-->
Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Artykuły Po godzinach Yamaha R1, R6 na prawo jazdy kat A2, blokada? Czy to jest legalne? Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Po godzinach

Yamaha R1, R6 na prawo jazdy kat A2, blokada? Czy to jest legalne?

Czasem na internetowych portalach ogłoszeniowych ukazują się oferty sprzedaży pojazdów dużej mocy i pojemności, które zarejestrowane są na kategorię A2: „Sprzedam Yamahę R1 na kategorię A2”, „Yamaha R6 na prawo jazdy A2”. Czy posiadacz prawa jazdy kat. A2 może legalnie jeździć takim pojazdem jeżeli rzeczywiście jest on zablokowany do 35 kW?

Marzenie z plakatu…

 

W 1997 roku pokazano motocykl, który zmienił postrzeganie segmentu motocykli sportowych. Światło dzienne ujrzała Yamaha R1 – supersportowe marzenie każdego motocyklisty. 174 kg (masa na sucho) przy 150 KM robiło wrażenie na wszystkich, którzy z motocyklami mieli cokolwiek wspólnego. Potem było tylko lepiej. Po 4 latach panowania modelu I generacji na tron, już cyklicznie, co dwa lata wstępowały kolejne, coraz lepsze wcielenia R1. Aktualna Yamaha R1 zasiada na tronie klasy sportowych litrów od 2015 roku. Gotowa do jazdy waży poniżej 200 kg, a jej silnik generuje 200 KM (z torową jednostką ECU), wyposażona jest w najnowocześniejszą elektronikę oraz rozwiązania techniczne prosto z MotoGP.

 

Młodszą siostrą modelu R1 jest Yamaha R6 – młodsza dokładnie o rok, zaprezentowana jesienią 1998 roku. Do dnia dzisiejszego powstało dokładnie 8 generacji tego modelu. Najnowsza R6 to aerodynamiczny majstersztyk wzorowany na modelu R1, dopracowany w najdrobniejszych szczegółach, czego potwierdzeniem są mniejsze o 8% (w porównaniu do poprzedniej generacji) opory powietrza. Na pokładzie najnowszej R6 znajdziemy aluminiowy zbiornik paliwa, magnezową ramę pomocniczą, rozwiniętą elektronikę z ABSem, kontrolą trakcji i zmiennymi mapami zapłonu oraz inne rozwiązania zaczerpnięte z MotoGP.

Czy zatem jest jakiś sposób, żeby młodsi użytkownicy motocykli, posiadający kategorię A2, mogli już dosiąść wymarzonej Yamahy R1 lub R6?

 

Prawo jazdy A2 – od ilu lat?

 

Egzamin na prawo jazdy tej kategorii może zdawać już osoba, która ukończyła 18 lat. Jako że w tym wieku liczy się każdy dzień, ważnym jest to, że na kurs można zapisać się już trzy miesiące przed ukończeniem osiemnastego roku życia. To dokładnie 6 lat wcześniej, niż można zapisać się na kurs prawa jazdy kategorii A, uprawniającej do poruszania się po drodze każdym modelem motocykla. Posiadacz prawa jazdy A2 ma możliwość podejścia do egzaminu na kategorię A już po dwóch latach jazdy mniejszymi jednośladami, ale przecież dwa lata to szmat czasu…

 

Czym jest kategoria A2

 

Warto znać podstawę prawną prawa jazdy kategorii A2. Zacznijmy od tego, że obowiązuje ona w naszym kraju od dnia 9 stycznia 2013 roku i została określona w Ustawie o Kierujących Pojazdami (Dz.U. z 2011 r. nr 30, poz. 151 ze zm.). W ww. ustawie określono uprawnienia osoby posiadającej tę kategorię prawa jazdy. I tak, posiadacz kategorii A2 uprawniony jest do kierowania następującymi pojazdami:

 

  1. motocyklem o mocy nieprzekraczającej 35 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,2 kW/kg, przy czym nie może on powstać w wyniku wprowadzenia zmian w pojeździe o mocy
  2. przekraczającej dwukrotność mocy tego motocykla,
  3. motocyklem trójkołowym o mocy nieprzekraczającej 15 kW,
  4. pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM (motorowery)

 

Według powyższego zapisu Ustawy silnik pojazdu spełniającego wymogi prawa jazdy kat. A2 nie może mieć więcej niż 47,59 KM (35 kW) mocy, ale też nie może być dostosowany do tej mocy legitymując się wcześniej mocą większą lub równą 95,18 KM. Także zarówno Yamaha R1, w zależności od rocznika legitymująca się mocą od 150 KM (rocznik 1998) do 200 KM (rocznik 2018), jak i Yamaha R6 posiadająca niezależnie od rocznika w okolicach 120 KM – nie spełniają ustawowych wymogów pojazdu na kategorię prawa jazdy A2.

 

Amatorzy tych supersportowych motocykli, którzy jeszcze nie posiadają prawa jazdy kat. A, będą musieli uzbroić się w cierpliwość do czasu uzyskania tej kategorii prawa jazdy, aby legalnie poruszać się nimi po drogach publicznych, czyli najwcześniej w wieku 20 lat.

...
oceń ten materiał:
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści