Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Aktualności Aktualności z kraju Za stłuczkę z własnej kieszeni, czyli co to jest regres ubezpieczeniowy Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Z kraju

Za stłuczkę z własnej kieszeni, czyli co to jest regres ubezpieczeniowy

Kiedy spowodujesz wypadek, straty pokrywane są z twojego ubezpieczenia OC. Niestety, w kilku przypadkach ubezpieczyciel może zażądać od ciebie zwrotu poniesionych kosztów. To tak zwany regres ubezpieczeniowy.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC to dobry wynalazek – dzięki niemu nawet gdy zdarzy ci się spowodować wypadek, pokryje ono ewentualne straty. Biorąc pod uwagę koszty części do wielu pojazdów, posiadanie OC bardzo się opłaca.

 

Istnieją jednak sytuacje, w których ubezpieczyciel, choć wypłaci poszkodowanemu pieniądze z twojego OC, zażąda od ciebie zwrotu tej kwoty. Przypadki takie są dokładnie opisane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) i warto je znać.

 

Pierwszym, najbardziej oczywistym przypadkiem jest spowodowanie kolizji pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Nikt nie ma wątpliwości, że szkoda, która powstała w wyniku przestępstwa, musi być naprawiona przez sprawcę, nie przez ubezpieczyciela. Podobnie kiedy uciekniesz z miejsca wypadku, poruszasz się skradzionym pojazdem lub w ogóle nie posiadasz prawa jazdy.

 

Ostatnim z przypadków, kiedy ubezpieczyciel zwróci się do ciebie z żądaniem zwrotu poniesionych kosztów odszkodowania, będzie ten, kiedy uszkodzisz inny pojazd, na przykład na parkingu, i odjedziesz bez pozostawienia danych kontaktowych poszkodowanemu. Warto o tym pamiętać, bo ustalenie sprawcy takiej szkody jest zwykle dość proste.

 

Powiązane materiały

POBIERZ WIĘCEJ
...
oceń ten materiał:
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści