Jaki jest bezpieczny limit alkoholu? Polska przyjęła, że samochód można prowadzić mając stężenie co najwyżej 0,2 promila alkoholu we krwi. W innych krajach Unii Europejskiej jest różnie. W Wielkiej Brytanii jest to 0,8 promila, w Hiszpanii 0,5 promila, a w Czechach zupełne 0. Czasem w przypadku kierowców zawodowych i początkujących istnieje obniżony limit. Jeszcze ważniejsze jest, że na każdą osobę alkohol działa inaczej, w zależności od masy ciała, płci, wieku, czy chociażby sprawności organizmu…
Dlatego Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu (ETSC) wychodzi właśnie z nowym pomysłem, popartym kampanią oraz konferencją, która odbędzie się w grudni w Brukseli. Propozycja jest prosta. Aby ułatwić zapamiętanie limitu alkoholu w całej Europie, a przede wszystkim aby poprawić bezpieczeństwo i obniżyć liczbę ofiar śmiertelnych, najlepiej wprowadzić limit 0 promili alkoholu we wszystkich krajach UE.
ETSC podkreśla, że wprowadzenie zerowego limitu dla wszystkich krajów członkowskich UE to nie wszystko, bo potrzebne są także odpowiednie reakcje ze strony służb w postaci efektywnej edukacji oraz sprawnego nadzoru. Kampanię wspiera The Brewers of Europe, czyli zrzeszenie 29 narodowych stowarzyszeń browarniczych z krajów UE.
Nie wiadomo jeszcze, jak bardzo ruch ETSC wpłynie na decyzje Parlamentu Europejskiego, ale z pewnością będzie to silny bodziec do otwarcia poważnej dyskusji. A co Wy uważacie – czy całkowity zakaz łączenia spożycia alkoholu z prowadzeniem pojazdów powinien zostać wprowadzony?