Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej

Profil użytkownika

motogen.pl Profil użytkownika - Adam Wang Blog Regulacja Naciągu Łańcucha Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Regulacja Naciągu Łańcucha

05.2015
26


Andrzej Szukiel podczas pracy nad motocyklem

Na dobry początek umyj motocykl. Jest to oczywistość warta zaznaczenia.
Jak sprawdzić czy twój łańcuch wymaga regulacji? Według ogólnie przyjętej zasady pomiędzy ramię wahacza a łańcuchem na wysokości plastikowej prowadnicy, powinieneś zmieścić dwa palce. Jeśli łańcuch jest luźny i obija się o inne elementy regulacji nie unikniesz.

Poluzuj nakrętkę na osi tylnego koła na tyle by koło mogło się swobodnie przesuwać. Pamiętaj żeby samej nakrętki nie zdejmować. Nakrętki kontrujące śruby położenia tylnego koła poluzuj na tej samej zasadzie.
Przesuwaj koło tak by osiągnąć naciąg opisany wyżej przy zasadzie dwóch palców. Staraj się przy tym dokonywać tylu samych obrotów po obu stronach wahacza. Uważaj żeby nie przesadzić. Zbyt mocno naciągnięty łańcuch przy ugięciu amortyzatora może nawet pęknąć.

Andrzej Szukiel podczas pracy nad motocyklem

Zwróć uwagę by łańcuch pracował na obu zębatkach w jednej linii. Koło z zębatką musi być ustawione równo. Odległość koła od wahacza powinna być identyczna po obu stronach.
Po upewnieniu się, że wszystko ustawiłeś prawidłowo dokręć nakrętki śrub. Ważne jest by po zakończeniu regulacji sprawdzić naciąg raz jeszcze z motocyklem stojącym na ziemi.
Jeśli wszystko nadal jest ok nasmaruj łańcuch i jesteś gotowy do jazdy. 

Pamiętaj by przeglądu dokonywać na tyle często by nie zostać zaskoczonym przez jego nagłe zerwanie. Dbanie o odpowiedni naciąg i stan łańcucha wraz zębatkami pozwoli Ci uniknąć przykrych i niebezpiecznych sytuacji na torze.


Źródło: http://www.szukiel.eu/porady/regulacja-naciagu-lancucha/

Skomentuj ten
materiał
19
komentarzy
Podoba Ci sie ten
wpis?
+
Podziel się
Oceń ten wpis:
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Zgłoś nieodpowiednie treści