Wielozadaniowe spodnie turystyczne Spyke Random 2 DRY Tecno Man [TEST] - Motogen.pl

Według mnie spodnie powinny spełniać trochę więcej funkcji, niż tylko chronić motocyklistę przed skutkami przewrotki oraz zabezpieczać przed chłodem. Ale zacznijmy od początku…

 

Do czego i dla kogo

 

Spodnie Spyke Random 2 DRY Tecno Man zaprojektowane zostały do dalekiej turystyki na sprzętach wszelakich. Zarówno dobrze będziecie wyglądać w nich na BMW R1200RT jak i na Hondzie VFR 1200 – zarówno X (CrossTourer) jak i F (tzw. duża VFR-a). Ja poszedłem o krok dalej i na zlot MotoWisła, Indianem Roadmasterem, też pojechałem w moim turystycznym komplecie, ale nie będę kłamał – wśród ludzi w skórach czułem się niezręcznie. Do chopperów, cruiserów, baggerów i wszelakiej klasyki spodnie te pasować nie będą… Natomiast idealnie sprawdzają się także w terenie. Komplet kurtki Pathfiner i spodni Random wykorzystałem do jazdy w terenie, na azymut wzdłuż Bugu – zapewnił mi on komfort termiczny, przy bardzo zmiennej pogodzie, oraz nie wpuścił do środka ani deszczowej, ani rzecznej wody.

 

 

Co nas chroni

 

Spodnie Random uszyte są z mocnego, ale delikatnego w dotyku poliestru. W newralgicznych miejscach, takich jak „tyłek” czy kolana mają wstawki z jeszcze mocniejszej, poliestrowej plecionki, która ma zapobiec przetarciu się spodni w tych miejscach. Na kolanach mamy ochraniacze CE Safe Tech – stosowane przez wiele wiodących marek odzieżowych. Ochraniacze te są rozbudowane i chronią nie tylko nasze stawy kolanowe, ale także część kości piszczelowej. Dodatkowym zabezpieczeniem, w razie przewrotki, są kieszenie na biodrach w które wpasowane są gąbkowe ochraniacze. Jeżeli ktoś chce może wymienić je na certyfikowane elementy tego typu i ja szczerze do tego zachęcam. Bardzo często po przewrotce na motocyklu, jedyną rzeczą oprócz honoru, która ucierpiała, było moje obite, sine biodro. Tak czy inaczej cieszę się, że nawet taki podstawowe zabezpieczenie tego miejsca na ciele człowieka znalazło się w spodniach Spyke Random.

 

Wygoda

 

Dzięki zastosowanym materiałom mam uczucie, że nie mam na sobie spodni motocyklowych, a zwykłe, luźne, cywilne, bawełniane jeansy. Rewelacja. Mamy z tyłu pleców i nad kolanami rozciągliwą harmonijkę, pod kolanami również elastyczny, ale delikatny materiał. Spodnie mają nogawki z regulacją ich obwodu – możemy je nosić zarówno w butach jak i na butach, a ich szerokość regulować paskami z zatrzaskami oraz rozpinaną zakładką z suwakiem. To bardzo wygodne.

 

 

Ważną rzeczą jest też utrzymanie spodni na swoim miejscu. Wiele rodzajów portek turystycznych ma ten problem, że brakuje im regulacji w pasie – tzn jest, ale w moim wypadku jest niewystarczająca. Cóż, jestem niewymiarowy – przy moim obwodzie uda i długości nogi powinienem mieć też jakiś metr w pasie, a nigdy nie miałem… Jak zatem zlikwidować ten luz? Szlufkami i paskiem? Skądże znowu – szelkami! Jakież to jest wspaniałe rozwiązanie. Ostatnimi czasy schudłem w pasie i rozmiar spodni 54 – choć na długość idealny – w pasie jest po prostu olbrzymi. Mimo maksymalnego zwężenia za pomocą rzepowych regulacji, bez spięcia spodni z kurtką, zjeżdżałyby mi z moich czterech liter. Dzięki szelkom jednak, które można w każdej chwili odpiąć, są jednak cały czas na swoim miejscu. Genialne rozwiązanie znane już naszym pra, pra dziadom!

 

Komfort termiczny i wodoszczelność

 

Spodnie turystyczne powinny sprawdzać się zarówno przy temperaturach około zera jak i w upały. Randomy dają radę w każdych warunkach. Jak to robią? Oczywiście trzema warstwami! Chłodne dni „załatwione” są przez wypinaną ciepłą podpinkę, której działanie wzmacniane jest przez wodoodporną membranę Dry Tecno Man. W upały natomiast możemy otworzyć szereg wlotów powietrza, zamykanych wygodnie też wodoodpornymi suwakami – na bocznych kieszeniach oraz na nogawkach. To wystarczy, by po wywinięciu kieszeni do środka, i zabezpieczeniu ich w tej pozycji specjalnie wszytym rzepem, doświadczać bardzo dobrego chłodzenia wiatrem.

 

 

Wożenie rzeczy osobistych

 

W tym spodnie te są również bardzo dobre. Mamy w nich cztery przepastne kieszenie – dwie umieszczone normalnie, jak w zwykłych jeansach oraz dwie na nogawkach spodni, jak w bojówkach. Wszystkie kieszenie są zabezpieczone suwakami i zapewniają podstawowy parametr wodoszczelności.

 

Podsumowanie

 

Szczerze mówiąc, choć nazwa mówi inaczej, spodnie te nie są przypadkowe (random – z ang. losowy, przypadkowy), a wręcz przeciwnie – są bardzo przemyślanym, dopracowanym i godnym polecenia produktem. Czy zmieniłbym coś w nich? Jedynie rozmiar pasa mojego egzemplarza, reszta w nich pasuje mi idealnie. Spodnie w tym momencie (październik 2019) są mocno przecenione o 30% w sklepie imready.eu i kosztują jedynie 769 zł (obniżka z 1099 zł). Warto!

 

A byłbym zapomniał – do wyboru macie zarówno jasne, testowane przeze mnie Randomy, jak i wersję ciemną w kolorze antracytowym.

 

Więcej informacji o produkcie w sklepie internetowym producenta – imready.eu

 

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany