma też wpływ element odblaskowy umieszczony w tylnej części, nad piętą.

 

Testy innych butów Alpinestars:

Alpinestars Faster Alpinestars S-MX Plus Alpinestars Fastback

PODSUMOWANIE

Za Alpinestars WEB GORE-TEX trzeba zapłacić 769 zł. Jest to kwota adekwatna do otrzymanego towaru. Dostępne są tylko w kolorze czarnym i rozmiarach 36-50. Buty, biorąc pod uwagę użyte materiały i dobre wykonanie, powinny posłużyć nabywcy przez kilka sezonów. Są komfortowe w użytkowaniu, co w połączeniu z wodoodpornością niewątpliwie jest ich największą zaletą, patrząc z perspektywy turysty motocyklowego. Zapewnią podstawową ochronę nóg, dzięki użytym wzmocnieniom. Niestety, WEBy mają też pewne braki, jak słaba ochrona kostki. Mimo to uważam, że jest to udany model buta i z chęcią używam ich do turystyki.

 

PLUSY: MINUSY:
– Wodoodporna, oddychająca membrana Gore-Tex®,
– Dobra jakość wykonania i materiałów,
– Komfortowe użytkowanie.
– Brak ochraniacza kostki.

 

Więcej w Testy Moto
O’neal Seria 2 – Budżetowy kask off-roadowy

W tym sezonie marka O'neal, w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku, wprowadziła budżetowy kask off-roadowy. Przedstawiciel tej serii trafił do naszego...

Zamknij