We wrześniu Honda przekroczyła pułap 300 milionów wyprodukowanych motocykli. Japońska marka rozpoczęła produkcję motocykli w 1949 roku, ale prawdziwy boom na jednoślady spod znaku wielkiego skrzydła rozpoczął się w latach 60., kiedy producent pojawił się w Stanach Zjednoczonych z hasłem „Najmilszych ludzi spotykasz na Hondzie”.

W roku 1960 Honda wyprodukowała w Japonii 649 243 motocykli i motorowerów, a w 1965 było to już 1 465 762 motocykli i motorowerów, z czego 1 008 542 pojazdy miały silniki o pojemności powyżej 50 ccm. Pierwsza zagraniczna fabryka Hondy była zlokalizowana w Belgii. Obecnie producent ma 33 fabryki w 22 krajach, a są nimi między innymi w Brazylia, Indie i Tajlandia. Największym rynkiem zbytu są właśnie Indie, gdzie producent jest na rynku od 1984 roku. Honda odnosi również duże sukcesy w sporcie, a zwłaszcza w MotoGP, gdzie cały czas pozostaje niedoścignionym wzorem. Oprócz tego motocykle tej marki uchodzą za najbardziej niezawodne.

Pierwszym motocyklem produkowanym przez Hondę był Dream Type-D, a 300-milionowym został egzemplarz Gold Wing F6B w wersji na 40. rocznicę serii Gold Wing. Modelem wyprodukowanym w największej liczbie egzemplarzy jest Super Cub. Motocykl jest sprzedawany w 160 krajach i na całym świecie jeździ ponad 87 milionów egzemplarzy tego modelu.

Więcej o motocyklach Honda Autor: Wojciech Grzesiak

Więcej w Ze świata
Vito Ippolito ponownie wybrany na prezesa FIM

W miniony weekend, w Jerez de la Frontera odbyła się gala mistrzów sportów motocyklowych oraz głosowanie, w którym wybrano prezesa...

Zamknij