Jednostka SPEED funkcjonuje na terenie garnizonu stołecznego od końca października. Powołano ją by walczyć z kierowcami rażąco naruszającymi przepisy, czy wykazującymi się drogową agresją. Policjanci z grupy SPEED korzystają z szybkich, nieoznakowanych radiowozów, ale mają do dyspozycji także całkiem nową oznakowaną Kię Stinger z 3-litrowym silnikiem V6 o mocy 366 KM.

W ciągu nieco ponad miesiąca policjanci, w ramach działania grupy, ujawnili ponad 1000 wykroczeń, z czego 970 przypadków przekroczenia prędkości. 209 kierowcom zatrzymano prawo jazdy na trzy miesiące za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym. W 11 przypadkach policjanci zdecydowali się skierować sprawę do sądu, zatrzymano 41 dowodów rejestracyjnych.

Jak powiedział portalowi rmf24.pl szef grupy SPEED, mł. insp.  Piotr Jakubczak z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji –  Prędkość to najczęściej wymieniana przyczyna wypadków drogowych. Grupa SPEED powstała, by przeciwdziałać niebezpiecznym i agresywnym zachowaniom na drodze oraz ograniczyć liczbę wypadków drogowych. Działamy zdecydowanie. Chcemy ukrócić karygodne i agresywne zachowania na drodze, być wszędzie tam, gdzie dochodzi do nielegalnych wyścigów oraz notorycznego przekraczania prędkości.