Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Aktualności Ciekawostki ze świata motocykli Włókno wytrzymalsze od kevlaru Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Ciekawostki

Włókno wytrzymalsze od kevlaru

W ramach programu prowadzonego przez Departament Obrony na Northwestern Univeristy w USA stworzono włókno, które jest wytrzymalsze od kevlaru.

W ramach programu prowadzonego przez Departament Obrony na Northwestern Univeristy w USA stworzono włókno, które jest wytrzymalsze od kevlaru.


Materiał powstał poprzez połączenie węglowych nanorurek za pomocą polimeru, dzięki czemu jest niezwykle plastyczny i wytrzymały. Twórcy zaskoczeni są właściwościami włókna, które może znalęźć zastosowanie w produkcji kamizelek kuloodpornych, spadochronów, samolotów czy pojazdów. "Może zaabsorbować i rozproszyć olbrzymie ilości energii, zanim ulegnie uszkodzeniu. Nigdy wcześniej nie obserwowaliśmy takiej wytrzymałości" – powiedział Horacio Espinosa, kierujący zespołem badawczym. Nietrudno się domyślić, że rewolucyjny wynalazek na pewno znajdzie zastosowanie w produkcji motocykli i odzieży motocyklowej.


Na razie amerykański Departament Obrony przekazał zespołowi naukowców 7,5 miliona dolarów na prace, dzięki którym rozwiną technologię wytwarzania włókna z nanorurek połączonych polimerem. Jeżeli udałoby się wdrożyć takie włókna do produkcji np. kombinezonów motocyklowych, zrewolucjonizowałoby ono przemysł motocyklowy. Pierwszym użytkownikiem jednak będzie zapewne amerykańska armia.

Powiązane materiały

POBIERZ WIĘCEJ
...
Włókno wytrzymalsze od kevlaru Amerykanie wynaleźli materi...
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści