-->
Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Artykuły Porady Wyjazd pod namiot motocyklem: gdzie rozbijanie na dziko jest zabronione a gdzie wolno biwakować? Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Porady

Wyjazd pod namiot motocyklem: gdzie rozbijanie na dziko jest zabronione a gdzie wolno biwakować?

Wyjazdy pod namiot cieszą się w redakcji coraz większym zainteresowaniem. Po pierwsze dlatego, że są niskobudżetowe po drugie to dobra okazja na kontakt z przyrodą i ucieczkę z wiecznie zakorkowanej stolicy a po trzecie nie jesteśmy uzależnieni od rezerwacji miejsc, wcześniejszego planowania tras itp. Jednak trzeba pamiętać, że nie wszędzie możemy rozbić namiot – gdzie możemy a gdzie jest to zabronione przeczytacie poniżej…

Co do biwakowania na dziko informacje nie są jednoznaczne. Bezwzględnie jest ono zabronione w rezerwatach przyrody i parkach narodowych, o czym mówi art.15 ustawy o ochronie przyrody:
Art. 15. 1. W parkach narodowych oraz w rezerwatach przyrody zabrania się:
(…)
23) biwakowania, z wyjątkiem miejsc wyznaczonych przez dyrektora parku narodowego, a w rezerwacie przyrody – przez regionalnego dyrektora ochrony środowiska.

 

Poza miejscami do tego wyznaczonymi w lesie także jest to zabronione bez zgody nadleśniczego lub właściciela lasu:
Art. 30. 1. (Ustawy o lasach) W lasach zabrania się:
(…)
10) biwakowania poza miejscami wyznaczonymi przez właściciela lasu lub nadleśniczego;

 

Niedozwolone jest biwakowanie na klifach oraz wydmach. W przypadku plaży opinie są różne. Musimy mieć pozwolenie organu zarządzającego plażą, czyli najczęściej odpowiedniego Urzędu Morskiego.

 Nam wielokrotnie zdarzało się nocować na dziko. Należy pamiętać jednak, żeby nie rozpalać przy tym ognisk, zachowywać się cicho a także nie pozostawiać po sobie śladów a tym bardziej śmieci. Najlepiej zróbmy to z dala od cywilizacji i rozłóżmy namiot tuż przed zmrokiem. Przy sensownym zachowaniu jest szansa, że unikniemy wszelkiej odpowiedzialności oczywiście przy zachowaniu podstaw zdrowego rozsądku.

 

W ostateczności spytajcie jakiegoś gospodarza, czy możecie rozbić namiot na jego łące. Często dołączony do pytania czteropak piwa i duża uprzejmość załatwiają sprawę. Jednak ze względu na zaplecze sanitarne sugerujemy jednak pola namiotowe!

 

 

Powiązane materiały

POBIERZ WIĘCEJ
...
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści